Eğitim

İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi 2022

İtalya'da İngilizce Tıp Eğitimi Hakkında Bilgiler

İtalya’da İngilizce tıp eğitimi programları 2009 yılından itibaren devlet okulları arasında yaygınlaştı. Bugün ise 14 devlet üniversitesi ve 5 özel üniversite İngilizce tıp eğitimi vermektedir. İtalyan üniversiteleri son yıllarda modern tıp eğitimine yaklaşımlarıyla ve son teknolojileri kullanmalarıyla popülerlik kazanmıştır. Bu sebeple her yıl, dünyanın her yerinden yüzlerce öğrenci, İtalya’da İngilizce tıp eğitimi almak için başvuru yapmaktadır.

İtalya’da İngilizce tıp eğitimi veren üniversiteler, yalnızca Avrupa’nın değil, aynı zamanda dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. İtalya’da tıp fakültelerinin senelik ücretleri 156 ila 3500 Euro arasında değişmektedir. Her öğrencinin ödemesi gereken senelik okul ücreti, ailesinin maddi durumuna göre kalibre edilir; buna ek olarak çeşitli burs imkanlarından faydalanma şansı da yakalanabilir.

İtalya’da üniversite okumak, alanında lider okullarda eğitim almanın yanında, tarih ve kültür dolu bu ülkede benzersiz İtalyan kültürünü deneyimlemeyi ve İtalyanca öğrenmeyi mümkün kılar.

Neden İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi?

İtalya’da tıp eğitimi almak öğrencilere çeşitli avantajlar sağlar. İtalyan Üniversitelerinin her yıl dünyanın her yerinden başvuru almalarının başlıca sebepleri şunlardır;

  • Dünyanın en iyi üniversiteleri arasındaki okullarda, tıp alanında kabul görmüş, modern ve son teknoloji metodlarla eğitim verilir.
  • Tamamen İngilizce dilinde eğitim fırsatı sunar. Sınıflarda dersler tamamen İngilizce işlenir; ders materyalleri ve sınavlar İngilizce olarak sunulur.
  • Avrupa ve dünyada geçerli diploma sahibi olma imkanı sağlar.
  • İtalya’da eğitim ücretleri ailelerin maddi durumuna göre belirlenir. Diğer ülkelerle kıyaslandığında göze çarpan düşük eğitim ücretleri tercih sebebidir.
  • Çeşitli burs imkanlarından faydalanabilirsiniz.
  • Klinik, araştırma ve geliştirme alanlarında fakülteye ayrılmış bütçelerle proje geliştirme imkanlarına sahip olabilirsiniz.

İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi Veren Devlet Üniversiteleri

İtalya’da tıp eğitimini İngilizce olarak veren 14 devlet okulu bulunmaktadır. Bu okullardan 14 tanesi İngilizce tıp ve cerrahi eğitimi verirken, bir tanesi İngilizce diş hekimliği eğitimi vermektedir. Dünyanın en iyi 500 okulu arasında bulunan bu köklü üniversiteler, öğrencilere İtalya’nın dört bir yanında İngilizce tıp eğitimi alma şansı sunar.

İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi Veren Özel Üniversiteler

İtalya’da, devlet okullarının yanı sıra, İngilizce tıp eğitimi alabileceğiniz özel üniversiteler de bulunmaktadır. Bu üniversiteler şunlardır;

İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi Ücretleri

İtalya’da devlet üniversitelerinin yıllık ücretleri 156 ila 3500 Euro arasında değişmektedir. Ödemeniz gereken yıllık tutar hesaplanırken ailenin maddi durumunu belirten belgelerden faydalanılır. Yıllık geliri 23.000 Euro altında olan aileler için eğitim harcında indirim yapılır. Buna ek olarak öğrenci çeşitli burslardan faydalanma şansı da yakalayabilir. Özel üniversitelerde ise yıllık öğrenim ücretleri 15.600 ila 20.140 Euro arasında değişmektedir.

İtalya’da Burs İmkanları

İtalya’da öğrencilerin faydalanabileceği çeşitli burs imkanları bulunmaktadır. Yıllık geliri belirlenen tutarın altında olan öğrenciler devlet bursundan faydalanabilmektedirler. Okul ücretleri belirlenirken, öğrenciden ailesinin maddi durumunu gösteren çeşitli belgeler istenir. Bursun devamlılığı içinse öğrencinin eğitim-öğretim yılını başarıyla tamamlaması gerekmektedir. Bursa dahil olan içerikler aşağıdaki gibidir;

  • Okula yıllık eğitim ücreti olarak 156 Euro ödenmesi
  • Yıllık 5000 Euro’ya kadar nakdi burs verilmesi
  • Yemekhanede kullanılması için yemek bursu verilmesi
  • Konaklama yardımı yapılması

İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi İçin Gerekli Şartlar

İtalya’da İngilizce tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin sağlaması gereken iki temel koşul vardır. Öğrencilerin 12 yıllık eğitimlerini tamamlamış olmaları ve kendi ülkelerindeki üniversite sınavından geçmiş olmaları şartı aranır. Bu şartları sağlayan öğrencilerin devlet üniversitelerinde tıp eğitimi alabilmek için IMAT(International Medical Admission Test) sınavına girmeleri gerekmektedir. Özel üniversitelerde tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler ise başvuru yapmak istedikleri okulun düzenlediği sınava girmek durumundadırlar. Üniversitelerin büyük bir çoğunluğu İngilizce dil yeterlilik belgesi istememektedirler.

IMAT Nedir?

İtalya’da İngilizce tıp okumak isteyen tüm öğrenciler IMAT’a (international medical admission test) girmek zorundadır. 100 dakika içinde cevaplanması gereken 60 soru bulunduran bu test; biyoloji, kimya, fizik, matematik, genel kültür ve mantık bölümlerinden oluşur.

IMAT hakkında detaylı bilgi almak için “IMAT Nedir?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Pisa Edu IMAT Hazırlık Kursu

24 Ocak – 6 Şubat 2021 tarihleri arasında sabah 11.00 – 18.00 saatleri arasında gerçekleşecek hazırlık kursu – sömestr programı, İstanbul’da Sarıyer’de yapılacaktır. Biyoloji, matematik, kimya, mantık, fizik, genel kültür gibi IMAT müfredatı konuları, daha önce birlikte çalıştığımız, alanında uzman hocalar tarafından verilecektir. IMAT sınavına erken zamanda çalışamaya başlayarak sınav konularına ve yapısına hâkim olabilirsiniz.

Yalnızca 30 kişiden oluşacak sömestr IMAT kursu kaydı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?