Eğitim

IMAT Sınavı Nedir

IMAT Sınavı Hakkında Genel Bilgiler

IMAT sınavı nedir sorusu, İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için en çok sorulan sorulardan biri. İtalya’da İngilizce TIP veya İngilizce diş hekimliği okumak istediğinize karar verdiniz. O halde doğru sayfadasınız. İtalya’da İngilizce TIP ve İngilizce diş hekimliği eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilerin girmesi gereken IMAT sınavı (International Medical Admisson Test), İtalya Yüksek Öğrenim Araştırma Bakanlığı (MIUR) ve Cambridge Assessmant tarafından ortaklaşa hazırlanıyor. Devlet üniversitelerinde IMAT geçerli olurken İngilizce TIP eğitimi veren üniversiteler; Cattolica Üniversitesi, UniCamillus Üniversitesi, Humanitas Üniversitesi ve San Raffele Üniversitesi ise IMAT’e benzer kendi sınavlarını yaparak öğrencilere kabul verir.

İtalya üniversitelerinde İngilizce TIP ve diş hekimliği almak için girilen bu sınav, Türkiye’deki üniversite sınav müfredatıyla benzerlikler gösterir ancak konu ağırlıkları farklıdır

IMAT Sınavı Nedir?

İlk kez 2011 yılında bir üniversitenin İngilizce TIP eğitimi vermeye başlamasıyla yapılmaya başlanan sınav, artık 13 devlet üniversitesi için uygulanıyor. Bu 13 devlet üniversitesinden biri (Siena Üniversitesi) IMAT sınavıyla diş hekimliği bölümüne kabul vermektedir.

İtalya’daki devlet üniversitelerinde İngilizce TIP eğitimi ve diş hekimliği eğitimi almak isteyen öğrencilerin girdiği sınav, her sene Eylül ayının ikinci haftasında düzenlenir. Ancak okul seçimi ve sınav başvurusu için çok daha erken hareket etmek gerekir.

Yılda yalınızca bir kere düzenlenen sınavda temel sayısal bilimlerin yanı sıra genel kültür, mantıksal akıl yürütme soruları da sorulmaktadır. Bu sorular adayların analitik düşünme becerisini, genel kültürünü ve problem çözme yeteneğini ölçer.

İngilizce dilinde yapılan IMAT sınavında katılımcılara 100 dakika verilir ev 60 tane çoktan seçmeli soru sorulur. Sınavda her doğru cevap 1.5 puan kazandırırken her yanlış cevap 0,4 puan kaybettirir. Boş bırakılan soruların IMAT sınavında bir etkisi olmaz. IMAT sınav skoru 90 puan üzerinden değerlendirilir.

IMAT Sınavı Soru Dağılımı

  • Toplam soru sayısı: 60
  • Biyoloji: 18
  • Genel kültür: 12
  • Mantıksal akıl yürütme: 10
  • Kimya: 12
  • Fizik: 4
  • Matematik: 4

IMAT Sınavı Konu Dağılımı

İtalya üniversitelerinde İngilizce TIP ve diş hekimliği almak için girilen bu sınav, Türkiye’deki üniversite sınav müfredatıyla benzerlikler gösterir ancak konu ağırlıkları farklıdır. Bizde sayısal ağırlıklı sınavlar yapılırken IMAT sınavında en çok soru biyoloji, genel kültür ve mantıksal akıl yürütmeden gelmektedir. Bununla birlikte diğer konular kimya, fizik ve matematiktir.

IMAT Sınav Tarihi

IMAT sınavı her yıl Eylül ayının ikinci haftasında düzenlenmektedir. Sınav sonuçlarının açıklanması yaklaşık 4 haftayı bulur. İtalya’da TIP eğitimi almaya hak kazanan öğrenciler Ekim ayının son haftasında İtalya’da olabilmektedir.

IMAT Sınav Ücreti

IMAT sınavı başvuru ücreti 2019 ve 2020 yılında 130 Euro olarak ilan edilmişti. 2021 yılında yapılacak IMAT sınavın ücretiyle ilgili henüz herhangi bir değişiklik bilgisi gelmemiştir. Değişiklik olursa buradan ilan edilecektir.

IMAT Sınav Soruları

İtalya’da İngilizce TIP ve diş hekimliği eğitimi almak isteyen öğrenciler eski IMAT sorularını inceleyerek kendilerini test edebilir. Çıkmış sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

IMAT Deneme Sınavı

Pisa Edu olarak bizlerden kurumsal danışmanlık hizmeti alan öğrencilerimize yıl içinde 30’a yakın deneme sınavını ücretsiz yapmaktayız.

IMAT Sınavı Zor Bir Sınav Mıdır?

IMAT müfredatı çoğunlukla Türkiye’deki lise ve üniversite sınav müfredatıyla benzerdir. İngilizce, biyoloji, matematik, fizik gibi konularda iyi olan öğrenciler bu sınavda rahatlıkla başarılı olmaktadır. Sınavda başarılı olmak için öğrencilerimizin eksiklerini belirlemesi, bol bol soru çözmesi ve düzenli bir çalışma programlarına sadık kalmaları gerekir. Pisa Edu olarak öğrencilerimizi çalışma programlarında da destekliyor, eksiklerini birlikte belirliyoruz

IMAT Sınavından Sonra Üniversite Yerleşimi

IMAT’in açıklanmasıyla İtalya’da İngilizce TIP eğitimi almak istediğiniz üniversitenin kontenjanına göre en yüksek puandan başlanarak öğrenci yerleşimleri yapılır.

IMAT Sınav Merkezleri

IMAT’e katılan öğrencilerin birçoğu sınava, İtalya’da tercih etmiş oldukları üniversitede girer. Ancak 2018 yılından beri Türkiye’de yaşayan öğrenciler İstanbul’da da sınava girebilmektedir. Bunun yanı sıra IMAT sınavına New York, Dubai, Londra, Tel Aviv, Atina, Barselona gibi birçok farklı şehirde de girebilirsiniz.

IMAT Puanı Hesaplama

IMAT sınavında ve IMAT deneme sınavında yaptığınız puanı hesaplamak için buraya tıklayarak IMAT sınavı puan hesaplama tablomuzdan yararlanabilirsiniz. Detaylı sonucunuzu e-mail olarak almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

IMAT Sınavı Kaynak Kitap

İtalya’da TIP eğitimi alanında uzmanlaşmış deneyimli kadromuz tarafından hazırlanan IMAT hazırlık kurslarımızla öğrencilerimizin gereksinimleri doğrultusunda özel ve grup dersleri ayarlıyor; IMAT hazırlık kursumuza gelen öğrencilerimize kaynak kitaplar veriyor ve yıl içinde yaptığımız deneme sınavlarıyla öğrencilerimizi takip ediyoruz. Öğrencilerimizi IMAT’e en iyi şekilde hazırlamak için kaynak kitaplarımızı İtalya’dan getirtiyor ve öğrencilerimize ulaştırıyoruz.

Pisa Edu ile IMAT Sınavına Hazırlan

Pisa Edu olarak bizlerden danışmanlık hizmeti alan öğrencilerimize ücretsiz kaynak kitaplar verip yıl içinden 30’a yakın deneme yapmaktayız.

IMAT Hazırlık Kursu

Hem İtalyanca hem de İngilizce eğitim verebilen eğitmenlerimizin desteğiyle hazırladığımız IMAT hazırlık kursu ile öğrencilerimizi İngilizce TIP giriş sınavı IMAT’e hazırlıyor, İtalya’daki en iyi fakültelerine girmelerine yardımcı oluyoruz. IMAT hazırlık kursumuzda biyoloji, kimya, matematiksel akıl yürütme, fizik, genel kültür ve matematik gibi konularda alanlarında yetkin eğitmenlerle çalışıyoruz.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?