İtalya'da Yaşam

Pisa Şehri Hakkında

Pisa Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Pisa şehri, İtalya’nın kuzeyindeki Toskana bölgesinde, Ligurya Denizi’nden yaklaşık 10 km uzaklıkta ve Arno Nehri’nin alüvyon ovasında yer almaktadır. 91.000 kişilik nüfusuyla, İtalya’nın Toskana bölgesindeki en küçük şehirlerden biri, ancak tarihsel olarak en önemli ve etkili olanlarındandır.

Mucizeler Meydanı - PisaŞehirdeki meydanlardan en önemlisi Piazza dei Miracoli, ‘Mucizeler Meydanı’dır. Meydan, İtalya’daki Romanesk mimarisinin en görkemli topluluğundan oluşmaktadır. Pisa şehrinin gücünün ve zenginliğinin sembolü olarak Venedik ve Cenova şehrine rakip olması maksadıyla inşa edilmiştir.

Meydanın dünyaca ünlü eğik çan kulesi olan Pisa Kulesi, meydanı oluşturan katedral kompleksini ihtişamı ile taçlandırmaktadır. Pisa Kulesi’nin yapımına 1173 yılında başlanmış ve tamamlanması yaklaşık 200 yıl sürmüştür.  Temellerinin alüvyonlu toprak üzerine inşa edilmesi nedeniyle zaman içerisinde eğilerek bugünkü ünlü görüntüsünü almıştır.

Komplekste ayrıca, geniş bir Romanesk Katedrali ve Toskana’nın en iyi Gotik heykel eserlerinden birine sahip vaftizhane, mermerden yapılmış görkemli mimarileri ile göz doldurmaktadır. Bu muhteşem kompleks 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesinde yerini alınmıştır.

Şehrin diğer ünlü meydanı, Piazza Dei Cavalieri yani ‘Şövalyeler Meydanı’. Meydanda bulunan ve ihtişamıyla göze çarpan Caravana Sarayı, 1562 yılında şövalyelere karargah olarak yapılmış, 1810 yılından beri Pisa Üniversitesi’nin en önemli ve seçkin fakültelerinden biri olan Scuola Normale Superiore’ye ev sahipliği yapmaktadır.

Caravana Sarayı - Pisa

Hemen üniversite binasının karşı köşesinde bulunan diğer önemli yapılardan Palazzo Dell Orologio, Orta Çağ döneminde hapishane olarak kullanılmış, günümüzde Pisa Üniversitesi‘nin kütüphanesi olarak öğrenciler tarafından kullanılmaktadır.

Sanatın bilimle buluştuğu kent; Pisa

Galileo Galilei‘nin doğduğu şehir sanatı ve mimari hazinelerinin dışında, tam bir bilim kentidir. 1343 yılında kurulmuş çok köklü bir üniversite olan Pisa Üniversitesi, kurulduğu tarihten günümüze, tarihin en ünlü bilim insanlarından Galileo başta olmak üzere bir çok Nobel Ödülü almış bilim insanına ev sahipliği yapmıştır. Üniversite, öğrenciler için oldukça aktif sosyal hayat sunan bir eğitim kurumudur. Öğrenciler yakın şehirlere Roma, Milano, Torino ve Floransa başta olmak üzere hızlı trenle ulaşım sağlamaktadır.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?