İtalya'da Yaşam

Codice Fiscale Nedir

Codice Fiscale Hakkında Genel Bilgiler

Codice Fiscale Nedir?

Codice Fiscale nedir sorusu, İtalya’da eğitim almak, yaşamak isteyen herkes için çok önemli bir husustur. İtalya’daki tüm işlemlerde kullanılan, bir anlamda ‘vergi kimlik numarası’ olan Codice Fiscale’nin Türkçe karşılığı da vergi kodudur.

Toplamda 16 karakterden oluşan alfasayısal bu kod, İtalya’da bazı ürünlerin satın alınmasından tutun da bütün resmi işlemlerinize kadar her alanda kullanılmaktadır. İtalyan Vergi Dairesi tarafından tasarlanan bu kod kişiye özeldir ve aktarılamaz.

Codice Fiscale Nerelerde Kullanılır?

Okul kaydından tutun da hastane, vergi, satın alma, kiralama gibi tüm resmi işlemlerde Codice Fiscale kullanılmaktadır. Herkes için çok özel olan bu kod, banka dahil her işlemde gereklidir. O nedenle kaybedilmemelidir.

Codice Fiscale Almak

Codice Fiscale almak için ilk yol İtalya Konsolosluklarına müracaat etmektedir. Kimliğiniz veya pasaportunuz fotokopisi ile İtalya Konsolosluğuna başvuru yaptığınızda bir form doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz.  Başvurunuzun devamında Codice Fisacle belgenizi İtalyan Konsolosluğu veya İtalyan Elçiliği’nden ıslak mühürlü bir A4 kağıdına yazılı olarak alabilirsiniz. Belgedeki kod, okul kaydınızdan tutun da diğer işlemlerinize kadar her şeyde kullanacağınız koddur.

İtalya’ya gitmeden önce bu belgeyi almayı unuttuğunuz veya kaybettiniz. Böyle bir durumda İtalya’daysanız pasaport fotokopinizle birlikte her şehirde bulunan Agenzia Delle Entrate’ye giderek aynı belgeyi talep edebilirsiniz. Ofisten A4 kağıdına yazılı Codice Fiscale’nizi alabilirsiniz.

Unutmayın, Codice Fiscale’nizin geçerli olabilmesi için üzerinde mührün bulunuyor olması gerekir. Bu nedenle resmi işlemlerinizin hepsinde sizden A4 kağıdına basılı belgenizi isteyeceklerdir. Bu sebeple İtalya’ya gitmeden önce öğrencilerimize bu belgenin birçok fotokopisini yanlarına almalarını önermekteyiz.

Codice Fiscale Ücreti

Codice Fiscale belgesi almak için başvuru yaptığınızda herhangi bir ücret ödemezsiniz. Hiçbir ücreti bulunmayan bu belge sizin bir anlamda kimlik belgenizdir. O nedenle iyi şekilde muhafaza etmelisiniz.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?