İtalya'da Yaşam

Venedik Karnavalı

Venedik Karnavalı

Venedik Karnavalı

Venedik Karnavalı yüzyıllar önceki karnaval coşkusunu günümüze taşıyan bir karnavaldır. Karnaval kelimesi Latince’de carne ve vale kelimelerinin birleşmesinden oluşur ete veda anlamı taşır. Venedik Karnavalı her yıl Hristiyanların bayramı olan Paskalya’ya göre belirlenir. Hristiyanlar Paskalya öncesinde 40 günlük süren hayvansal gıdaları yemedikleri oruç tutarlar. Bu oruç her yıl Şubat ayının ilk çarşamba günü başlar ve 40 gün sürer. Venedik Karnavalı ise bir cumartesi günü başlayıp oruç tutulan bu çarşamba gününe kadar devam eder.
Venedik Karnavalında rengarenk kostüm ve maskelerin arasında kendinizi Aristokrasi döneminde hissetmiş olursunuz. Venedik 188 adacıktan oluşan bir şehir ve 400 kadar köprüsü vardır. Bu coğrafi özellik Venedik şehrine ayrı bir romantik hava katmaktadır. Karnaval günlerinde Venedik şehrinin büyüsü daha eşsiz bir hal alır.

Tarihsel Geçmişi

Tarihsel geçmişinin 11. yüzyıla dayandığı bilinen Venedik Karnavalının ortaya çıkışı ile ilgili farklı birkaç rivayet vardır. Bunlardan ilki, 1162 yılında halk tarafından Aquileia Patrikliğine karşı alınan zaferi kutlamak amacıyla yapıldığıdır. Maskeler ise zengin-fakir gibi sınıfsal ayrımı ortadan kaldırmaya yaramaktaydı. İkinci rivayete göre 1348 yılında şehrin yarı nüfusunun ölümüne neden olan veba salgınından geriye kalan insanlar hastalıklarını gizlemek için maskeler kullanıyordu. Bu maskeler insanların hüznünü simgelemekteydi. Maskelerdeki donuk ifadenin nedeni de buydu.

Napolyon Bonapart 1797 yılında şehrin kontrolünü eline aldığında eğlence ve kostüm giymeyi yasakladı. Böylece 200 yıl boyunca Venedik Karnavalı yapılamadı. 1979 yılında ise turizmi canlandırmak amacıyla Venedik Karnavalı kutlamaları yeniden başlatıldı. 

Gerçekleştirilen Etkinlikler

Günümüzde Venedik Karnavalı için Venedik şehrine dünyanın dört bir yanından turistler gelip yarışmalara ve eğlencelere katılabilir. Karnavala gitmeden önce carnevale.venezia.it web sitesinden karnaval programını incelemelisiniz. Bu sayede size cazip gelen yarışmalara, gösteri ve partilere katılmak için bilet satın alabilirsiniz. En iyi kostüm ve maske yarışması karnaval boyunca günde iki kez yapılmaktadır. Bunun yanında ateş gösterilerinin yapıldığı Venedik Tersanesi’ne gidebilir; “Meleğin Uçuşu”, “Kartalın Uçuşu” gibi gösterilere seyirci olarak katılabilirsiniz.

Venedik’te gondol turu yapabilirsiniz. San Marco Meydanı, Bazilika, saat kulesi, Dükler Sarayı, Büyük Kanal ve Rialto Köprüsü karnaval günlerinde ayrı bir görsel şölen olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?