İtalya'da Yaşam

Siena Şehri Hakkında

Siena Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Siena şehri antik surlarla çevrili, 3 tepe üzerine kurulmuş, Orta Çağ’dan günümüze kadar tarihi dokusu korunarak gelebilmiş bir şehirdir. Yaklaşık 55.000 kişilik nüfusuyla Toskana bölgesinin kalbi konumundaki şehir, zaman tünelini andıran özelliği ile UNESCO Dünya Mirası Listesinde yerini almıştır.

Şehrin merkezine, sivil yaşamının odak noktası olan ve Avrupa’nın en büyük kent meydanlarından biri olarak bilinen ‘deniz kabuğu’ şeklindeki Piazza Del Campo adlı meydan hakimdir.

Piazza Del Campo

Kentin simgesi olan Romalı dişi kurt, Siena şehrinin kuruluş hikayesinde önemli bir role sahiptir.

Çok sayıda turist bu şehri, yılda iki kez Piazza Del Campo meydanında düzenlenen Orta Çağ kökenli ünlü at yarışlarını, Palio Festivalini görmek için ziyaret etmektedir. Siena halkı için son derece önemli olan bu etkinlik günlerinde halk hem kendi aralarında eğlenmekte hem de eski çağlarda yaşanan geleneklere ev sahipliği yapmaktadır.

Meydanın hemen yanında bulunan belediye binası Palazzo Pubblico (Halk Sarayı), bu şehirde yetişmiş ünlü ressamların eserleriyle dekore edilmiş tüm görkemiyle göze çarpmaktadır.

Şehrin görkemli katedrali Siena Duomo 12. yy’da Romensk tarzında temelleri atılmış, 13. yy’da İtalyan Gotik sanatının en güzel örneklerinden birine dönüşmüştür. Şehrin kurucuları olan Senius ve Aschius kardeşlerinin atlarının renklerinin siyah-beyaz olması bu renklerin Siena’lılar için sembol niteliğine dönüşmüş ve bu nedenle katedral siyah beyaz mermerlerden inşa edilmiştir.

Siena Duomo

Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olarak kabul edilen Siena Üniversitesi, 1240 yılında ‘Stadium Senese’ adı ile kurulmuştur. Dünyada ilk bankanın kurulduğu şehir olarak bilinen Siena şehrinde kamu tarafından finanse edilen ilk İtalyan üniversitesi de Siena Üniversitesi’dir.

Bugün yaklaşık 20.000 civarında öğrencinin eğitim gördüğü şehir tam bir öğrenci dostudur.

Floransa, Pisa, Chianti, Montepulciano, San Gimignano şehirleri Siena şehrinin yakınındaki İtalya’nın diğer önemli şehirler arasındadır.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?