İtalya'da Yaşam

İtalya’da Yaşam Maliyeti

İtalya'da Yaşam Maliyeti Hakkında Genel Bilgiler

İtalya’da yaşam maliyeti ile ilgili detayları sizlerle paylaşıyoruz.

İtalya’da Yaşam Maliyeti

Konaklama

İtalya’da yaşam maliyetinin ilk kalemi konaklamadır. Konaklama seçenekleri arasında öğrenciler için en fazla tercih edilen seçenek yurtlardır.  Yurt tercih edilmediği takdirde öğrenciler tek kişilik ya da paylaşımlı oda kiralamaktadırlar. Tam bir  stüdyo daire kiralamak çok yaygın olmadığı gibi diğer seçeneklere göre de daha pahalıdır. İtalya’da  kira fiyatlarının güneyde çok daha uygun olup kuzeyde (özellikle Milano, Torino, Napoli gibi büyük  şehirlerde) fiyatların daha yüksek olduğunu unutmamak gerekir. Bu durum göz önüne alındığında  aylık ortalama kira giderinin 300-600 Euro olduğunu söyleyebiliriz.

Yeme – İçme

Dışarıda bir restoranda yemek yemenin size maliyeti ortalama 15 Euro civarı  olacaktır. Bunun dışında her gün 16.00-20.00 arası İtalyan barlarında ‘aperitivo’larına katılabilirsiniz. Bu aperitivolar bir içecek ve açık büfe olarak ortalama ücreti 8-10 Euro arasında olup dilediğiniz kadar  yiyecek alabilirsiniz. Ayrıca evde kendiniz yemek yapmak isterseniz, aylık mutfak masrafı ortalama  olarak 100-150 Euro olacaktır. Marketlerin yanında haftalık kurulan pazarlardan da meyve sebze alışverişinizi yaparak daha da uyguna getirebilirsiniz.

Ulaşım

Özellikle büyük şehirlerde oldukça gelişmiş toplu taşıma ulaşım sistemleri mevcuttur. Öğrenci kimliğiniz ile aylık abone kartı oluşturarak şehir içi metro, otobüs ve tramvay gibi tüm toplu taşıma araçlarını sınırsız şekilde ortalama 20-25 Euro’ya kullanabilirsiniz.

Sosyal Yaşam

İtalya’da sosyal hayat oldukça canlıdır. Her şehirde konserler, sergiler, müzeler; ülkenin her yanında gezilecek onlarca yer vardır. Ülkedeki en iyi üniversitelerin bulunduğu şehirler Milano, Torino, Bologna ve Roma gibi şehirlerdir ancak bu şehirler İstanbul – Ankara gibi ülkenin en büyük şehirleridir ve doğal olarak öğrencilerin sosyal harcamaları küçük şehirlere göre biraz daha fazla olabilmektedir. İtalya’da sosyal yaşam giderleri olarak geziler, müze ziyaretleri, konserler, çeşitli eğlence aktiviteleri sayılabilir. Tüm sosyal faaliyetleriniz için aylık 70 Euro civarı bir meblağ oldukça yeterli olacaktır.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?