İtalya'da Yaşam

Floransa Şehri Hakkında

Floransa Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Floransa şehri, kuzey İtalya’da bulunan üzüm bağlarıyla ünlü Toskana bölgesinin başkentidir. Arno Nehri’nin etrafında kurulmuş olan şehir, yaklaşık 400 bin nüfusuyla İtalya’nın en önemli tarihi şehirlerinden bir tanesidir.

Roma İmparatorluğu’nun çöküşünden sonra önemi artan kent, İtalya yarımadasının en güçlü şehir devletlerinden biri haline gelmeye başlar. Medici ailesinin yönetiminde Orta Çağ boyunca ticarette büyük gelişme kaydeden şehir, bu refah ortamı sayesinde sanat ve düşünce alanında da dünyanın geri kalanından ayrılmaya başlamıştır. Floransa 15. yüzyılda Leonardo da Vinci, Michelangelo, Dante Alighieri, Machiavelli, Donatello, Brunelleschi gibi dünyada eşi benzeri olmayan sanatçı, bilim insanı ve düşünürlerin yaşadığı bir kent olmuştur. Bu zenginlik, Floransa şehrinin dünyanın gidişatına yön veren Rönesans’a da ev sahipliği yapmasına yol açar. Medici ailesi başta olmak üzere kentin ileri gelenlerinin desteklediği sanatçılar ve bilim insanları hem Floransa’nın hem de Avrupa’nın ardından da dünyanın kaderine etki etmiştir.

UNESCO 1982 yılında Floransa şehrinin tarihi merkezini Dünya Mirası Listesi’ne ekledi

İtalyan Rönesans’ının doğum yeri ve başkenti olarak nitelendirilen şehir tam bir açık hava müzesini andırmaktadır.

Santa Maria Del Fiore

Duomo Katedrali, diğer adıyla ‘Santa Maria Del Fiore’ mimarlık harikası kubbesiyle Floransa denildiğinde ilk akla gelen şaheserlerden biridir. Piazza della Signoria ‘Signorina Meydanı’ etrafı tarihsel binalar ile çevrilmiş birçok heykel ve anıtın olduğu eşi benzeri olmayan meydanlardan bir tanesidir.

Piazza della Signoria

Piazza della Signoria ‘Signorina Meydanı’ etrafı tarihsel binalar ile çevrilmiş birçok heykel ve anıtın olduğu eşi benzeri olmayan meydanlardan bir tanesidir.

Meydanda Michelangelo’nun dünyaca ünlü heykeli David‘in de bir kopyası bulunmaktadır. (Aslı Accademia Müzesinde koruma halindedir) 1565 yılında yapılmış Neptün çeşmesi ise meydanın orta bölümünde ihtişamıyla göz doldurmaktadır.

Meydandaki büyük saray ‘Palazzo Vecchio’ bünyesinde Rönesans’ın döneminin ünlü ressamlarından Giorgio Vassari‘nin de eserlerinin bulunduğu uzun yıllar yönetim binası olarak kullanılmış günümüzde en önemli müzelerden biridir. ‘Vasari Koridoru’ Palazzo Pitti ve Palazzo Vecchio arasında özel bir bağlantı yoludur. Günümüzde bünyesinde değerli eserleri barındırmaktadır.

Ponte Vecchio

Arno Nehri üzerindeki ‘Ponte Vecchio’ (Eski Köprü) II. Dünya Savaşı’nda zarar görmeden kalabilen tek tarihi köprüsüdür. ‘Uffizi Galerisi’ İtalyan Rönesans’ının en nadide eserlerinin sergilendiği müze olarak göze çarpmaktadır.

Pitti Sarayı, Vecchio Sarayı, Duomo Katedral Müzesi, Bargello Heykel Müzesi, Accademia Delle Arti Del Disegno, Boboli Bahçeleri, Floransa şehrinin en önemli noktalarındandır. Şehrin her köşesinde yer alan belediyeye ait küçük istasyonlardan bisiklet kiralamak mümkündür. Ayrıca şehirde yaygın bir otobüs ağı mevcuttur. Şehrin ikinci önemli ulaşım ağı ise tramvaydır.

Şehirde yer alan üniversiteler İtalya’nın ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Özellikle moda ve tasarım alanında tercih edilen üniversitelerin çoğu Floransa şehrinde bulunmaktadır:

Dünyaca ünlü modacı Gucci’nin merkezi Floransa şehrinde yer almaktadır. Floransa’nın sanatsal ve mimari mirası nedeniyle Forbes, burayı dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak derecelendirmiştir.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?