İtalya'da Yaşam

Bologna Şehri Hakkında

Bologna Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Bologna, Kuzey İtalya’daki Emilia-Romagna bölgesinin en büyük şehri ve tarihi başkentidir. 400.000 nüfusuyla İtalya’nın en kalabalık 7’nci şehri olma özelliği taşımaktadır. Bir Orta Çağ şehri olan Bologna şehri oldukça eski tarihe sahiptir.

‘Kızıl Şehir’ olarak da bilinen şehir, göz kamaştıran, herkesi kendine hayran bırakan kızıl mimarisinden ve halkının eski dönemlerdeki siyasi görüşlerinden dolayı bu isimle anıldığı söylenmektedir. Şehrin merkezi Piazza Maggiore Meydanı’dır. Kemerli sütunlar, kafeler ve belediye binası, 1563 yılında yapılan Neptün Çeşmesi , Basilica di San Petronio gibi Orta Çağ ve Rönesans yapılarıyla kaplı geniş bir meydandır. Şehrin en önemli simgelerinden biri haline gelen Asinelli ve Garisenda kuleleri, 12’nci yüzyılda şehrin en zengin ailesi tarafından inşa edilmiş ikiz kuleler, zamanla eğilerek bugünkü görünümünü almıştır.

Şehrin sokakları Orta Çağ Avrupası’ndan, Rönesans ve Sanayi Devrimi’ne kadar tarihten sahneler sunmakta. Bir arklar ve revaklar şehri olan Bologna şehri bu kültürel ve mimari yapıları sayesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de aday gösterilmiştir

Sanat, bilim ve zengin yaşam kalitesi; Bologna

Bologna, Avrupa’nın en etkileyici ticaret fuarı bölgelerinin yanı sıra sayısız prestijli kültürel, ekonomik ve politik kuruma ev sahipliği yapmaktadır. Sanatla iç içe olan şehir 2000 yılında Avrupa kültür başkenti ve 2006 yılında UNESCO ‘Müzik Şehri’ ilan edilmiştir.

Şehir aynı zamanda İtalya’nın en zengin ve yaşam kalitesi bakımından en iyi şehirlerden biri olarak sıralanır. 2011 yılında tüm İtalyan şehirleri arasında yaşam kalitesinin yüksekliği bakımından birinci sırada yer almıştır. Dünyaca ünlü ‘Bolonez sos’ adını bu şehirden almaktadır.

Bologna bir öğrenci şehri olmasından dolayı bisiklet en iyi ulaşım aracı olarak kullanılmaktadır. Bologna şehri 1088 yılında kurulan ve Avrupa’nın en eski ve en prestijli üniversitesi olma özelliğine sahip Bologna Üniversitesi‘ne ev sahipliği yapmaktadır. Dante, Kopernik ve Erasmus gibi dünyaca ünlü filozof ve bilim insanları üniversitenin yetiştirdiği öğrencileri arasında yer almaktadır. Üniversitenin bir diğer özelliği ise 1562 yılında dünyadaki ilk anatomi dersinin bu üniversitede yapılmış olmasıdır.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?