İtalya'da Yaşam

İtalya’ya Giderken

İtalya'ya Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

İtalya’ya giderken yanıma neler almalıyım diye düşünüyorsanız bu yazımız size çok yardımcı olacak. İtalya’da eğitim alacağınız bölüme ve okula karar verdiniz, kabulünüz geldi, vize işlemleri tamamlandı. Buraya kadar her şey çok güzel. Peki İtalya’ya giderken yanınızda neleri götürmelisiniz? Neler faydalı olur? Neler yük olur?

İtalya’ya Giderken

Hepimiz kısa, uzun tatillerde, kampa ya da otele giderken, tatil yapacağımız lokasyona göre çanta hazırlamak konusunda oldukça deneyimliyiz. Ancak bir ülkeye eğitim almaya gitmek, tatilden çok daha farklıdır. Bu nedenle bavulunuzu toplarken farklı durumları da göz önünde bulundurmak gerekir. Bu yazımızda İtalya’ya giderken neleri yanınıza almalısınız, neler alırsanız pişman olursunuz gibi önemli ipuçlarından bahsedeceğiz.

İtalya'ya giderken 2

  • Odanızı İtalya’ya taşımaya çalışmayın

İtalya’ya giderken odanızı da yanınıza almaya çalışmak oldukça kötü bir fikir olabilir. O an içinde bulunduğunuz mevsime ait kıyafetlerinizi ve İtalya’da geçireceğiniz gelecek mevsime yönelik birkaç parçayı yanınıza almanız daha mantık olacaktır. 2-3 ay sizi idare edebilecek kıyafetlerinizi yanınıza alarak bavulunuzu toplayabilirsiniz. Kim bilir, belki İtalya’ya gittiğinizde tarzınızda bazı değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Diyelim ki Türkiye’deki kıyafetlerinizi özlediniz, İtalya – Türkiye arası uçuşlar ortalama 2 buçuk saat sürer, bir aile ziyareti sırasında ihtiyacınız olan eşyaları yanınıza alabilirsiniz.

  • Kişisel bakım ürünlerinize dikkat edin

Kişisel bakım ürünleri nereye giderseniz gidin vazgeçilmez. Kendinizi tanıyorsanız bu konuda nasıl hareket etmeniz gerektiğiyle ilgili az çok fikriniz vardır. İtalya’ya giderken kişisel eşyalarınızı yanınıza aldınız, bu cepte. Yanınızda en azından 2 havlu, 2 banyo havlusu ve bir nevresim takımı götürmeniz faydanıza olacaktır.

  • Dosyalarınızı kategorize edin

İtalya’ya giderken yanınıza almanız gereken bazı önemli evraklar mevcut. Bu evrak listesini sizinle paylaştık ve siz de eşyalarınızı düzenlediniz. Taşınma durumu bazen karmaşık olabilir. Eşyalarınız kaybolabilir, istemediğiniz durumlarla karşı karşıya gelebilirsiniz. Böyle durumlarla karşılaşmamak için garantici davranmak en iyidir. Farklı kurumlarda kullanacağınız evraklarını kategorize edin ve yedeklerini almayı unutmayın. Pasaport gibi değerli eşyalarınızı kaybetmemeye özen gösterin. Kaybetmekten veya çaldırmaktan korkarsanız pasaportunuzun fotokopisini yanınıza alarak orijinali evinizde bırakabilirsiniz.

İtalya'ya giderken 3

  • İletişimle ilgili geçici çözümler

Pisa Edu olarak İtalya işlemleri için bizden danışmanlık alan öğrencilerimize İtalya’ya vardıkları gün bir sim kart temin ediyor ve iletişimle ilgili problem yaşamamaları için elimizden gelen tüm yardımı yapıyoruz. Ancak yardım almıyorsanız ve her şey daha garanti olsun istiyorsanız size önereceğimiz şey hattınızı birkaç günlüğüne yurt dışı aramalara açabilir veya interneti aktif edebilirsiniz.

  • Temel sağlık malzemeleri

Ağrı kesici, ateş düşürücü veya mide rahatlatıcı ilaçları yanınıza alabilirsiniz. Eğer düzenli ilaç kullanmanızı gerektirecek bir hastalığınız varsa konuyla ilgili doktorunuza bir rapor yazdırabilir, kullandığınız ilaçları raporunuza ekletebilir ve raporu İtalyancaya çevirterek yanınıza alabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer hava değişimlerinden çok çabuk etkileniyorsanız size iyi gelebileceğini düşündüğünüz basit ilaçları yanınızda götürebilirsiniz.

  • Elektronik dönüştürücü

İtalya’da prizler Türkiye’dekilerden biraz daha farklıdır. Bu nedenle varsa yanınızda bir dönüştürücü yanınıza almanız tavsiyemiz olur. Eğer Türkiye’de bulamazsanız İtalya’daki marketlerden de temin edebilirsiniz.

İtalya'ya giderken 4

  • Plan yapın

İtalya’ya giderken öğrenci olmanın en güzel yanı İtalya’yı sindire sindire gezebilecek kadar zamanınızın olması demek. Gideceğiniz şehirde ilk etapta görmek istediğiniz yerlerin bir listesini çıkararak işe başlayabilirsiniz.

  • Bankayı kullanın

İtalya’ya giderken yüklü miktarda parayı yanınızda nakit olarak bulundurmak pek de iyi bir fikir değil. Bunun yerine mümkün olduğunca paranızı bankada tutmanız daha iyi olacaktır. Ancak yine de İtalya’da bazı kafelerde ve mekanlarda kart geçmeyebilir. O nedenle yanınızda bir miktar nakit bulundurmak her zaman akıllıcadır.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?