İtalya'da Yaşam

Milano Şehri Hakkında

İtalya'nın Milano Şehri Hakkında Bilgiler

İtalya’nın kuzeyinde Lombardia bölgesinde yer alan ve bu bölgenin başkenti olan   büyülü şehir Milano . 1.4 milyon nüfusuyla İtalyan Rönesansının kalbi, İtalya’nın ikinci büyük nüfuslu komünüdür.

Eski dönemlerden beri süregelen ekonomik faaliyetleri ile şehir, başta  moda, sanayi, endüstri , ulaşım ve daha birçok önemli alanlarda  İtalya’nın en gelişmiş ve en zengin şehri olarak göze çarpmaktadır.

Milano şehri dünyanın  sayılı tarihi yapılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Bunlardan en önemlisi Gotik mimarisiyle dikkat çeken  Duomo di Milano, yapımı 500 yıl  sürmüş ( hala devam etmekte ) olan dünyanın 5 inci büyük katedralidir. Diğer bir adı da  Meryem Ana Katedrali olan yapıda Gotik mimarinin en büyük özelliği olan süslemeleri ve gökyüzüne  doğru yükselen  sivri, dik kuleleri  tam manasıyla görmek mümkündür. Bu dev katedral toplamda 3400 adet heykele ev sahipliği yapmakta  ve katedralin en yüksek  tepesinde Meryem Ana’nın som altından yapıldığı söylenen 4 metre boyundaki ünlü Madonnina heykeli ise tüm ihtişamıyla göze çarpmaktadır.

Duomo meydanında bulunan diğer şaheser yapı ise 1865 yılında yapılmış dünyada eşi benzeri olmayan  İtalya’nın en eski aktif alışveriş merkezi  Galleria Vittorio Emanuele II’dir. .

1778 yılından günümüze kadar sanatseverlere hizmet vermekte olan dünyanın en büyük opera binalarından biri olan  La Scala şehrin en büyük simgelerindendir.

Leonardo Da Vinci, Donato Bramante gibi büyük sanatçılar bir dönem Milano şehrinde yaşamış ve bu süre zarfında şehre önemli sanat eserleri kazandırmıştır.

Donato Bramante tarafından inşaa edilmiş göz kamaştıran Santa Maria Delle Grazie Kilisesi’ nde bulunan Da Vinci’ ye ait en önemli sanat eserlerinden biri  ’’ Son Akşam Yemeği’’ freski şehrin en önemli sembollerinden biridir.

Leonardo Da Vinci Bilim ve Sanat müzesi ise ünlü sanatçının Milano şehrinde yaşadığı dönemde bilim alanında  yapmış olduğu keşiflerin sergilendiği en önemli müzelerden biridir.

Şehrin en dikkat çeken özelliklerinden biri tarihi ama bir o kadar da modern yapısıyla , yeni ile eski arasındaki heyecan verici birlikteliktir. Şehir Rönesans etkilerinin yanı sıra tasarım harikası binaların olduğu İsola bölgesindeki  Bosco Verticale ( Dikey Orman ) binaları ve Porta Nuova bölgesindeki Unicredit  binası ile  modern dünyaya ait mimari özellikleri tam manasıyla sergilemektedir.

Modanın ve tasarımın merkezi şehir bahar aylarında düzenlenen açık hava festivalleri ve dünyaca ünlü Expo fuarlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Futbol dünyasının en önemli takımlarından  A.C  Milan ve Inter Milan’ın maçlarına ev sahipliği yapan ” Giuseppe Meazza “ Stadyumu  (San Sira diğer adıyla ) ise futbol severler için adeta cazibe noktası olmaktadır.

Castello Sforzesco, Brera Sanat Galerisi, Como Gölü ve Milano şehri içinde küçük Venedik olarak adlandırılan Navigli bölgesi ise şehrin diğer önemli noktalarındandır.

İtalya Milano’da Sanat

Avrupa’nın kültürel ve ekonomik olarak en zengin  şehirlerinden biri olan şehir aynı zamanda eğitime sunduğu  olanakları ile dünyanın önde gelen üniversitelerine, Müzik Konservatuarlarına ve Sanat Akademilerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Şehirde Yer Alan Başlıca Üniversiteler

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?