İtalya'da Yaşam

Ferrara Şehri Hakkında

Ferrara Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Ferrara, İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinde, Adriyatik Denizine 50 km mesafede, Po deltasına konuşlanmış, Venedik ve Bologna’ya komşu görkemli tarihi ve kültürel geçmişiyle muhteşem bir sanat şehirdir. 133.000 nüfuslu şehir, şehir merkezinde bulunan üniversitesi ve öğrencileri sayesinde oldukça hareketlidir.

Ferrara şehri, Orta Çağ ve Rönesans dönemlerinden kalma tarihi yapıları ve şehir planı ile Avrupa’nın ilk modern şehri olma unvanına sahiptir. Bu özelliği sayesinde 1995 yılında UNESCO’nun dünya kültür mirası listesinde yerini almıştır. Şehirdeki bütün yapılar, neredeyse orijinal halleri ile korunmaktadır.

Şehir, kalın tarihi duvarlar ile tamamen çevrilidir. Duvarların uzunluğu yaklaşık 11 km civarındadır. Günümüzde duvarların üzeri yürüyüş, koşu ve bisiklet parkurları olarak kullanılmaktadır.

Kasabanın en ikonik binası, 1385 yılında inşa edilmiş, eski dük kalesi Castello Estensedir. Şehrin tam merkezinde yer alan, dört büyük burçlu bir hendekle çevrili tuğla bir yapıdır.

Castello Estense

Hemen yanında bulunan Saint George Katedrali ve Müzesi, Ulusal Arkeoloji Müzesi, Palazzo Dei Diamanti  (Ulusal Resim Müzesi) ve Ferrara şehrine 30 km uzaklıktaki tatil kasabası Comacchio,  şehrin diğer önemli sanatsal ve kültürel noktalarıdır.

Comacchio

Şehir tabelasında ‘Citta delle Biciclette’ yani ‘Bisikletler Şehri’ yazısı karşılar sizi. Şehirde, yaklaşık 550 km bisiklet yolu bulunmaktadır. Bisiklet, yediden yetmişe herkesin günlük hayatının bir parçası durumundadır.

Ferrara şehri, ayrıca önemli kongrelere, kültürel organizasyonlara ve festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Yılın, ilkbahar ve sonbahar dönemleri özellikle çeşitli festivallerin gerçekleştiği dönemlerdir. Her yıl, ağustos sonunda birkaç gün boyunca, değişik yerlerden gelen sokak çalgıcılarını dinleyebilir ve şov gruplarını izleyebilirsiniz. Eylül başında muhteşem balon festivaline katılabilir, şehri gökyüzünden izleyebilirsiniz. Yılın değişik dönemlerinde klasik arabaların yarışlarını izleyebilir, o cezbeden seslerini duyabilirsiniz.

1391 yılında kurulan Avrupa’nın en eski ve prestijli üniversitelerinden bir olma unvanına sahip Ferrara Üniversitesi,  şair Ludovico Ariosto ve Torquato Tasso’nun  eserleri de dahil olmak üzere, kütüphanesi değerli el yazma koleksiyonu içeren 16.yy  sonlarından kalma bir binada yer almaktadır.

Üniversite, Rönesans döneminde, müzik, sanat ve bilim merkezi konumundadır. Gök bilimci Kopernik ve Modern tıbbın kurucularından Paracelsus da dahil olmak üzere çeşitli sanatçı ve bilim insanına ev sahipliği yapmıştır.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?