İtalya'da Yaşam

İtalya’da Konaklama

İtalya'da Konaklama Hakkında Genel Bilgiler

İtalya’ da konaklama, öğrenciler için oldukça önemli bir husustur. Bu yazıda sizlere İtalya’da konaklama seçeneklerinden bahsedeceğiz. İtalya’da konaklama konusunda İtalyan üniversiteleri öğrenciye yardımcı olmaktadır. Uluslararası öğrenci ofisleri öğrencilerine uygun konaklamayı bulmak için bazı şirketlerle birlikte çalışarak öğrenciye seçenekler sunar. Bu seçenekler genellikle öğrencinin bulduğu seçeneklerden daha uygun fiyatlı olur. Okulunuzun böyle bir desteği olması oldukça muhtemel, öğrenciler bunun için öğrenci işleriyle iletişime geçmelilerdir.

Konaklama için öğrenciler arasında en yaygın yol Facebook gruplarıdır

İtalya’da Konaklama

Çeşitli okullardan ev/oda kiralayan öğrencilerin bulunduğu bu gruplarda öğrenciler kısa süre içinde kendilerine uygun evi/odayı bulabilmektedirler. Öğrenciler genellikle stüdyo daire ya da birkaç odalı daire içinde oda kiralamaktadır. Fiyatlar okulun size ayarlayabileceği seçenekten genelde bir miktar daha yukarda olmakta.

Başka bir seçenek olan emlakçılar ise en pahalı ama en hızlı sonuç veren seçenektir diyebiliriz. Size uygun aradığınız özelikte daireyi/odayı çok kısa süre içinde bulacaklardır. Emlakçıların bulduğu konaklama seçeneklerinin fiyatları sizin bulabileceklerinizle hemen hemen aynı olsa da, emlakçıya verilen ücretler bu seçeneği en pahalı seçenek haline getirmektedir.

Kiralanan daire/odalarda ortalama fiyatlar şehirden şehre değişiklik göstermektedir. İtalya’nın özellikle kuzey bölgesindeki büyük şehirlerde (örn. Milano) kiralar güneydeki ve daha küçük şehirlere göre daha yüksektir. Kimi kiralama seçeneklerinde faturalar fiyata dahilken kimi seçeneklerde kira ücreti dışında tutulur. Kiralamadan önce faturaların dahil olup olmadığını bilmek size avantaj sağlayacaktır.

Aşağıdaki size uygun daireyi/odayı bulabilmenize yardımcı olacak birkaç online site ile İtalya’da konaklama konusunu çözmeye başlayabilirsiniz.

  • Spotahome, Uniplaces, Housing Anywhere: Tamamen öğrencilerin ya da lisans üstü mezunu yeni çalışmaya başlayanların kullandığı siteler. Hem stüdyo daire hem de oda seçenekleri mevcut.
  • Immobiliare, Casa.it: Emlakçıların ya da ev sahiplerinin dairelerini yayınladığı bir site.
  • Mioaffitto: Hem stüdyo daire hem de oda seçenekleri mevcut.
  • Venere: Otel seçenekleriyle meşhur olsa da öğrencilerin stüdyo daire de bulabildiği bir seçenek.
  • Cercocasa: Daha çok Bologna şehrine özel bir site.
  • Easy Stanza: Eğer biriyle oda paylaşımı yapmak istiyorsanız bakmanız gereken ilk site.
  • Airbnb: 100’den fazla ülkede faaliyette olan Airbnb, size kısa süreli konaklamalarınızda bir seçenek olabilir.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?