İtalya'da Yaşam

Torino Şehri Hakkında

İtalya'nın Torino Şehri Hakkında Bilgiler

Torino şehri İtalya’nın kuzeybatısında, Piemonte bölgesinde Alp Dağları ile Po Nehrinin aktığı Po ovası arasında yer almaktadır. Kentin geçmişinin günümüzden 2000 sene öncesine kadar dayandığı halen yapılmakta olan jeolojik kazılar sayesinde bilinmektedir. Romalılardan önce bir Kelt-Roman kabilesi olan Tauriniler bölgeye yerleşmiş olup , şehrin isminin de Keltçe’de dağ anlamına gelen ‘’Tau‘’ kelimesinden türediği düşünülmektedir. Daha sonra Romalıların bu bölgeye yerleşmesi ile gelişen şehir Savoy Hanedanlığının egemenliği altına girerek hanedanlığın başşehri olmuştur.

Romalıların şehre vermiş olduğu isim Torino İtalyanca’da ‘’küçük Boğa ‘’ manasına gelmektedir.

Bu nedenle şehrin sembolü olarak başta şehrin flaması olmak üzere caddelerdeki çeşmelerden, aydınlatma direklerine kadar birçok yerde boğa figürü göze çarpmaktadır. Nostradamus ve Nietzsche’nin hayatlarının önemli dönemlerini geçirdikleri Torino İtalya’daki diğer şehirler gibi birçok ünlü mimari yapıyı da bünyesinde barındırmaktadır.

Özellikle dikkat çeken Savoy Hanedanlığı dönemine ait  gösterişli Savoy Sarayları Unesco Dünya mirası listesine alınmıştır. Şehrin çehresini ağırlıklı olarak Barok, Rokoko    Neo Klasik ve biraz da Art Nouveau  yapılar oluşturmaktadır. Şehirciliğin ve mimari estetiğin göz doldurduğu şehirde revaklarla donatılmış birçok yapı sayesinde yağmurdan ve güneşten korunarak rahatça gezmek mümkündür.

İtalya’nın Etkileyici Şehri

İtalya’nın ilk başkenti olma özelliğinin yanı sıra  doğal, tarihi ve kültürel dokusuyla öne çıkan şehir önemli bir sanayi merkezi olmasıyla bilinir. Bu nedenle Torino İtalya’nın ekonomik açıdan 3. büyük şehri ,  900 bine yakın nüfusuyla da İtalya’nın en kalabalık 4.üncü şehridir.

İtalyan otomotiv sektörünün kalbi konumundaki Torino şehrinin  en büyük özelliği Fiat ve Iveco firmaları başta olmak üzere birçok köklü otomotiv şirketlerine ev sahipliği yapmasıdır. Şehir İtalya’daki otomotiv sektörünün gelişme sürecinde çok önemli rol oynamıştır.

Bugün kongre merkezi olarak kullanılan Lingotto ( Torino’ya 20 km uzaklıkta )  Agnelli ailesi tarafından müzeye dönüştürülmüş olan Torino Ulusal  Otomobil Müzesi   8 farklı ülkeye ait 200’e yakın markanın sergilendiği araba koleksiyonu ile dünyanın en eski ve en büyük 10 otomobil müzesinden biri olma özelliğine sahiptir.

Torino Alp dağlarının eteklerinde kurulmuş bir şehir olması sebebiyle kültür turizminin yanı sıra kış turizmi için de tercih edilen şehirler arasında yer almaktadır. Avrupa’nın en uzun ve en modern kayak merkezleri şehre sadece 1-2  saatlik mesafede bulunmaktadır. Bu nedenle de 2006 Kış olimpiyatlarının resmi şehri olarak ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca Po ovasının muhteşem tepeleri 50 den fazla golf kulübüne ev sahipliği yapmakta dünyanın dört bir yanından gelen golfçüleri ağırlamaktadır.

Torino İtalya’nın 450 yıllık en geleneksel çikolata endüstrisine sahip şehir olarak da yerini almıştır.

Torino’daki Ziyaret Alanları

İtalyan kültürünün yanı sıra Fransa’ya sınır komşusu olan Torino’da  Fransız kültürünün etkisiyle ortaya hoş bir kültürel mozaik çıkmıştır.

Torino Dünyanın İkinci  en büyük (Kahire’den sonra) Mısır koleksiyonunu barındıran Mısır Müzesi, Savoy Hanedanlığı Sarayları, Meryem Ana heykeli ve  İsa’nın çarmıha gerildikten sonra bedenine sarıldığı inanılan keten bezinin bulunduğu kiliselerin yanı sıra birçok müze ve galeriye ev sahipliği yapmaktadır.

Torino Şehri Hakkında

Piazzo  Castello, Piazzo San Carlo Alberto , Piazzo Bodoni ve Piazzo Della Repubblica şehrin  başlıca görülmeye değer meydanları olarak bilinmekte ve Torino’yu 360 derece tepeden görmek isteyenler  için de şehrin sembolü haline gelen ve bir tasarım harikası olan Mole Antonelliana binasında bulunan asansörle yukarı çıkmak, yada diğer bir manzara noktası olan Superga Tepesini ziyaret etmek gerekmektedir.

Torino şehri Avrupanın ve İtalya’nın en eski ve köklü üniversitelerinden  Politecnico di Torino ve Torino Üniversitesi‘nin yer aldığı şehir olarak da göze çarpmaktadır.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?