Eğitim

İtalya’da Hukuk ve Uluslararası Hukuk Eğitimi

İtalya’da Hukuk ve Uluslararası Hukuk Eğitimi Genel Bilgiler

İtalya’da hukuk bölümü 5 yıl, uluslararası hukuk bölümü 3 yıl sürmektedir. Uluslararası hukuk eğitimini İngilizce alabilirken, hukuk eğitimi yalnızca İtalyanca dilinde verilmektedir. Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden İtalya, aynı zamanda bölgenin önemli bir siyasi figürü olma özelliği taşıyor. Kültürüyle birleşmiş köklü bir hukuk geleneğine sahip olan İtalya, Giuseppe Lousi, Cesare Beccaria, Fausto Pocar, Enzo Moavero Milanesi gibi önemli hukuk insanları yetiştirmiştir.

İtalya’da hukuk eğitimi almak isteyen öğrenciler için hem lisans hem de yüksek lisans düzeyince İngilizce eğitim veren üniversiteler bulunmaktadır. Bununla birlikte İtalya’da avukatlık yapmak isteyenler için düzenlenen sınav İtalyancadır. Bu sebepten öğrencilerin eğitim hayatı devam ederken İtalyanca öğrenmeleri kendilerine önermekteyiz

Roma hukukuna dayanan İtalyan hukuk sisteminde yargı, yasama ve yürütmeden bağımsızdır ve yargı işlevi sadece sulh hakimleri tarafından yerine getirilebilir. Gidilebilecek en yüksek mahkeme, yargı yetkisini temyiz eden Yargıtay’dır.

İtalya’da avukatlar, ‘Consiglio Nazionale Forense’ adı verilen Ulusal Baro Birliği’ne bağlık olarak görev alırlar. Bununla birlikte dilerlerse yerel baro birliklerine de üye olabilmektedirler. Ulusal Baro Birliği, ülkedeki avukatlara yönelik disiplin önlemleri almakla yükümlüdür. İtalya’da çalışan avukatların tamamı için geçerli olan bir disiplin yönetmeliği bulunmaktadır.

İtalya’da Avukatlık

İtalya, AB ülkesi olması nedeniyle, avukatlık yapabilmek için yasal eğitim gereklilikleri diğer AB ülkelerindekiler gibidir. İtalya’da avukatlık yapabilmeniz için lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlamış olmanız gerekir. Hukuk eğitimi bütünleşik (ciclo unico) olarak verilmektedir. Uluslararası hukuk okuyan öğrencilerin avukat olabilmeleri için ayrıca yüksek lisans yapmaları gereklidir. Peşi sıra bir yıl hukuk bürolarında veya diğer hukuki kuruluşlarda staj yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca baronun düzenlediği sınav da başarıyla tamamlanmalıdır.

İtalya’da İngilizce Uluslararası Hukuk Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da İtalyanca Hukuk Eğitimi Veren Üniversiteler

Kabul Şartları

İtalya’da hukuk eğitimi almak isteyen öğrencilerin, Türkiye’de 12 yıllık eğitimi tamamlamış olmaları gerekmektedir. Ayrıca üniversite yerleştirme sınavına girip her iki oturumda da baraj puanı aşmalılar.

Eğitim Ücretleri

İtalya’da devlet üniversitelerinde eğitim ücretleri aile gelirine göre belirlenmektedir ve yıllık 156 Euro ile 2500 Euro arasında değişmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?