Eğitim

İtalya’da Hukuk ve Uluslararası Hukuk Eğitimi

İtalya’da Hukuk ve Uluslararası Hukuk Eğitimi Genel Bilgiler

İtalya’da hukuk bölümü 5 yıl, uluslararası hukuk bölümü 3 yıl sürmektedir. Uluslararası hukuk eğitimini İngilizce alabilirken, hukuk eğitimi yalnızca İtalyanca dilinde verilmektedir. Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden İtalya, aynı zamanda bölgenin önemli bir siyasi figürü olma özelliği taşıyor. Kültürüyle birleşmiş köklü bir hukuk geleneğine sahip olan İtalya, Giuseppe Lousi, Cesare Beccaria, Fausto Pocar, Enzo Moavero Milanesi gibi önemli hukuk insanları yetiştirmiştir.

İtalya’da hukuk eğitimi almak isteyen öğrenciler için hem lisans hem de yüksek lisans düzeyince İngilizce eğitim veren üniversiteler bulunmaktadır. Bununla birlikte İtalya’da avukatlık yapmak isteyenler için düzenlenen sınav İtalyancadır. Bu sebepten öğrencilerin eğitim hayatı devam ederken İtalyanca öğrenmeleri kendilerine önermekteyiz

Roma hukukuna dayanan İtalyan hukuk sisteminde yargı, yasama ve yürütmeden bağımsızdır ve yargı işlevi sadece sulh hakimleri tarafından yerine getirilebilir. Gidilebilecek en yüksek mahkeme, yargı yetkisini temyiz eden Yargıtay’dır.

İtalya’da avukatlar, ‘Consiglio Nazionale Forense’ adı verilen Ulusal Baro Birliği’ne bağlık olarak görev alırlar. Bununla birlikte dilerlerse yerel baro birliklerine de üye olabilmektedirler. Ulusal Baro Birliği, ülkedeki avukatlara yönelik disiplin önlemleri almakla yükümlüdür. İtalya’da çalışan avukatların tamamı için geçerli olan bir disiplin yönetmeliği bulunmaktadır.

İtalya’da Hukuk Eğitimi

Avusturya, İsviçre, Slovenya ve Fransa ile sınır komşuluğu yapan Avrupa parlamenter cumhuriyeti İtalya, Avrupa Birliği’nin dördüncü büyük ekonomisiyle Avrupa coğrafyasında etkin güçtür. NATO, Dünya Ticaret Örgütü G Zirvesi kurucu üyesi olan ülkenin hukuk alanıyla olan ve neredeyse uygarlık tarihinin başlangıcına dayanan hikayesi İtalya’yı hukuk eğitimi alınacak en iyi ülkeler arasında ilk sıralara taşır.

Hukuk eğitimi almak isteyen öğrenciler için kelimenin tam anlamıyla ufuk açacak olan İtalya’da hukuk eğitimi bütünleşik (unico ciclo – single cycle) olarak verilmektedir. 3 sene hukuk lisans eğitimi + 2 sene hukuk yüksek lisans eğitimi alırsınız. İtalya’da hukuk eğitimi çoğunlukla İtalyanca dilinde verilmektedir. İtalyanca bölümlere başvuru yapacak olan öğrencilerin İtalyanca dil yeterlilik sertifikasına sahip olması istenir.

İtalya’da uluslararası hukuk eğitimini İngilizce dilinde almak mümkündür. İngilizce uluslararası bölüme kabuller lise transkriptiyle olmaktadır. Bunun yanı sıra öğrencilerden İngilizce dil sertifikası istenmektedir.

İtalya’da Hukuk Yüksek Lisans Eğitimi

İtalya’da hukuk alanında yüksek lisans eğitimi almak mümkündür. Başlıca alanlar şöyle sıralanabilir:

  • İşletme Hukuku
  • İş Hukuku ve Avrupa Ekonomisi
  • Uluslararası Ticaret Hukuku
  • Uluslararası Hukuk
  • Avrupa Hukuk ve Politikaları
  • Avrupa Hukuku Çalışmaları
  • Sınır Ötesi Suçlar
  • İnsan Hakları ve Çok Aşamalı Yönetim
  • Hukuk Çalışmaları

Bu bölümlerden bazıları için İngilizce, tamamı için İtalyanca eğitim almak mümkündür. Detaylar için buraya tıklayarak İtalya’da hukuk yüksek lisans sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İtalya’da Avukatlık

İtalya, AB ülkesi olması nedeniyle, avukatlık yapabilmek için yasal eğitim gereklilikleri diğer AB ülkelerindekiler gibidir. İtalya’da avukatlık yapabilmeniz için lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlamış olmanız gerekir. Hukuk eğitimi bütünleşik (ciclo unico) olarak verilmektedir. Uluslararası hukuk okuyan öğrencilerin avukat olabilmeleri için ayrıca yüksek lisans yapmaları gereklidir. Peşi sıra bir yıl hukuk bürolarında veya diğer hukuki kuruluşlarda staj yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca baronun düzenlediği sınav da başarıyla tamamlanmalıdır.

İtalya’da İngilizce Uluslararası Hukuk Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da İtalyanca Hukuk Eğitimi Veren Üniversiteler

Kabul Şartları

İtalya’da hukuk eğitimi almak isteyen öğrencilerin, Türkiye’de 12 yıllık eğitimi tamamlamış olmaları gerekmektedir. Ayrıca üniversite yerleştirme sınavına girip her iki oturumda da baraj puanı aşmalılar.

Eğitim Ücretleri

İtalya’da devlet üniversitelerinde eğitim ücretleri aile gelirine göre belirlenmektedir ve yıllık 156 Euro ile 2500 Euro arasında değişmektedir.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?