İtalya'da Yaşam

Napoli Şehri Hakkında

Napoli Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Güney İtalya’da Campania bölgesinin başkenti olan Napoli, Akdeniz sahilinde Napoli Körfezi üzerinde Vezüv Yanardağı ve Campi Flegrei adındaki iki volkanik bölge arasında yer almaktadır. 1 milyona yaklaşan nüfusuyla Napoli şehri güney   İtalya’nın en büyük tüm İtalya’nın ise üçüncü en büyük şehridir.

MÖ 7. yy’da Yunanlılar tarafından kurulan şehir ‘Neopolis’ (Yeni Şehir) olarak adlandırılmış, zaman içerisinde İtalyanca ‘Naples’ kelimesine dönüşmüştür.

2800 yıllık tarihi bir geçmişe sahip olan ve her sokağın bambaşka dünyaya açıldığı Napoli şehrinde UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan şehir merkezi, müzeleri , sanat galerileri ve çevresindeki ören yerleriyle bölgenin en dikkat çekici ve Avrupa’daki en büyük eski şehirlerden biridir.

Uzun yıllar Roma İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü şehirde, şehrin kurucuları olan Yunanlıların Helenistik kültürünü korumayı başarmışlardır. Ayrıca UNESCO tarafından ‘Edebiyat Şehri’ olarak da ilan edilmiştir.

Napoli’de Görülmesi Gereken Yerler

 • Şehrin kalbi yani tarihi merkez anlamına gelen Centro Storico.
 • 1600 yılında yapılan Palazzo Reale (Royal Palace) kraliyet evi günümüzde milli kütüphane olarak kullanılmakta.
 • 1891 yılında yapılan Galleria Umberto: Tamamen camdan bir kubbeye sahip haç şeklinde tasarlanan alışveriş merkezi.
 • Ulusal Arkeoloji Müzesi: Eskiden savaş okulu olarak kullanılan, daha sonra üniversiteye çevrilen bina 1777 yılında müzeye çevrilerek dünyanın en zengin arkeolojik koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Yunan ve Roma antik dönemine ait heykeller, mozaikler değerli taşlar ve gümüşler yer almaktadır. Ayrıca Pompei antik kentine ait tüm arkeolojik eserler bu müzede sergilenmektedir.
 • Napoli Sotterranea: Şehrin hemen altında yer alan mağara yeraltı şehri. 5000 yıllık olduğu düşünülen mağaralar II Dünya Savaşı’nda sığınak olarak kullanılmış.
 • Castel Nuovo: 1282 yılında inşa edilmiş şehrin en eski kalesi, şu anda müze olarak hizmet vermekte.
 • Pausilypon Arkeoloji Parkı
 • Pompei Antik Kenti : Şehre 25 km uzaklıkta M.Ö 5000 yılında kurulmuş bir liman kenti. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan antik kent dünyanın en değerli arkeolojik bölgesi. M.S 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın infilak etmesiyle 2 gün boyunca süren patlamalarla tamamen lavlar altında kalarak 6-7 metre derinliğe gömülmüş bir şehir. 18. yüzyılda tamamen tesadüf eseri yapılan bir kazıda Pompei Şehri sanki üzerinden perde kaldırılmış şekilde tamamen açığa çıkarılmıştır.
 • Sorrento, Positano, Amalfi kıyıları  ve Capri adası Napoli şehri etrafında yer alan görülmeye değer  diğer önemli noktalar.
 • Şehir aynı zamanda Napoli Limanı ile Akdeniz’in ve Avrupa’nın en büyük ticari  limanlarından birine sahip. Liman aynı zamanda Sardunya, Korsika, Sicilya ve Tunus’a giden feribotların merkez limanı.
 • Pizzanın anavatanı olan Napoli şehri İtalya’da en çok Michelin Yıldızı olan şehirdir.

Napoli’deki Bazı Üniversiteler

Dünyanın en önemli tarih, kültür ve sanat miraslarına sahip şehir aynı zamanda dünyanın eski  devlet üniversitelerinden biri olan Federico II Üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır. 1244 yılında kurulan üniversite İtalya’nın en iyi üniversitelerinden biridir ve tarih boyunca politika, bilim, hukuk ve mimari gibi alanlarda pek çok önemli kişi yetiştirmiştir.

Luigi Vanvitelli Üniversitesi, tıp ve mimarlık bölümlerinin yanı sıra hukuktan ekonomiye, mühendislikten uluslararası ilişkilere kadar öğrencilere çok farklı seçenekler sunan üniversite eğitim kalitesiyle Avrupa’nın ve İtalya’nın önde gelen üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Orientale Üniversitesi, tüm Avrupa kıtasındaki en eski ‘Sinoloji ve Doğu Araştırmaları’ okulu. 50 den fazla Asya ve Afrika dilleri ile edebiyat ve sanat tarihi üzerine uzmanlaşmıştır.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?