İtalya'da Yaşam

Messina Şehri Hakkında

Messina Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Messina şehri, Kuzeydoğu Sicilya’da, Palermo ve Catania şehrinden sonra adanın 3’üncü büyük şehri ve İtalya yarımadasından Messina Boğazı ile ayrılmış, 252.000 ‘den fazla nüfusa sahip bir liman şehridir. Şehir aynı zamanda İtalya’nın askeri merkezi ve İtalyan donanmasının en önemli üssü konumundadır.

Sicilya’ya açılan kapı olarak bilinen şehir, İtalya’nın en eski üniversitelerinden biri olarak bilinen ve 1548 yılında kurulmuş olan Messina Üniversitesi‘ne ev sahipliği yapmaktadır.

Öğrenci dostu şehir; Messina

Üniversite aynı zamanda şehrin kültürel sembolüdür. Giovanni Alfonso Borelli, Stefano d’Arrigo gibi önde gelen Rönesans düşünürleri ve bilim insanları çeşitli dönemlerde üniversite bünyesinde öğretim görevinde bulunmuşlardır.

Şehrin en önemli ve renkli festivallerinden biri Vara Festivali’dir. Yaklaşık 8 ton ağırlığında,15 metre boyundaki Madonna heykelinin sokaklarda geçit töreniyle taşındığı ve halkın ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen sokakların müzikle dolduğu çok renkli ve eğlenceli bir festivaldir.

Vara festivali

Öğrenciler için şehrin hareket merkezi Messina Meydanı ve Katedrali’dir. Yıl içerisinde birçok caz ve klasik müzik konserlerine ev sahipliği yapan meydan öğrenciler için bir buluşma merkezi olmuştur.

Messina Katedrali

Messina Katedrali 1100 yıllarında Sicilya’yı yöneten Normanlar tarafından inşa edilmiştir. Şehrin merkezi olan Piazza Del Duomo’nun bir ucunu oluşturur ve önünde görkemli Orion Çeşmesi vardır.

Messina Astronomik Saati

Katedralin hemen yanındaki eski tasarımlar kullanılarak inşa edilmiş 60 metre yüksekliğindeki astronomik saati içeren çan kulesi üzerinde bulunan oymalar, motifler ve altın renkli heykellerden oluşan oldukça büyüleyici bir görüntü sunmaktadır. Her gün öğle saatlerinde 15 dakika boyunca Madonna’dan Messina’ya efsanevi koruma mektubunun devredilme sahnesi de dahil olmak üzere şehrin tarihinden sahneleri gösteren bir şov sergilenmektedir.

Neptün Çeşmesi

Neptün Çeşmesi, şehir merkezinden ayrı bir parkta yer almaktadır. 1557 yılında Orion çeşmesi gibi, Montorsoli‘nin bir eseridir. Çeşme, Messina Boğazının iki canavarı olan Scylla ve Charybdis arasında kalan deniz tanrısını gösterir.

Öğrenciler için çekici, panaromik bir rota olan Viale İtalia, üniversitenin batısından başlar ve çeşitli isimle altında batıya doğru devam eder. Bahçelerde yer alan Neoklasik ve Art Nouveau heykelleri ve anıtları burayı daha çok bir açık hava sanat galerisine dönüştürmektedir.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?