Üniversiteler

Messina Üniversitesi

Messina Üniversitesi (Università degli Studi di Messina)

Messina Üniversitesi logoMessina Üniversitesi (UniME), 1548’de Papa III. Paul tarafından kurulmuştur ve dünyanın ilk Cizvit koleji olmuştur. Şimdi İtalya’nın en eski üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Messina Üniversitesi, genellikle Sicilya’ya açılan kapı olarak bilinen ve ülkenin önde gelen yolcu gemisi limanlarından biri olan Messina’da yer almaktadır.

Messina’da 1908’de yaşanan bir deprem, 14 öğretim görevlisini öldürüp ve kütüphanelerin ve bilimsel tesislerin çoğunu yok etti, ancak 1909 ile 1915 arasında aşamalı olarak yeniden açıldı.

Messina Üniversitesi’nin şehir genelinde dört ana kampüsü vardır. 12 bölümde programlar sunar: eski ve modern medeniyetler bölümü; ekonomi bölümü; hukuk departmanı; mühendislik bölümü; klinik ve deneysel tıp bölümü; yetişkin ve çocukluk dönemi insan patolojisi bölümü; biyomedikal, dişçilik, morfolojik ve fonksiyonel görüntüleme bilimleri bölümü; bilişsel bilimler, eğitim ve kültürel çalışmalar bölümü; matematik ve bilgisayar bilimleri, fizik bilimleri ve yer bilimleri bölümü; siyasal ve hukuk bilimleri bölümü ve veterinerlik bilimleri bölümü bulunur.

Her yıl yaklaşık 150 uluslararası öğrencinin kaydolduğu yaklaşık 1.000 profesör ve 24.000 kayıtlı öğrencisi vardır.

Tesisler arasında öğrenci yurtları, çeşitli kapalı ve açık hava sporları sunan bir spor merkezi, kantinler ve iyi stoklanmış bir merkezi kütüphane ile bireysel bölüm kütüphaneleri bulunmaktadır. Messina Üniversitesi ayrıca, 1638 yılında İtalyan hekim ve botanikçi Pietro Castelli tarafından kurulan, 8000 m²’yi aşan botanik bahçesi Orto Botanico di Messina’yı da işletmektedir.

Değişen dünyanın zorluklarıyla yüzleşen Messina Üniversitesi, araştırma ve didaktik faaliyetlerin yanı sıra öğrencilerin, akademisyenlerin ve idari personelin hareketliliğini teşvik etmeyi amaçlayan uluslararası ortaklıklar geliştirmek için tutarlı bir strateji yürütmektedir. Akademik hareketlilik, rekabet gücünü artırmak için hayati öneme sahiptir ve kültürel çeşitlilik ve geleneklere ilişkin farkındalığın yenilikçilik ve uluslararası iş birliği için bir engelden ziyade bir teşvik olduğu bilgiye dayalı bir toplum oluşturmaya katkıda bulunur.

Messina Üniversitesi, dünyanın her yerinden yabancı üniversitelerle ortaklıklar kurar, uluslararası araştırma projelerini destekler ve Avrupa ile uluslararası değişim programlarına katılır.

Kampüs ve Barınma

Messina Üniversitesi’nin öğrencileri için anlaşmalı olduğu öğrenci konutları ve yurtları bulunur. Messina Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Birimi, öğrencilere rezervasyon prosedüründe yardımcı olacaktır.

Okulun sunduğu konaklama seçenekleri dışında kendinizin de kiralık oda ve daireler bulmanız mümkündür. Messina’da aylık daire ücreti 600 ile 1000 Euro arasındadır.

Messina’da Yaşam

Messina şehri, Sicilya’ya açılan bir kapıdır. Denizin üzerinde uzanan şehir ve çevresi pek çok cazibe merkezi sunar, dolayısıyla Messina bugün ülkenin önde gelen yolcu gemisi limanlarından biridir. Adanın kuzeydoğu ucunda bulunan antik ve asil bir şehirdir. Deniz ve dağları sevenler için mükemmel bir manzaraya sahiptir.

Messina, Sicilya için her zaman çok kültürlü bir kavşak noktası ve buluşma noktası olarak hizmet vermiştir. Sicilya’yı ziyaret edecek veya yaşayacak kadar şanslı olanlar için ilk durak ve karşılama noktasıdır. Burada Sicilya’nın tüm atmosferini solumaya, parfümlerini ve tatlarını yaşamaya başlarsınız.

İtalya’daki diğer şehirler kadar büyük olmamasına rağmen, Messina oldukça eğlenceli ve sıra dışı birçok tarihi yere sahiptir. Bir sanat ve kültür mekanı olan şehir, resim alanındaki en popüler İtalyan sanatçılardan birine ev sahipliği yapmıştır.: En çok Antonello da Messina olarak bilinen Antonio’lu Giovanni Antonio.

Sıralamalar

 • Dünyada 749. sıradadır.
 • İtalya’da 39. sıradadır.
 • Prestijli Times Higher Education (THE) “Konuya Göre Dünya Üniversite Sıralaması” 2021 versiyonunu yayınlandı. Messina Üniversitesi, mühendislik için (dünyada 301-400 ve İtalya’da 11. sırada) ve psikoloji için (dünyada 301-400 aralığında ve İtalya’da 9. sırada) dünyanın en iyi 400 üniversitesi arasında ilk kez yer aldı.

Messina Üniversitesi Lisans Bölümleri

 • Veri Analizi (İngilizce)
 • Siyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce)
 • Tıp (İngilizce)
 • Kimya
 • Fizik
 • Matematik
 • Felsefe
 • Edebiyat
 • Hukuk
 • Fizyoterapi

Yüksek Lisans Bölümleri

 • Mühendislik ve Bilgisayar Bilimi (İngilizce)
 • Uluslararası İşletme (İngilizce)
 • Fizik (İngilizce)
 • Sismik Risk için Jeofizik Bilimler (İngilizce)
 • Bilişsel Bilimler ve İletişim Teorisi (İngilizce)
 • Matematik
 • Kimya
 • Uluslararası İlişkiler

Ücretler ve Burs Olanakları

 1. Lisans eğitimi: 400-2.500 Euro
 2. Yüksek lisans eğitimi: 400-2.500 Euro

(Aile gelirine göre bu fiyatlar değişebilir, ayrıca burs imkanı da sağlanabilir.)

Kabul Şartları

 1. Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi veya bir üniversitenin ilk yılını tamamlamak.
 2. ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında barajı geçmek.
 3. İngilizce eğitim almak isteyenler için sözlü mülakat yeterli ise bu mülakatı geçmek ya da TOEFL/IELTS sahibi olmak.
 4. İtalyanca eğitim almak isteyenler için konsolosluğun öngördüğü İtalyanca seviyesine gelmek.
 5. Ayrıca kendi sınavını yapan üniversitelerde bu sınavdan başarılı bir puan almak.
 6. Tıp eğitimi için IMAT‘ten yeterli puan almak.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?