Üniversiteler

Siena Yabancılar Üniversitesi

Siena Yabancılar Üniversitesi (Università per Stranieri di Siena)

Siena Yabancılar Üniversitesi logoSiena Yabancılar Üniversitesi (Università per Stranieri di Siena), İtalyan kültürünün ve medeniyetinin özünü temsil eden bir şehirde yer almaktadır. 1588’de Siena’da Alman öğrenciler için İtalyan dilinin ilk kürsüsü kuruldu, 1917’den itibaren Siena’da İtalya’nın birleşmesinden sonra ilk İtalyan dili ve kültürü kursları düzenlendi. Siena Yabancılar Üniversitesi, bu misyonu kendi haline getirerek bu asırlık İtalyanca öğretme geleneğini miras almıştır. Amaç, İtalyan dilini ve kültürünü yaymak aynı zamanda küreselleşmiş dünyada başkalarının dillerine ve kültürlerine açılmaktır.

Üniversite, İtalyan dilini, kültürünü, toplumunu ve ekonomisini etkileyen uluslararası süreçlerde uzmanlaşmıştır. Bünyesinde, Eğitim ve Araştırma Bölümü, Doktora ve Uzmanlık Yüksek Okulu yer almaktadır. Buna ek olarak, bir Araştırma Mükemmeliyet Merkezi ve çeşitli Araştırma Merkezleri/Hizmetleri bulunmaktadır.

Siena Yabancılar Üniversitesi, İtalyanca dilinde yeterlilik seviyesini ölçmek için uluslararası bağlamda tanınmış bir sınav olan CILS (Certificazione di Italiano come Lingua Straniera) sınavlarını düzenlemektedir. CILS Sertifikası, İtalyan Üniversitelerine başvuru yapacak olan, ana dili İtalyanca olmayan ve İtalyanca bilgilerini kanıtlamak isteyen öğrenciler ile İtalya’ya göçmenlik başvurusu yapacak kişilere yönelik bir sınavdır.

CILS sınavını başarı ile tamamlayan öğrenciler, İtalya’da ve dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan ve CILS sertifikasını kabul eden İtalyan okullarına yatay geçiş yapabilmektedirler.

Aylık 80 saat olan sınava hazırlık kurslarının ücretleri 570 Euro’dur.

İtalyan Dili ve Kültürüne yönelik programlara ek olarak, eğitim misyonunu, çok dillilik ve kültürel çeşitlilik temalarına, dil öğretimine, dilbilimsel ve kültürel arabuluculuk yöntemlerine yönelik lisans ve yüksek lisans programları aracılığıyla da gerçekleştirmektedir.

Siena Yabancılar Üniversitesi Lisans Bölümleri

  • Kültürel ve Dilbilimsel Aracılık
  • Okullar ve Yabancılar için İtalyan Kültürü ve Dili Öğretimi

Siena Yabancılar Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri

  • Yayıncılık, eğitim ve turizm için metin becerileri
  • Kültürlerarası iletişim ve dilbilim

Siena Yabancılar Üniversitesi Kabul Şartları

  • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi veya bir üniversitenin ilk yılını tamamlamak
  • ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında barajı geçmek
  • İtalyanca eğitim almak isteyenler için konsolosluğun öngördüğü İtalyanca seviyesine gelmek
  • Varsa üniversitenin kendi yapmış olduğu sınavdan başarılı bir puan almak

Üniversite rektörlüğü görevinde Prof. Pietro Cataldi yer almaktadır, Prof. Mauro Moretti ise rektör yardımcılığı görevini yürütmektedir. Üniversite, ISO 9001: 2015 kalite belgesine sahiptir.

Üniversite, 2013 yılında CLIQ Derneği (İtalyan Dil Kalitesi Sertifikasyonu) ile bir anlaşma imzalamıştır. CLIQ Derneği, İtalya Dış İşleri Bakanlığınca sertifikasyon düzenleme ve faaliyetlerinin koordinasyonundan sorumlu bir dernektir.

Siena’da Yaşam

Siena, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınmış bir şehirdir. 54.000 nüfuslu küçük ve ulaşımın kolay olduğu bir şehir olması sebebiyle öğrenci dostu bir kenttir.
Konumu gereği, Floransa, Pisa ve Perugia illerine çok yakındır. Hiç savaş görmeyen bağımsız bir şehir devleti olan Siena, Orta Çağ’dan günümüze şehir dokusunu korumayı başarmıştır. Campo Meydanı, Palazzo Pubblico, Torre del Mangia ve Siena Katedrali görülmesi gereken yerler arasındadır.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?