Üniversiteler

Perugia Yabancılar Üniversitesi

Perugia Yabancılar Üniversitesi (Università per Stranieri di Perugia)

Perugia Yabancılar Üniversitesi logoPerugia Yabancılar Üniversitesi (Università per Stranieri di Perugia), İtalya’nın dili ve medeniyetinin öğretilmesi, araştırılması ve yayılmasıyla uğraşan en eski ve en prestijli İtalyan üniversitesidir.

Tarihi, 1921 yılında Perugia’lı Avukat Astorre Lupattelli’nin, Umbria tarihini, doğal ve sanatsal güzelliklerini anlatmak için, bilgisini yaymak amacıyla kentindeki ilk kültür kurslarını açmasıyla başlar. 1926 yılına kadar kurslar, İtalya’nın en eski üniversitelerinden biri olan Perugia Üniversitesi’nin sınıflarında ve tarihi Palazzo dei Priori’deki Sala dei Notari’de verilmiştir. Üniversite daha sonra 1927’den itibaren, şehrin göbeğinde bulunan prestijli Palazzo Gallenga’da kendi yerini edinmiştir, Palazzo Gallenga’da Prosciutti, Lupattelli, Orvieto ve Valitutti adlı dört kampüs bulunmaktadır. 17 Şubat 1992 tarihli kanunla üniversite olarak yeniden düzenlenmiştir.

Perugia Yabancılar Üniversitesi, İtalyanca dilinde yeterlilik seviyesini ölçmek için uluslararası bağlamda tanınmış bir sınav olan CELI (Certificato di Conoscenza della Lingua Italiana) sınavlarını düzenlemektedir. CELI Sertifikası, İtalyan Üniversitelerine başvuru yapacak olan, ana dili İtalyanca olmayan ve İtalyanca bilgilerini kanıtlamak isteyen öğrencilere yönelik bir sınavdır. CELI sınavını başarı ile tamamlayan öğrenciler, İtalya’da ve dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan ve CELI sertifikasını kabul eden İtalyan okullarına yatay geçiş yapabilmektedirler.

Sınav, tüm seviyeler için Haziran ve Kasım aylarında, A1- A2- B1- B2 seviyeleri için ayrıca Mart ayında düzenlenmektedir.

İtalyan dili ve kültürü kursları Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi (CEFR) modeline göre yapılandırılmış, ilk, orta ve ileri düzey olarak bölünmüştür. Sınıflar, öğrencinin seviyesine göre atandığı Microsoft Teams platformu üzerinden bir çevrimiçi yerleştirme testi yapıldıktan sonra oluşturulur.

Üniversitenin yayımlandığı üzere, 4 Ocak 2021’den itibaren yüz yüze kursların başlayacağı bilgisi de yer almaktadır. Haftada 16-21 saat olan kursların ücretleri 430 ila 620 Euro arasındadır.

İtalyan dili ve kültürü kurslarına ek olarak, üniversite lisans ve yüksek lisans programları sunmaktadır.

Perugia Yabancılar Üniversitesi Lisans Bölümleri

 • Uluslararası iletişim ve reklamcılık
 • İtalyanca için Dijital Beşeri Bilimler
 • İtalyan yemekleri ve Misafirperverliği
 • Sürdürülebilirlik ve Sosyal Güvenlik için Uluslararası Çalışmalar

Perugia Yabancılar Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri

 • Reklam iletişimi, Hikaye anlatımı ve İmaj kültürü
 • Yabancılara İtalyanca öğretimi
 • Uluslararası İlişkiler ve Kalkınma İşbirliği

Perugia Yabancılar Üniversitesi Kabul Şartları

 • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi veya bir üniversitenin ilk yılını tamamlamak
 • ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında barajı geçmek
 • İngilizce eğitim almak isteyenler için sözlü mülakat yeterli ise bu mülakatı geçmek ya da TOEFL/IELTS sahibi olmak
 • İtalyanca eğitim almak isteyenler için konsolosluğun öngördüğü İtalyanca seviyesine gelmek
 • Üniversitenin kendi yapmış olduğu sınavdan başarılı bir puan almak.

Üniversite rektörlüğü görevinde Prof. Giuliana Grego Bolli yer almaktadır, Prof. Dianella Gambinise rektör yardımcılığı ve Akademik Senato Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Üniversite, ISO 9001: 2015 kalite belgesine sahiptir ve CLIQ Derneği (İtalyan Dil Kalitesi Sertifikasyonu) üyesidir. CLIQ Derneği, İtalya Dış İşleri Bakanlığınca sertifikasyon düzenleme ve faaliyetlerin koordinasyonundan sorumlu bir dernektir.

Perugia’da Yaşam

Üniversitenin 4 kampüsü de şehir merkezinde yer almaktadır. Perugia tam bir öğrenci kentidir diyebiliriz. Otobüs ağı oldukça geniştir ve sadece şehir merkezine değil, aynı zamanda Perugia’nın uzak semtlerine de hizmet veren hatlar bulunmaktadır ve bu hatlar hastane, tren istasyonu gibi tüm önemli yerlere ulaşır. 7 tane metro hattı bulunmaktadır. Üniversiteye adını veren Perugia şehri Umbria bölgesinin merkezi olup 170.000 nüfuslu bir şehirdir. Çok dikkat çeken tarihsel bir sanat merkezidir ve günümüzde de bu niteliğini korumaktadır.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?