Eğitim

İtalya’daki En İyi 10 Üniversite

İtalya'daki En İyi Üniversiteler Hakkında Genel Bilgiler

İtalya’daki en iyi 10 üniversite ülkenin en çok bilinenleri arasındadır. İtalya’nın neden eğitim almak için popüler bir yer olduğunu anlamak zor değil. Ne de olsa, dünyanın en eski üniversitesi olduğuna inanılan Bologna Üniversitesi’ne ev sahipliği yapıyor. İtalya, 20 bölgesinin gelenek ve göreneklerinin bir karışımı olan gezegendeki en zengin kültürlerden birine sahiptir.

Güney Avrupa’nın kalbinde yer alan İtalya, kuzeydeki dağ pistlerinden güneydeki Akdeniz sahillerine kadar çok sayıda manzaraya sahiptir. Her yeni bölgeye girdiğinizde uluslararası sınırları aştığınızı düşünebileceğiniz bir farklılık ve güzelliği vardır.

İtalya (Çin ile bağlı), dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazla UNESCO Dünya Mirası alanına ev sahipliği yapmaktadır. İtalya’nın ünlü mutfağı ve zengin tarihinin yanı sıra bu cazibe merkezleri, İtalya’nın her yıl dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri arasında olmasının nedenlerinden sadece birkaçıdır.

Her büyük İtalyan şehrinin, çoğu devlet tarafından finanse edilen bir üniversitesi vardır. Bununla birlikte, özellikle lisansüstü düzeyde ve daha yüksek düzeyde öğretim ve araştırmaya odaklanan özel üniversiteler ve üstün lisansüstü okulları da vardır.

Günümüzde, İtalya’nın kurumlarından bazıları Avrupa’nın en iyi üniversiteleri arasındadır.

Bologna Üniversitesi

Bologna Üniversitesi (Alma Mater Studiorum – Università di Bologna)

1088 yılında kurulan Bologna Üniversitesi’nin dünyanın en eski üniversitesi olduğuna inanılır. Bologna Üniversitesi, İtalya’daki en iyi 10 üniversite arasındadır. Çok sayıda bulunan bölümler arasında en çok tercih edilenlerde tıp, eczacılık, sosyal psikoloji, örgütsel psikoloji, ekonomi ve turizm yer almaktadır. Üniversitenin uzun mezunlar listesinde Canterbury Başpiskoposu Thomas Becket, bir dizi papa, Nobel ödüllü mucit ve mühendis Guglielmo Marconi ve kendi adını taşıyan markalarının kurucuları Enzo Ferrari ve Giorgio Armani bulunuyor.

Detaylı bilgi için tıklayınız…

Roma La Sapienza Üniversitesi

Roma Sapienza Üniversitesi (Sapienza Università di Roma)

İtalya’daki en iyi 10 üniversite arasında bulunan Roma Sapienza Üniversitesi, 1303 yılında Papa Boniface VIII tarafından kurulmuş ve Roma’nın en eski üniversitesi olmuştur. Aynı zamanda Avrupa’nın en büyük üniversitesidir ve yaklaşık 9.000 uluslararası öğrenci dahil yaklaşık 115.000 öğrenciyi ve yaklaşık 4.000 akademik personeli destekler. 63 bölümde 280 derece programı ve 200 uzmanlık kursu, öğrencilerin kullanımına açık 50 kütüphane (herhangi bir İtalyan üniversitesinin en büyük sayısı) ve 18 müze sunmaktadır.

Sapienza, Erasmus değişim programı aracılığıyla en az 400 başka üniversite ile ortaktır ve güçlü bir uluslararası varlık sürdürmektedir. Çok sayıda bulunan bölümler arasında en çok tercih edilenlerde edebiyat, hemşirelik, mühendislik, iletişim ve fizik yer almaktadır. Eski İtalya başbakanı Paolo Gentiloni, ünlü mimar Massimiliano Fuksas, ünlü yönetmenler Bernardo Bellucci ve Federico Fellini üniversitenin tanınmış mezunlarındandır.

Detaylı bilgi için tıklayınız…

Padova Üniversitesi

Padova Üniversitesi (Università degli Studi di Padova)

Padova Üniversitesi 1222’de bir hukuk okulu olarak kurulmuştur. İtalya’daki en eski ikinci ve dünyanın en eski beşinci üniversitesidir. İtalya’daki en iyi 10 üniversite arasında bulunan üniversite 32 bölüm ve sekiz okuldan oluşmaktadır. Aynı zamanda bir üniversite hastanesi, bir müzesi ve 14 yurdu vardır. Padova Üniversitesi, Trinity College Dublin, Heidelberg Üniversitesi, KU Leuven ve Salamanca Üniversitesi’ni de içeren Coimbra Group olarak bilinen tarihi araştırma üniversiteleri ağının bir parçasıdır.

En başarılı ve tercih edilen bölümlerin arasında tıp, psikoloji ve mühendislik yer almaktadır. Ünlü matematikçi ve gökbilimci Nikolas Kopernik, Harvard Üniversitesi’nin ilk okul müdürü Nathaniel Eaten, Giacomo Casanova ve ünlü yazar Ugo Foscolo üniversitenin tanınmış mezunlarındandır.

Detaylı bilgi için tıklayınız…

Milano Üniversitesi

Milano Üniversitesi (Università degli Studi di Milano)

“La Statale” olarak da bilinen Milano Üniversitesi, göreceli olarak İtalya’nın genç üniversite kurumlarından biridir. La Statale’yi yaratırken, Lombardiya’nın bölgesel başkenti için bir üniversite inşa etme hayalini gerçekleştiren doktor ve jinekolog Luigi Mangiagalli’nin çabaları sayesinde 1924 yılında kurulmuştur. Milano Üniversitesi, Avrupa Araştırma Üniversiteleri Ligi’ne (LERU) ait 23 prestijli kurum arasında yer alan tek İtalyan üniversitesidir. 2.140’tan fazla kadrolu profesör ve 65.933 öğrenciden oluşan öğretim kadrosu ile, en dinamik ve uluslararası odaklı AB bölgelerinden biri olan ve İtalyan ekonomisinde lider olan Lombardiya’daki en büyük üniversitedir.

Tıp ve uluslararası politika, hukuk ve ekonomi en çok tercih edilen bölümlerdendir. Nobel ödüllü fizikçi Riccardo Giacconi ve Fields Madalyası sahibi matematikçi Enrico Bombieri üniversitenin tanınmış mezunları arasında yer almaktadır.

Detaylı bilgi için tıklayınız…

Politecnico di Torino

Politecnico di Torino

Torino Politeknik Üniversitesi, İtalya’nın Torino şehrinde bulunan bir devlet üniversitesidir. 1859’da kurulan, İtalya’nın en eski teknik üniversitesidir. Üniversite, mühendislik, mimarlık ve endüstriyel tasarım alanlarında en başarılı okullardan biridir. Mühendis, sosyolog, iktisatçı ve filozof Vilfredo Pareto, eski İtalya eğitim bakanı, mühendis ve akademisyen Francesco Profumo ve elektrik mühendisi Guido Chiarelli üniversitenin tanınmış mezunlarındandır.

Detaylı bilgi için tıklayınız…

Politecnico di Milano

Politecnico di Milano

İtalya’daki en iyi 10 üniversite arasında belki en çok bilinenlerden biri olan Milano Politeknik Üniversitesi, yaklaşık 42.000 öğrencisi ile İtalya’nın en büyük teknik üniversitesidir. 1863’te kurulan üniversite, Milano’daki en eski üniversitedir. Üniversite mühendislik, mimarlık ve tasarım alanlarında lisans ve yüksek lisans programları sunmaktadır. Uzun mezunlar listesinde Pirelli’nin kurucusu Giovanni Battista Pirelli, mühendis ve politikacı Adriano Olivetti, Nobel ödüllü kimyager Giulio Natta, illüstratör Saul Steinberg, mimar ve tasarımcı Aldo Rossi ve mimar Gio Ponti gibi isimler yer almaktadır.

Detaylı bilgi için tıklayınız…

Pisa Üniversitesi

Pisa Üniversitesi (Università di Pisa)

Pisa Üniversitesi, İtalya’nın Pisa şehrinde bulunan bir İtalyan devlet araştırma üniversitesidir. 1343’te Papa VI.Clement’in bir fermanı ile kurulmuştur. Dünyadaki en eski 19. ve İtalya’daki en eski 10. üniversitedir. Üniversite, ARWU ve QS’ye göre ulusal olarak en iyi 10 ve dünyadaki en iyi 400 arasında yer almaktadır. 1544’te kurulan Avrupa’nın en eski akademik botanik bahçesi “Orto botanico di Pisa”ya ev sahipliği yapmaktadır.

İtalya’daki en iyi 10 üniversite arasında kendine iyi bir yer edinen Pisa Üniversitesi’nin en iyi bölümlerinin arasında beşeri bilimler, işletme ve ekonomi bulunur. Tanınmış mezunları sayıca çok fazla ve her alanda vardır: Opera sanatçısı Andrea Boccelli, eski İtalya başbakanı ve cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi, altı kez Oscar Ödülü adayı olan yönetmen Mario Monicelli ve eski İtalya başbakanı Giuliano Amato bu isimlerden sadece birkaç tanesidir.

Detaylı bilgi için tıklayınız…

Bocconi Üniversitesi

Bocconi Üniversitesi (Universita Bocconi)

Bocconi Üniversitesi, İtalya’nın Milano şehrinde bulunan özel bir üniversitedir. Bocconi, ekonomi, finans, hukuk, yönetim, siyaset bilimi ve kamu yönetimi alanlarında lisans, yüksek lisans ve lisansüstü eğitim vermektedir. Bocconi Üniversitesi, İtalya’nın kendi alanlarında sürekli olarak en iyi üniversitesi ve dünyanın en iyilerinden biri olarak sıralanır ve genellikle “İtalya’nın Harvard’ı” olarak anılır. Birçok alanda tanınmış mezunları bulunmaktadır: Renault’nun CEO’su Luca de Meo ve eski İtalya başbakanı Mario Monti bunlardan bazılarıdır.

Detaylı bilgi için tıklayınız…

Torino Üniversitesi

Torino Üniversitesi (Università di Torino)

Torino Üniversitesi, 1404 yılında Papa XIII. Benedict tarafından verilen bir karar ile kuruldu. Daha sonra Alpler, Liguria ve Lombardiya arasındaki bir kavşakta kendi topraklarında bir Üniversite kurmak isteyen Savoia-Acaja Prensi Ludovico’nun girişimiyle gelişti.

Öğrenci dostu şehir Torino’da bulunan ve İtalya’daki en iyi 10 üniversiteden biri olanTorino Üniversitesi, en eski ve prestijli İtalyan üniversitelerinden biridir. 79.000’den fazla öğrenciye ve Torino’nun farklı bölgelerinde ve Piedmont’un kilit noktalarında 120 binaya ev sahipliği yapan Torino Üniversitesi, kültürü teşvik eden ve araştırma, yenilik, eğitim ve istihdam üreten “şehir içinde şehir” olarak kabul edilebilir. En çok tercih edilen bölümlerinin arasında tıp, işletme, ekonomi ve hukuk bulunur. Uzun meşhur mezunlar listesinden bazı isimler: yazar Italo Calvino, yazar Cesare Pavese, yazar Umberto Eco ve FIAT’ın eski başkanı Gianni Agnelli.

Detaylı bilgi için tıklayınız…

Pavia Üniversitesi

Pavia Üniversitesi (Università degli Studi di Pavia)

Pavia Üniversitesi İtalya, Lombardiya, Pavia’da bulunan bir üniversitedir. Kesin tarihi belli olmasa da 1361 yılı civarı kurulmuştur ve bu da onu dünyanın en eski üniversitelerinden biri yapmaktadır. İtalya’daki en iyi 10 üniversite arasındaki Pavia, 19. yüzyılın sonuna kadar Lombardiya bölgesindeki tek üniversiteydi. En iyi bölümlerinin arasında tıp, işletme ve ekonomi bulunur. Eski İtalya ekonomi ve finans bakanı Giulio Tremonti, şair Dionysios Solomos, matematikçi Euginia Beltrami ve zoolog Leopoldo Maggi üniversitenin tanınmış mezunlarındandır.

Detaylı bilgi için tıklayınız…

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?