Eğitim

İtalya’da Mimarlık Eğitimi

İtalya'da Mimarlık Eğitimi Hakkında Genel Bilgiler

İtalya’da mimarlık eğitimi, sanat ve mimarisi yüz yıllardır görenlerini hayran bırakmaya devam etmektedir. Her köşesi mimari harikalarla dolu. Bu zengin miras, Roma dönemi öncesine kadar uzanıyor ve bugün ülkenin gelişen çağdaş sahnelerinde görülmeye devam ediyor. Sadece büyüleyici İtalyan şehirlerinde gezmek bile size hiç ummadığınız miktarda bilgi ve güzellik katar. İtalya’da mimarlık eğitimi, böylesine zengin bir atmosferde size harika bir tecrübe edindirir.

 İtalya’da okuyan herkes buradaki üniversiteler için aynı şeyi söylüyor: Öğretmenler ve öğrenciler cana yakın ve yardımsever, kültürel manzara çok çeşitli ve üniversitelerin mimarisi mükemmel

İtalya’da mimarlık eğitimi, devlet üniversitelerinde verilmektedir. Hemen hemen her sene Türkiye’den onlarca öğrenci, mimarlık lisans ve mimarlık yüksek lisans eğitimi almak için İtalya’yı tercih eder. Türkiye dışında birçok ülkeden mimarlık öğrencilerine kapısını açan İtalyan üniversiteleri, hem uluslararası hem de keyifli bir ortam sunuyor.

Mimarlık bölümleri için İtalyanca programların yanı sıra İngilizce de birçok program mevcuttur. İtalya’daki mimarlık programlarından çoğu, laboratuvar çalışmaları ve stajların yanı sıra temel ilkeler ve teorilerle birlikte oldukça kapsamlı ve titizdir.

Mimarlık eğitiminiz size tasarım kurallarını, bunları nerede takip etmeniz gerektiğini ve nerelerde keşif ve yaratıcılığınızı kullanacağınızı öğretir. Doku, renk, kontrast, aydınlatma ve diğer birçok yönle nasıl çalışılacağını bilmek, bina tasarımlarında uzman olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca tasarım çalışmalarını planlama, çözümleme ve optimize etme tarzındaki görevlerinize yardımcı olan ‘Bilgisayar Destekli Tasarım’ (CAD) gibi bilgisayar yazılımlarını da keşfedersiniz.

Mimarlık eğitimini tamamladığınız takdirde mimar, şehir tasarımcısı, peyzaj mimarı, yapı mühendisi, CAD teknisyeni gibi birçok kariyer seçeceğiniz bulunur. Ayrıca İtalya’da mimarlık bölümünde okuyan öğrenciler müzelere ücretsiz giriş sağlayabilirler.

Neden İtalya’da Mimarlık Eğitimi

  • İtalya mimarlık ve tasarım alanında tüm dünyada önde gelerek ve her tarihten örneğe sahip olarak öğrencilerin ufkunu açar.
  • Politecnico di Milano ve Politecnico di Torino, dünyanın en iyi üniversiteleri içinde 170. (Milano) ve 308. (Torino) sıradadır.
  • Mezuniyette alınan Mavi Diploma yardımıyla bütün dünyada ve Türkiye’de mimarlık diplomanız geçerli sayılır.
  • Yıllık öğrenim tutarı 156 ile 2.500 Euro arasındadır, aile gelirine bakılarak belirlenir.
  • Öğrenciler yüklü oranda burs alma şansına sahiptir.
  • İtalya’da mimarlık lisans eğitimi 3, yüksek lisans eğitimi 2 sene sürmektedir. 5 senenin sonunda ‘Yüksek Mimar’ olarak mezun olabilirsiniz.
  • Mezun olduktan itibaren 1 sene daha kalabilir, bu süreçte iş bulabilir ya da yeni bir iş kurarsanız Avrupa’da yaşamaya devam etme hakkınız olacaktır.

İtalya’da İngilizce Mimarlık Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da mimarlık lisans eğitimi 3 sene sürmektedir. Bu üç senelik eğitimin devamında isterseniz doğrudan yüksek lisansa başvurup ‘Yüksek Mimar’ olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. İtalya, mezuniyet sonrasında kişilere bir sene daha İtalya’da kalıp iş arama hakkı vermektedir. Bu süreçte iş bulabilir ya da yeni bir iş kurarsanız Avrupa’da yaşamaya devam etme hakkınız olacaktır.

Mimarlık giriş sınavı her sene Eylül ayında yapılır, Ekim ayında öğrenim başlar. Üniversitelerin hazırlık eğitimi yoktur.

İtalya’da Mimarlık Eğitimi için Gerekli Şartlar

İtalya’da mimarlık okumak için, Türkiye’de ilköğretim ve lise dahil toplamda 12 senelik temel eğitimi tamamlamış olmanız ilk şarttır. Türkiye’de düzenlenen üniversite sınavının iki oturumundan da en az baraj puanı almalısınız. Eğer İtalya’da İtalyanca mimarlık eğitimi almak istiyorsanız, İtalya konsolosluğunun öngördüğü halde B2 seviyesinde İtalyancanız olması gerekmekte. İtalya’da İngilizce mimarlık eğitimi için en az B2 seviyesinde IELTS/TOEFL ya da PTE Academic sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir. İtalya Milli Eğitim Bakanlığı tarafınca düzenlenen ‘Mimarlığa Giriş Sınavı’nda başarıya ulaşmış olduğunuz takdirde İtalya’da mimarlık eğitimi almaya başlayabilirsiniz.

İtalya’da Mimarlık Eğitim Ücreti

İtalya’daki devlet üniversitelerinde yıllık harçlar, öğrencinin aile gelirine bakılarak belirlenmektedir. Yıllık harç tutarı 156 – 2.500 Euro arasında değişir.

Pisa Edu ile Mimarlık Sınavına Hazırlan

Pisa Edu olarak öğrencilerimizi en iyi biçimde ‘İtalya Mimarlık Giriş Sınavı’na hazırlıyor, yazları ve yarıyıl tatillerinde düzenlediğimiz kurslarla öğrencilerimizin mimarlık giriş sınavı müfredatındaki eksiklerini kapatmalarına destek oluyoruz.

Pisa Edu Neler Yapar

Pisa Edu, öğrencilerini mimarlık programları ve mimarlık giriş sınavı hakkında bilgilendirir, kaynak kitaplar tedarik edip denemeler yaparak sınava hazırlanmalarına yardımcı olur. Mentör öğrenci desteği ve mesajlaşma gruplarıyla öğrencisini psikolojik olarak da destekler.

Sömestr ve yazları düzenlemiş olduğu kurslarla mimarlık öğrencilerini ‘Mimarlık Giriş Sınavı’na hazırlar.

Mimarlık giriş sınavı başvurusu, üniversite kayıt işlemleri, burs ve vize başvuruları gibi bürokratik süreçlerin tamamlanması için her alanda öğrenciye danışmanlık verir ve işlemlerini yürütür.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?