Eğitim

İtalya’da Tıp Eğitimi

İtalya'da Tıp Eğitimi Hakkında Genel Bilgiler

İtalya’da tıp eğitimi; uygulamaya yönelik eğitim veren İtalyan üniversiteleri, Avrupa’nın en büyük hastaneleriyle yaptığı anlaşmalar sayesinde öğrencilerine en yeni teknolojiyi sunmaktadır. Avrupa’nın önde gelen sağlık sistemine sahip, İngilizce TIP eğitimi veren üniversiteler, tıbbi yenilikler ve en yeni cerrahi teknolojilerle donatılmıştır.

Dünyanın en iyi üniversitelerinde tıp eğitimi almak, tahmin edildiği kadar zor değil. İtalya’da dilerseniz İngilizce, dilerseniz İtalyanca tıp eğitimi alabilirsiniz.

Uluslararası tanınmış tesislere ve Avrupa’nın en önemli hastanelerine ev sahipliği yapan İtalya, birçok uluslararası kurumla da iş birliği içindedir. Devlet üniversitelerinde ücretsiz İngilizce tıp eğitimi alma imkânı sağlayan İtalya, onkoloji, kalp-ciğer cerrahisi, nöroşirurji, robotik ve plastik cerrahi ve ortopedi konusunda önde gelen tesisleri sayesinde Avrupa’nın TIP merkezi olma özelliği taşımaktadır.

İtalya’da tıp eğitimi toplamda 6 yıl sürmektedir. İlk üç yıl teorik eğitim alındıktan sonra klinik dersleri başlar. Bu nedenle üçüncü yıl itibariyle öğrencilerin İtalyancayı da öğrenmiş olmaları gerekir. Üniversiteler, kendi bünyelerinde yabancı öğrencilere İtalyanca dersi de vermektedir.

İtalya’da İngilizce tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin, Milano – Bicocca Üniversitesi’ne başvuru yapmayacaklarsa herhangi bir dil belgesi sunmasına gerek yoktur. IMAT adının verildiği sınava girmeleri yeterlidir. Tercih ettikleri üniversiteler için yeterli puanı alan öğrencilerin kayıtları tamamlanır ve aynı yıl eğitime başlarlar.

Neden İtalya’da Tıp Eğitimi

  • Dünyanın en iyi üniversitelerinde İngilizce tıp eğitimi alabilirsiniz.
  • İtalya üniversiteleri ülkenin ve Avrupa’nın en iyi tıp merkezleri ve hastaneleriyle anlaşmalıdır, klinik derslerinizi bu merkezlerde ve hastanelerde alabilirsiniz.
  • Devlet üniversitelerinde tıp eğitiminin ücreti diğer bölümler gibi aile gelirine göre belirlenir, 156 Euro ile 2.500 Euro arasında değişmektedir.
  • İtalyan üniversiteleri, siz başka bir ülkenin sisteminde eğitim almış olsanız bile sizden hazırlık kursu istemez, tıp okuyabilmek için IMAT sınavında başarılı olmuş olmanız yeterlidir.
  • Tıp eğitimi sonunda ‘Mavi Diploma’ aldığınız için dünyada ve Avrupa’da diplomanız geçerlidir.
  • Okurken yüklü miktarda burs alma şansına sahip olursunuz.
  • İtalya üniversiteleri araştırma ve geliştirmeye yüklü miktarda bütçe ayırmaktadır, böylece farklı alanlarda projeler geliştirme şansına sahip olursunuz.

İtalya’da Tıp Eğitimi Ücretleri

Devlet üniversitelerinde harçlar yıllık 156 ile 2500€ arasında değişmektedir.

İtalya’da tıp eğitimi ücretleri, Amerika, İngiltere, Kanada gibi ülkelere ve Türkiye’deki özel üniversitelere nazaran çok daha ekonomiktir. Devlet üniversitelerinde harçlar, aile gelirine göre belirlenir, yıllık 156 ile 2.500 Euro arasındadır. Özel üniversitelerdeyse yıllık 18.000 – 22.000 Euro arasında değişmektedir.

İtalya’da Tıp Eğitimi için Gerekli Şartlar

İtalya’da tıp okumak için belirli bir not ortalaması şartı aranmaz, hangi liseden mezun olduğunuz önemli değildir. İtalya üniversiteleri tıp bölümü için öğrencileri IMAT sınavından alınan puana göre seçer. Türkiye’de ilkokul ve lise dahil toplamda 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmamız başvuru için ilk şarttır. Bunun yanı sıra ülkemizde düzenlenen üniversite sınavının her iki oturumunda da baraj puanı aşmanız gerekir. Üniversiteler arasında yalnızca Milan – Bicocca Üniversitesi öğrenciden dil yeterlilik belgesi istemektedir. Her sene Eylül ayında düzenlenen IMAT sınavında yeterli puanı aldıktan sonra Ekim ayında eğitime başlayabilirsiniz.

Pisa Edu Başarı Oranı

Pisa Edu olarak, yüksek başarı oranıyla sektörde en çok İtalya tıp yerleştirmesi yapan firma olmanın gururunu yaşıyoruz. Google yorumlar ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden TIP bölümü için yerleşim oranımızla ilgili veli ve öğrenci yorumlarına erişebilirsiniz.

Pisa Edu İle IMAT Sınavına Hazırlan

Sömestr ve yaz tatillerinde düzenlediğimiz IMAT hazırlık kursuyla öğrencilerimizi destekliyor, IMAT müfredatındaki dersleri işleyerek öğrencilerimizin eksikliklerini gideriyoruz.

Pisa Edu Neler Yapar?

Pisa Edu, İtalya’da İngilizce ve İtalyanca tıp programlarıyla ilgili detaylı olarak bilgilendirme yapar, kaynak kitaplar ve yıl içine yaydığı denemelerle öğrencilerini TIP bölümüne giriş sınavına hazırlar. Mentör öğrencileri ve WhatsApp gruplarıyla öğrencilerini psikolojik olarak da destekler.

Her sene sömestr tatilinde ve yaz aylarında IMAT hazırlık kursu ve Türkiye geneli IMAT deneme sınavları düzenleyerek öğrencilerini IMAT sınavına en iyi şekilde hazırlar.

Bütün bunların yanı sıra sınav başvurularından e-kaynaklara, konsolosluk işlemlerinden üniversite kayıt işlemlerine, burs başvurularından konaklama ve tüm bürokratik işlemlere kadar öğrencilerine her anlamda kaliteli danışmanlık sağlar.

İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi Veren Üniversiteler

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?