Üniversiteler

Roma Cattolica Üniversitesi

Roma Cattolica Üniversitesi (Università Cattolica del Sacro Cuore)

Peder Agostino Gemelli tarafından 1921’de kurulan Roma Cattolica Üniversitesi, dünyanın en büyük Katolik üniversitesidir. İtalya genelinde 12 fakülte ve dört kampüse sahip Roma Cattolica Üniversitesi, Avrupa’daki en büyük özel üniversitedir. Milano, Roma, Brescia ve Piacenza-Cremona’da kampüsleri vardır.

Çarpıcı Roma şehri, Cattolica’nın uluslararası üne sahip Tıp ve Cerrahi Okuluna ev sahipliği yapmaktadır.

1934’te Papa Pius XI, Istituto Giuseppe Toniolo di Studi Superiori’ye gelecekteki Tıp Fakültesi binalarını inşa etmesi için Monte Mario’nun mülkünü vermiş ve ardından Papa Pius XII tarafından projenin uygulama aşamasını başlatmak için bir konuşma yapmıştır. 1958’de Yüksek Öğretim Kurulu öğretim ve bilimsel projeyi onaylamış ve o yılın 18 Haziran’ında Cumhurbaşkanının kararnamesiyle biyolojik enstitülerde çalışmalar, Kasım 1961’de dersler başlamıştır. 1961’de Agostino’da inşaata başlanmış ve Gemelli Üniversitesi Polikliniği 1964’te tamamlanmıştır.

Roma Cattolica Üniversitesi kampüsünde günümüzde 2 fakülte, 34 enstitü, 18 araştırma merkezi ve 7000’den fazla öğrenci bulunmaktadır.

Geleceği inşa etmek için her gün çalışan öğretim, araştırma ve yardım arasında sinerjik ve dinamik bir ortaklık, öğrencilerin sınıfta edindikleri bilgilerden yararlanıp deneyimleyebilecekleri bir laboratuvardır.

Roma Cattolica Üniversitesi Tıp ve Cerrahi Fakültesi’nin dersleri, Giovanni XXIII Üniversite Kampüsü’nün sınıflarında ve Agostino Gemelli IRCCS Üniversite Hastanesi Vakfı’nın ana binası olan Biyoloji Enstitülerinin öğretim odalarında verilmektedir.

Roma Cattolica Üniversitesi İngilizce Tıp Bölümü Hakkında

Roma Cattolica Üniversitesi’nin MD Tıp ve Cerrahisi, tıp mesleğinin uluslararası düzeyde uygulanması için gerekli bilimsel temeli ve teorik ve pratik eğitimi sağlar. Öğrenciler, tıp sektöründe bağımsız ve sorumlu bir şekilde çalışmak için gerekli tüm teknik yeterlilikleri geliştirir. Genel hedefler, çevredeki kimyasal – fiziksel, biyolojik ve sosyal çevrenin etkisini hesaba katarak sağlık sorunlarını bütüncül bir şekilde derinlemesine incelemek için tasarlanmış bir öğretim yaklaşımı kullanılarak takip edilir.

Program, multidisipliner bir yaklaşımla ve mesleğin temelinde olan hem etik konular hem de yasal sorumluluklar dahil olmak üzere hasta yönetimine erken katılım yoluyla elde edilen temel ve klinik bilimlerin tam bir entegrasyonunu içerir. Ek olarak, tıbbi antropoloji, biyoetik ve tıbbi beşeri bilimlerin yanı sıra hasta ve aile ile iletişim kurma becerisi öğretilir.

Müfredat aynı zamanda öğrencilerin Amerika Birleşik Devletleri Tıbbi Lisanslama Sınavı (USMLE) Adım 1 ve Adım 2’ye hazırlanmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Biçimlendirici hedeflere ulaşmak için, Tıp ve Cerrahi programı, 6 yıllık bir programa yayılmış, toplam 360 Üniversite Biçimlendirici Kredisi/Crediti Formativi Universitari (CFU) sunacak şekilde düzenlenmiştir. 60 kredi, belirli mesleki becerileri edinmeyi amaçlayan faaliyetlerden oluşur. Her CFU, 12 saatlik öğretime karşılık gelir. Mesleki eğitim durumunda, her kredi 17 saate karşılık gelir.

Klinik çalışmalar sırasında (dört, beş ve altıncı yıllar) öğrenciler, iç hastalıkları, genel cerrahi, pediatri, doğum ve jinekoloji ile tıbbi-cerrahi uzmanlık alanlarında özel bilgi edinmelidir. Bu amaçla, öğrencilerden Derece Programı Komitesi tarafından belirlenen sağlık hizmetleri operasyon birimlerinde staj yaparak mesleki eğitim almaları istenecektir.

Öğretim, mümkün olduğunda sınıf içi veya laboratuar egzersizleriyle tamamlanan sınıf dersleri yoluyla yapılır. Tamamlayıcı mesleki eğitim, fakülte personeli veya eğitmenler tarafından yönetilen küçük seminer gruplarında yapılır. Eğitmenler belirli öğrenci gruplarına atanır ve özel derslerin yanı sıra öğretim de üstlenirler. Öğretmenler ayrıca öğrencilerin etkinlik kitapçıklarına katılımı da kaydeder.

Kariyer Olanakları

Değerlendirilmiş bir stajı ve Eyalet Sınavını başarıyla geçtikten ve yerel Eyaletlerindeki Tabipler Birliği’ne kaydolduktan sonra, tüm Tıp ve Cerrahi mezunları İtalya’nın her yerinde klinik bakım yapmaya hak kazanır.

Tıp ve Cerrahi Mezunları, çeşitli rollerde ve klinik, sağlık ve biyomedikal meslek alanlarında ameliyat yapma yetkisine sahiptir. Program, nitelikli genel pratisyen olmak isteyen öğrenciler için tasarlanmıştır.

İngilizce öğretilen lisans programından mezunlar, USLME adım 1 ve 2’ye ve dolayısıyla ABD Lisansüstü Eğitim ve Uzmanlıklarına ve ayrıca Avrupa ülkelerinde veya Avrupa dışındaki ülkelerde planlanan benzer programlara katılmaya hak kazanacaktır.

Uluslararası MD Programından İtalyan olmayan mezunlar, İtalyan toplumuna entegrasyonları ve özellikle ulusal sağlık bağlamında doktor-hasta iletişimi için gerekli olan İtalyanca dil kurslarına başarıyla katılmış olacaklardır. İtalyan dili bilgisi, mezunun İtalyan Üniversitesi bünyesindeki Uzmanlık Eğitim Okullarına erişimini destekleyecektir.

Kampüs ve Barınma

Largo Francesco Vito 1’deki Cattolica Üniversitesi’nin Roma şubesi, Tıp ve Cerrahi Fakültesi ve ona bağlı “A. Gemelli” Üniversite Hastanesi’nin kurulmasıyla doğmuştur.

36 hektarlık Roma kampüsünde Europa Kongre Merkezi, spor tesisleri, kolejler ve kütüphaneler bulunmaktadır. Modern mimari çözümler, gençler arasında işbirliğini ve kültürel alışverişi teşvik eden işlevsel ve samimi bir ortam sunar.

Şehirde oda kiralama ücreti 350 ile 600 Euro arasındadır. Aylık daire kiralama ücreti ise 600 ile 1800 Euro arasında değişmektedir.

Roma’da Yaşam

Her şeyden önce, şehrin kendisi her mahallesiyle çok büyük, geniş ve farklı. Herkes, kişisel zevklerine göre kendisi için doğru yeri bulabilir. Roma’da birçok üniversite ve birçok öğrenci bulunuyor. Bu açıdan bakacak olursak genç bir şehirden söz ediyoruz, kültürel ve eğitim amaçlı birçok yer bulunmasının yanı sıra öğrenciler için indirim sunan birçok yer de mevcut. Ve özellikle öğrenci olarak Roma’da yaşamak, şehir hakkında oldukça farklı bir algı sunuyor.

Aylık harcamalar bir öğrenci için ortalama 800 Euro civarı oluyor.

Sıralamalar

 • Dünya Üniversite Sıralamaları Merkezi’ne göre 511-520. sırada.
 • İtalya’da 18. sırada.

Lisans Programları

 • Tıp (İngilizce)
 • İletişim Yönetimi (İngilizce) – Milano
 • Ekonomi ve İşletme (İngilizce) – Milano
 • Finans (İngilizce) – Milano
 • Gıda Üretim Yönetimi (İngilizce) – Piacenza
 • Uluslararası ve Küresel İlişkiler (İngilizce) – Milano
 • Psikoloji (İngilizce)

Tıp Eğitimi Ücreti

 • Lisans eğitimi: 15.600 Euro’dur.

Kabul Şartları

 • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi veya bir üniversitenin ilk yılını tamamlamak.
 • ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında barajı geçmek.
 • İngilizce eğitim almak isteyenler için sözlü mülakat yeterli ise bu mülakatı geçmek ya da TOEFL/IELTS sahibi olmak.
 • İtalyanca eğitim almak isteyenler için konsolosluğun öngördüğü İtalyanca seviyesine gelmek.
 • Tıp bölümünü seçmek isteyen öğrencilerin okulun kendi yaptığı UKCAT giriş sınavına girmesi ve başarılı olması gerekmektedir.

Tıp Bölümü Giriş Detayları

 • Tıp bölümüne giriş sınavı AB vatandaşı olan öğrenciler için 26 Şubat 2021, AB vatandaşı olmayan öğrenciler için 30 Mart 2021 tarihinde yapılacaktır.
 • Sınava Türkiye’de girmek mümkündür.
 • Sınav 164 mantık temelli sorudan ve 69 “situation assesment” (öğrencilerin bir sorun ile karşılaştıklarında bununla nasıl başa çıkabileceklerini ölçen sözlü sınav) sorusundan oluşmaktadır.
 • Sınav kaydı AB vatandaşı öğrencileri için 12 Ekim 2020-10 Şubat 2021 tarihleri arasında online olarak yapılmaktadır. AB vatandaşı olmayan öğrenciler için sınav kaydı 12 Ekim 2020-15 Mart 2021 tarihleri arasında online olarak yapılmaktadır.
 • Sınav ücreti 160 Euro’dur.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?