Üniversiteler

Modena ve Reggio Emilia Üniversitesi

Modena ve Reggio Emilia Üniversitesi (Università di Modena e Reggio Emilia)

Modena ve Reggio Emilia Üniversitesi logoİtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinde bulunan Modena ve Reggio Emilia Üniversitesi, İtalya’nın en eski üniversitelerinden biridir ve 1175’te kurulmuştur.

Orta Çağ üniversitesi 1338’de ortadan kayboldu ve yerini, derece vermeyen ve 1590’larda “parasızlıktan” askıya alınan “halka açık üç derslik” aldı. Üniversite 1680’lere kadar Modena’da yeniden kurulmadı ve 1685’e kadar imparatorluk tüzüğü almadı.

Modena ve Reggio Emilia Üniversitesi’nde eğitim görmüş bazı ünlü öğrenciler arasında, 1694’te mezun olan ünlü bir İtalyan tarihçi ve bilim adamı olan Ludovico Antonio Muratori, 17. yüzyılda oyun yazarı Carlo Goldoni ve son yüzyılda İtalyan Cumhuriyeti Başkanı olan Sandro Pertini bulunmaktadır.

Modena ve Reggio Emilia Üniversitesi, Bologna Üniversitesi’nin kuruluşundan birkaç on yıl sonra, onu İtalya ve dünyanın en eski üniversitelerinden biri haline getiren 1175 yılına dayanmaktadır. Profesörlerin sözleşmelerini yerel vergilendirme yoluyla finanse eden Modena şehri tarafından kurulmuştur.

1175 yılında kurulan Modena ve Reggio Emilia Üniversitesi (UNIMORE), dünyanın en eski üniversitelerinden biridir ve öğretim ve araştırma için İtalya’daki en iyi üniversitelerden biri olarak kabul edilir. 1.200 uluslararası öğrenci ve 3.500 yüksek lisans öğrencisi dahil 20.000’den fazla öğrencisi ile, büyük bir üniversiteden beklenebilecek tüm olanakları sunacak kadar büyük ancak kişisel ve dostça bir öğrenme ortamını koruyacak kadar küçüktür.

Modena ve Reggio Emilia Üniversitesi, mekanik parçaların, motorların, spor arabaların (örneğin Ferrari ve Maserati) yanı sıra tarımsal gıda sektörü, seramik karoların üretimi ile dünyaca ünlü, Avrupa’nın en zengin ve en dinamik bölgelerinden birinin kalbinde yer almaktadır. Modena ve Reggio Emilia Üniversitesi, üniversite araştırmaları için özel destek ve mezuniyetten önce iş odaklı eğitim programları için eşsiz bir fırsat sağlayan, bölgedeki firmalar ve şirketler ile uzun süredir devam eden bir ilişkiden yararlanmaktadır.

14 departmanı ile çok çeşitli derece programları sunar ve belirli mükemmellik alanları geliştirir: İleri Mekanik ve Otomotiv Tasarımı, Akıllı BİT, Kök Hücreler ve Rejeneratif Tıp, Sürdürülebilir Teknolojiler için Nano ve Gelişen Malzemeler ve Sistemler, Genomik ve Moleküler Tıp, Ortamlar, Gıda ve Sağlık ve Ekonomik Analiz Modelleri ve Yöntemleri.

Modena ve Reggio Emilia Üniversitesi, İtalya’da en yüksek yaşam standartlarına sahip iki şehirde bulunmaktadır. Hem Modena hem de Reggio Emilia, önemli sanat ve kültür şehirleri olarak kabul edilir ve Modena’nın katedrali ve ana meydanı UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alır.

Kampüs ve Barınma

Üniversitenin ana kampüsü Modena şehrinde, diğer kampüsü ise Reggio Emilia şehrinde bulunur. İki şehirde de okulun anlaşmalı olduğu öğrenci konaklama seçenekleri mevcuttur. Üniversitenin sunduğu konaklama seçenekleri dışında kendi imkanlarınızla da kiralık oda ve daire bulabilirsiniz. Modena’da aylık daire ücreti 500 ile 800 Euro arasında; Reggio Emilia’da ise 450 ile 800 Euro arasındadır.

Modena’da Yaşam

180.000 nüfuslu Modena, güzel müzik, kaliteli yemekler veya bir spor otomobilin yüksek hızı ile iyi bir hayatın tadını çıkarabileceğiniz bir şehirdir. Ferrari ve Maseratis’in Modena ve çevresinin yollarında süzüldüğü sıklıkla görülebilir – bu bölge, iki efsanevi otomobil üreticisinin dayandığı alandır.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, bölge ekonomik olarak bunalımdaydı ve çok az sanayi vardı. Bununla birlikte, sadece elli yıllık bir süre içinde, şehir ve il artık dünya çapında gelişen ve müreffeh sanayi bölgeleri, kültürel etkinlikleri ve gastronomisiyle tanınıyor. Bugün Modena, Avrupa’nın en gelişmiş illerinden biridir ve İtalya’da kişi başına ortalama gelir açısından 10. sırada yer almaktadır (İtalya’nın önde gelen günlük finans gazetesi Il Sole 24 Ore’nin 2007 araştırması). Modena, 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine eklenen Ghirlandina Kulesi, Katedral ve Piazza Grande gibi mimari hazineler açısından da zengindir.

Şehrin çağdaş simge yapıları arasında San Cataldo Mezarlığı’nı tasarlayan Aldo Rossi ve Massimo Iosa Ghini’nin Ferrari Galerisi gibi büyük mimarların çalışmaları bulunur.

Modena halkı tiyatro ve müzik aşığıdır. Her yıl, eyalet 1.500’den fazla canlı performansa sahne olur ve tiyatronun prodüksiyonu ve tanıtımı için bir vakıf olan Fondazione Emilia Romagna Teatro’nun genel merkezi Modena’da bulunur. Modena’da her yıl düzenlenen zengin kültürel etkinlik takvimi, on binlerce insanı cezbeden prestijli Felsefe Festivali’ni de içerir.

Şehir aynı zamanda dünyada eşsiz bir koleksiyona, Modena Şehri’ne ait çıkartmalara adanmış bir müze olan Museo delle Figurine ve aynı zamanda çizgi roman ve gadget’larla dünyaca ünlü Panini Yayınevi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Modena aynı zamanda tortellini, zampone, Parmigiano-Reggiano peyniri, Lambrusco şarapları ve geleneksel balsamik sirke gibi spesiyaliteler içeren kaliteli yemeklerle eş anlamlıdır. Bölge, en prestijli rehber kitaplarda incelenenlerden geleneksel yemeklerle sessiz, huzurlu hanlara kadar çok sayıda restorana sahiptir.

Reggio Emilia, İtalyan standartlarına göre orta büyüklükte bir şehirdir ve özellikle tarihi merkezinin son zamanlarda yeniden yapılandırılmasının ardından ziyaret etmeyi ve gezmeyi keyifli hale getirir. Reggio Emilia’yı yürüyerek veya bisikletle gezmek kolaydır (geniş bisiklet yolları ağı sayesinde) ve doğanın ve temiz havanın tadını çıkarabileceğiniz bir yerdir (31 parkı sayesinde). Normalde büyüklüğünde bir şehirde bulunmayan dünya standartlarında kültürel faaliyetlerle doludur.

Reggio Emilia, birinci sınıf opera, konser ve drama performansları sunan üç tiyatroya sahiptir. Şehir aynı zamanda özellikle gençlere yönelik geniş bir kütüphane, müze, galeri ve kültür merkezi ağına ev sahipliği yapmaktadır.

Günümüzde, Reggio Emilia pek çok etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır ve nüfusunun %11,4’ü yabancılardan oluştuğundan, giderek daha çok kültürlü hale gelmektedir. Şehir, güçlü bir sosyal uyuma sahip bir topluluğun en yenilikçi ve ilgili örneklerinden biri olarak kabul edilen, ülkedeki (ve Batı Avrupa’daki) en gelişmiş eğitim ve sosyal refah sistemlerinden birine sahiptir.

Eyalet, tarihi ve kültürel öneme sahip birkaç kasabayı (Correggio ve Scandiano gibi) içerir ve Po Nehri boyunca hafif eğimli ovaları, Apennine dağları ve her biri geziler ve tatiller için popüler yerler olan birkaç köy ile güzel bir kırsal alana sahiptir.

Sıralamalar

 • Dünya Üniversite Sıralamaları Merkezi’ne göre 2021 yılında 751-800. sıradadır. (World University Rankings)
 • İtalya’da 22. sıradadır.

Modena ve Reggio Emilia Üniversitesi Lisans Programları

 • Dijital Pazarlama
 • Ekonomi ve Finans
 • Hukuk
 • Diyetisyenlik
 • Diş Hekimliği
 • Tıp
 • Kimya
 • Fizik
 • Matematik
 • Bilgisayar Mühendisliği

Modena ve Reggio Emilia Üniversitesi Yüksek Lisans Programları

 • İleri Otomotiv Elektronik Mühendisliği (İngilizce)
 • İleri Otomotiv Mühendisliği (İngilizce)
 • Ekonomi ve Kamu Politikası (İngilizce)
 • Elektrikli Araç Mühendisliği (İngilizce)
 • Elektronik Mühendisliği (İngilizce)
 • Gıda Güvenliği ve Gıda Risk Yönetimi (İngilizce)
 • İnovasyon Tasarımı (İngilizce)
 • Uluslararası Yönetim (İngilizce)
 • Uluslararası İşletmelerde ve Organizasyonlarda İletişim Dilleri (İngilizce)
 • Fizik (İngilizce)
 • Felsefe
 • Pedagoji
 • Matematik
 • Bilgisayar Mühendisliği

Ücretler ve Burs Olanakları

 • Lisans eğitimi: 550-2.500 Euro
 • Yüksek lisans eğitimi: 550-2.500 Euro

(Aile gelirine göre bu fiyatlar değişebilir, ayrıca burs imkanı da sağlanabilir.)

Kabul Şartları

 1. Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi veya bir üniversitenin ilk yılını tamamlamak.
 2. ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında barajı geçmek.
 3. İngilizce eğitim almak isteyenler için sözlü mülakat yeterli ise bu mülakatı geçmek ya da TOEFL/IELTS sahibi olmak.
 4. İtalyanca eğitim almak isteyenler için konsolosluğun öngördüğü İtalyanca seviyesine gelmek.
 5. Ayrıca kendi sınavını yapan üniversitelerde bu sınavdan başarılı bir puan almak.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?