Üniversiteler

Roma LUMSA Üniversitesi

Università di Roma LUMSA

Roma LUMSA Üniversitesi (Libera Università degli Studi Maria Ss. Assunta di Roma), Katolik ilkeler üzerine kurulmuş, özel bir İtalyan üniversitesidir. Sapienza’dan sonra Roma’daki en eski ikinci üniversitedir ve 1939’da Luigia Tincani tarafından kurulmuştur. Profesyonellik, büyüme ve gelişme; öğretim, istihdam, araştırma ve öğrenci deneyimi ile birlikte üniversitenin temel ilkeleridir.

Roma LUMSA Üniversitesi (Università di Roma LUMSA)

Roma LUMSA Üniversitesi’nin, Palermo ve Taranto’da da kampüsleri bulunur. LUMSA, bir akademik kurumun kamu yararına katkıda bulunması ilkesi üzerine kurulmuştur. Günümüzde üniversitenin üç fakültesi, “Yeni Hümanizm” ilkelerine odaklanan çeşitli yüksek kaliteli lisans, yüksek lisans ve doktora programları bulunur.

Roma LUMSA Üniversitesi toplumun hizmetinde olmaya çalışmaktadır. Araştırmaları, hem üyelerinin günlük yaşamı bağlamında hem de herkes için ortak olan çevre bağlamında topluluğun ihtiyaçlarını ele almaya odaklanmıştır. Bu nedenle, sürdürülebilirlik, LUMSA’nın akademik programlarında temel bir temadır. Benzersiz bağlamları içinde, LUMA’nın lisans programları, gezegene, “ortak evimize” (Papa Francis tarafından yazılan Encyclical “Laudato si”) ve yeni sosyal ve ekonomik felsefelerin yaratılmasına özen göstermenin önemini vurgular.

Roma LUMSA Üniversitesi ekonomi, pazarlama, hukuk ve siyaset bilimleri, BT veri yönetimi (İtalya’daki büyük veri yönetimindeki ilk profesyonel programlardan biri), modern diller dahil olmak üzere temel olarak insan ve sosyal bilimler alanlarında toplam yirmi derece programı sunmaktadır.

Öğrenciler üniversitenin can damarıdır. Öğretim kadrosu, öğrencileriyle doğrudan ve sürekli bir ilişki sürdürür ve programlar, belirli üst düzey teknik ve kültürel beceriler sunmak için tasarlanmıştır. Yaklaşık 7.200 öğrencisi ile LUMSA sadece uluslararası alanda tanınan yüksek profilli bir akademik kurum değil, aynı zamanda kişisel gelişim için bir yerdir.

Üniversite yaşamı, münazara ve katılım için birçok fırsat sunar, bu nedenle hümanist gelenek, teknolojik yenilik ve Katolik kökleri arasındaki yakın bağlantılar üniversitenin tam kalbindedir. Yıllar geçtikçe üniversite, öğrencilerin iş bulmalarına yardımcı olma konusunda etkileyici bir geçmiş performansı geliştirmiştir. Programlarının sonunda öğrenciler, üniversitenin karşılıklı ilişki geliştirdiği önde gelen kamu veya özel kuruluşlarla işe yerleştirme veya staj yapma fırsatına sahip olurlar.

Roma LUMSA Üniversitesi, uzun süredir devam eden istihdam odaklı geleneğini, LUMSA Yetenek Akademisi’ni öğrencileri ile büyük ulusal ve uluslararası şirketlerin yöneticileri arasında doğrudan bağlantılar oluşturmayı amaçlayan bir proje yaratarak kullanmıştır. LUMSA, Üniversite Araştırma ve Uluslararasılaşma Merkezi (Centro di Ateneo per la ricerca e l’internazionalizzazione – CARI) ve Bilimsel Araştırma Etik Komitesi (Comitato Etico per la Ricerca Scientifica – ESRB) aracılığıyla temel ve disiplinler arası araştırmaları destekler. Bu merkezler, dünyanın en prestijli üniversitelerinden İtalyan ve uluslararası meslektaşlarla birlikte araştırma, seminer ve konferansları desteklemektedir.

Kampüs ve Barınma

Roma LUMSA Üniversitesi’nin sınıf ve derslikleri, Roma’nın tarihi ve merkezi Prati semtinde, Vatikan Müzeleri, Borgo Pio, Castel Sant’Angelo ve San Pietro’dan sadece bir taş atımı uzaklıkta, Piazza Adriana 21 ve Piazza delle Vaschette 101’de bulunmaktadır. Dersliklerin dışında barınma olanakları arayanlar için ise LUMSA, Roma’daki öğrenciler için uygun konaklama yerlerinin bulunmasına ve seçilmesine yardımcı olan hizmetlere de sahiptir.

Şehirde oda kiralama ücreti 250 ile 600 Euro arasındadır. Aylık daire kiralama ücreti ise 600 ile 1800 Euro arasında değişmektedir.

Roma’da Yaşam

Her şeyden önce, şehrin kendisi her mahallesiyle çok büyük, geniş ve farklı. Herkes, kişisel zevklerine göre kendisi için doğru yeri bulabilir. Roma’da birçok üniversite ve birçok öğrenci bulunuyor. Bu açıdan bakacak olursak genç bir şehirden söz ediyoruz, kültürel ve eğitim amaçlı birçok yer bulunmasının yanı sıra öğrenciler için indirim sunan birçok yer de mevcut. Ve özellikle öğrenci olarak Roma’da yaşamak, şehir hakkında oldukça farklı bir algı sunuyor.

Aylık harcamalar bir öğrenci için ortalama 800 Euro civarı oluyor.

Sıralamalar

 • Dünyada 3400. sıradadır.
 • İtalya sıralamasına göre 62. sıradadır.

Lisans Programları

 • Hukuk
 • Ekonomi
 • Eğitim Bilimleri
 • Psikoloji Bilimleri ve Teknikleri

Yüksek Lisans Programları

 • İşletme ve Finans (İngilizce)
 • Pazarlama ve Dijital İletişim (İngilizce)
 • Uluslararası İlişkiler (İngilizce)
 • İş ve Örgüt Psikolojisi (İngilizce)
 • Ekonomi ve İşletme
 • Psikoloji

Ücretler ve Burs Olanakları

 • Lisans eğitimi: 3.500 Euro
 • Yüksek lisans eğitimi: 3.500 Euro

(Aile gelirine göre bu fiyatlar değişebilir, ayrıca burs imkanı da sağlanabilir.)

Kabul Şartları

 • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi veya bir üniversitenin ilk yılını tamamlamak.
 • ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında barajı geçmek.
 • İngilizce eğitim almak isteyenler için sözlü mülakat yeterli ise bu mülakatı geçmek ya da TOEFL/IELTS sahibi olmak.
 • İtalyanca eğitim almak isteyenler için konsolosluğun öngördüğü İtalyanca seviyesine gelmek.
 • Ayrıca kendi sınavını yapan üniversitelerde bu sınavdan başarılı bir puan almak.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?