Üniversiteler

Roma Güzel Sanatlar Üniversitesi

Roma Güzel Sanatlar Üniversitesi (Accademia di Belle Arti)

Roma Güzel Sanatlar Üniversitesi logoRoma Güzel Sanatlar Üniversitesi 1998 yılında heykeltıraş sanatçı Alfio Mongelli tarafından kurulmuştur.

Roma Güzel Sanatlar Üniversitesi, çağdaş sanatsal ve kültürel bağlamlara tam olarak yanıt veren, en yüksek kalibreli ve güçlü, somut gelecekteki istihdam beklentilerine sahip sanatsal bir eğitim sağlayan lisans ve yüksek lisans derecesi programları sunmaktadır.

Roma Güzel Sanatlar Üniversitesi’ndeki eğitim yaklaşımı, üniversite müfredatı ile mesleki eğitimi birleştirmeyi amaçlayan farklı ve uzmanlaşmış bir öğretim yöntemine dayanmaktadır.

Roma Güzel Sanatlar Üniversitesi eğitim yıllarında öğrenciler laboratuvarlara, atölyelere, deneyimsel derslere, sergilere, sunumlara ve tartışmalara katılabilirler. Bunların tümü, öğrencileri profesyonel dünyanın gerçekliğine yaklaştıran çağdaş ve verimli araçlardır. Çalışmalarından en iyi şekilde yararlanmak için RUFA, öğrencileri mevcut fırsatlardan yararlanmaya, sağlam bir teorik ve pratik temel oluşturmaya teşvik eder. Amaç her zaman multidisiplinerliğe, araştırma ve denemeye açmaktır.

Roma Güzel Sanatlar Üniversitesi çağdaş olduğu için, geleneğe dayalı kalbi ve geleceğe yönelik zihniyle öğretmeyi ve eğitmeyi hedeflemektedir.

Roma Güzel Sanatlar Üniversitesi, öğrencilerinin ve öğretim görevlilerinin bakış açılarını genişletmek için uluslararası değişimler ve deneysel araştırma projeleri geliştirmek için yaratıcı becerilerini kullanılabilir kılan, sürekli büyüyen multidisipliner ve uluslararası bir merkezdir. RUFA, dünyanın en iyi tasarım ve sanat üniversitelerini ve akademilerini birbirine bağlayan uluslararası bir birlik olan CUMULUS’un üyesidir. RUFA, CUMULUS aracılığıyla uluslararası düzeyde yüksek sanat eğitiminin ilerlemesine ve yeniliğine katkıda bulunmaya kararlıdır, ayrıca birliğin kültürlerarası projeler ve değişimler yoluyla yabancı kurumlarla işbirliği yapma imkanları da sağlar.

RUFA, ister eğitimsel ister profesyonel olsun, dış fikirlere ve planlara açıktır. Diğer kurumlar tarafından daha iyi tanınmak için RUFA, içeriği ve eğitim programlarını öğrenciler, aileler, öğretim görevlileri ve ilgili profesyonellerle paylaşmayı amaçlayan bir halkla ilişkiler ve halka açık sunumlar yolculuğuna çıkmıştır. RUFA Rehberlik Ofisi yıl boyunca açıktır ve öğrencilerin Akademi’yi, eğitim programlarını, kabul prosedürlerini ve gerekliliklerini tanımaları için bireysel toplantılar ve grup sunumları düzenler. Ayrıca öğrencilerin en iyi seçimi yapmalarına yardımcı olmak için bir kariyer rehberlik hizmeti sunar.

Roma şehri içinde, Roma Güzel Sanatlar Üniversitesi, başkentin çeşitli yaratıcı gerçekliklerini birleştirmede önemli bir role sahiptir ve bulunduğu mahallelerin yeniden nitelik kazanmasına ve ayrıca Place Brand’in önemli disiplinlerarası projeleriyle tanımlanmasına ve geliştirilmesine aktif olarak katkıda bulunur. RUFA’nın birlikte proje geliştirdiği kamu ve özel kurumlar arasında şunlar bulunmaktadır: Camera dei Deputati, Associazione Antigone, CNA Roma – Confederazione Nazionale dell’Artigianato e della Piccola e Media Impresa di Roma, Comune di Formello, Comune di Torgiano, Fondazione Mondo Digitale, GNAM – Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporanea, Istituto Nazionale per la Grafica, MACRO – Museo d’Arte Contemporanea di Roma, MAXXI – Museo Nazionale delle Arti del XXI secolo, Università degli studi di Roma Sapienza, Società Dante Alighieri, Università degli Studi Roma Tre, Museo di Roma – Palazzo Braschi.

Kampüs ve Barınma

Üniversitenin kampüsü, Roma’nın merkezinde bulunur. Anlaşmalı olduğu konut şirketleri bulunmaktadır. Okulun sunduğu seçenekler dışında kendi imkanlarınızla da kalacak yer bulabilirsiniz. Şehirde oda kiralama ücreti 250 ile 600 Euro arasındadır. Aylık daire kiralama ücreti ise 600 ile 1800 Euro arasında değişmektedir.

Roma’da Yaşam

Mümkün olan en yüksek alaka düzeyine sahip uyaran ve teşviklerle kirlenmiş bir atmosferde yaratıcı sanatların incelenmesi, paha biçilemez avantajlar sunar. Roma, Rönesans’ın tam beşiğiydi ve bugün bile şehrin tarihi ve sanatsal mirası, dünya çapında üne sahip bir amblemdir. Yine de Roma, dinamik, heyecan verici yeni dillerin onu yeni, heyecan verici çağdaş trendler için bir sahne haline getirdiği sürekli değişen bir şehirdir. Şehrin müze ve galerilerinde sunulan büyük çeşitlilik bunun en bariz kanıtıdır. Nitekim, Roma sadece ünlü bir klasik öğüt vermekle kalmaz, aynı zamanda yeni trendlerin bayrağı altında gelen ve sanattan müziğe ve hatta çizgi film çalışmalarına kadar değişen etkinlik ve girişimlerin teşvik edici bir takvimine de sahiptir.

Her şeyden önce, şehrin kendisi her mahallesiyle çok büyük, geniş ve farklı. Herkes, kişisel zevklerine göre kendisi için doğru yeri bulabilir. Roma’da birçok üniversite ve birçok öğrenci bulunuyor. Bu açıdan bakacak olursak genç bir şehirden söz ediyoruz, kültürel ve eğitim amaçlı birçok yer bulunmasının yanı sıra öğrenciler için indirim sunan birçok yer de mevcut. Ve özellikle öğrenci olarak Roma’da yaşamak, şehir hakkında oldukça farklı bir algı sunuyor.

Aylık harcamalar bir öğrenci için ortalama 800 Euro civarı oluyor.

Roma Güzel Sanatlar Üniversitesi Lisans Programları

 • Resim (İngilizce)
 • Tasarım (İngilizce)
 • Grafik Tasarım
 • Çizgi Roman ve İllüstrasyon
 • Sinema
 • Fotoğrafçılık
 • Set Tasarımı
 • Heykel ve Enstalasyon

Yüksek Lisans Programları

 • Güzel Sanatlar (İngilizce)
 • Film Sanatları (İngilizce)
 • Görsel ve İnovasyon Tasarımı
 • Bilgisayar Animasyonu ve Görsel Efektler
 • Multimedya Sanatı ve Tasarımı
 • Set Tasarımı

Ücretler ve Burs Olanakları

 • Lisans eğitimi: 7.000-9.000 Euro
 • Yüksek lisans eğitimi: 7.000-9.000 Euro

(Aile gelirine göre bu fiyatlar değişebilir, ayrıca burs imkanı da sağlanabilir.)

Kabul Şartları

 • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi veya bir üniversitenin ilk yılını tamamlamak.
 • ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında barajı geçmek.
 • İngilizce eğitim almak isteyenler için sözlü mülakat yeterli ise bu mülakatı geçmek ya da TOEFL/IELTS sahibi olmak.
 • İtalyanca eğitim almak isteyenler için konsolosluğun öngördüğü İtalyanca seviyesine gelmek.
 • Ayrıca kendi sınavını yapan üniversitelerde bu sınavdan başarılı bir puan almak.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?