İtalya'da Yaşam

Roma Şehri Hakkında

Roma Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Avrupa’nın ve dünyanın en önemli şehirlerinden biri, İtalya’nın başkenti Roma. Antik Roma’dan Roma İmparatorluğu’na , Rönesans’tan günümüze 2800 yıllık bir geçmişi ile her metrekaresinde tarih kokan bir şehir. Unesco dünya mirası listesinde sadece Roma şehrinde bulunan 45 eserin yer alması şehrin tarihi açıdan öneminin en büyük kanıtı olarak belirlenmiştir.

Büyük meydanları ile ünlenmiş Roma’da Venezia Meydanı (Vittorio Emanuele II Abidesi), Aziz Petrus Meydanı (Aziz Petrus Bazilikası), Campo de Fiori , Popolo Meydanı, Barberini Meydanı, Palatino Tepesi başlıca görülmeye değer yerler arasında sıralanmaktadır

Romus ve Romulus adlı ikiz kardeşlerin kurmuş olduğu şehir, gelmiş geçmiş en güçlü imparatorluklardan biri olan Roma İmparatorluğu’nun kalbinin attığı yer, Avrupa’nın en büyük medeniyetinin başlangıç noktası olmuştur.

Şehir aynı İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulmuştur, her bir tepesinde bulunan muhteşem eserler ile göze çarpmaktadır. Bu tepelerden biri üzerinde bulunan İtalya denildiği zaman, Roma denildiği zaman ilk akla gelen meşhur tarihi yapı Kolezyum’dur. Adını girişinde yer alan Colossus Neronis heykelinden alan yapının bir diğer adı da Flavian Amfitiyatrosu’dur.

MS 72 yılında yapımına başlanıp, 10 sene süren bir mühendislik dehası neticesinde Romalıların dünyaya hükmetme arzusunu açığa vurduğu klasik dünyadaki en büyük amfitiyatro olarak 55 bin kişiyi aynı anda ağırlayabilen 80 kapılı dev bir kompleks olarak inşa edilmiştir. Bu muazzam yapının amacı gladyatör dövüşlerin ve eski savaşların temsili gösterilerini yapmak ve halka muhteşem bir eğlence sunmaktı. Kolezyum sadece Roma İmparatorluğu dönemine değil tarihten günümüze kadar yapılmış bütün stadyumlara örnek teşkil etmiş 2007 yılında dünyanın 7 harikasından biri olarak yerini almıştır.

Tarihin en büyük medeniyetlerine ev sahipliği yapmış şehir 3 milyona yakın nüfusuyla Tiber ve Anine nehirleri arasından uzanırken Katoliklerin Ruhani lideri Papa’nın da yaşadığı bağımsız bir devlet olan dünyanın en küçük ama en güçlü ülkesi ‘Vatikan’ı da sınırları içerisinde barındırmaktadır. Vatikan aynı zamanda dünyanın en çok turist ağırlayan ülkelerinden biridir. Vatikan’ın içinde bulunan San Pietro Katedrali 60.000 kişi ağırlayabilen ve Michelangelo’nun da eserlerinin yer aldığı dünyanın en büyük katedrali olma özelliğine sahiptir. Vatikan’ın hemen yanı başında Tiber nehri kıyısında yer alan MS 130- 139 yıllarında yapılmış muhteşem bir yapı olan Castel Sant Angelo ( Papalık Kalesi ) ise halen yer altından Vatikan’a direkt geçişlerin ve dehlizlerin yer aldığı söylenen tarihi kale olarak göze çarpmaktadır.

Eşsiz bir Barok mimariye sahip olan şehre ait tarih, kültür ve sanat ile bezenmiş mimari yapılar her köşe başında karşımıza çıkmaktadır. Bu yapılardan biri olan Pantheon, tüm Roma yapıları içinde en eski ama en iyi korunmuş eserdir. Antik Yunanca da tüm tanrıların evi olarak adlandırılan Pantheon, günümüze kadar kullanılmış ve halen kilise olarak kullanılmaya devam edilmektedir. Pantheon’un en büyük özelliği şehirdeki tek beton yuvarlak kubbeye sahip kilise olmasıdır. Kubbesinde göz adı verilen 2.7 m çapında gökyüzüne açılan yuvarlak bir boşluk bulunmaktadır.

Dünyanın en baştan çıkarıcı şehirlerinden biri olma özelliğine sahip şehir tam bir açık hava müzesini andırmaktadır. Dar sokakların birleştiği meydanlarda muhteşem mimarisi ile birçok çeşme yer almaktadır. Bunlardan en ünlüsü Deniz tanrısı Neptün’ün de aralarına bulunduğu muazzam güzellikte heykellerin oluşturduğu Trevi Çeşmesi (aşk çeşmesi ya da dilek çeşmesi olarak da bilinmektedir). İnanışa göre bu çeşmeye omuzlarının üzerinden para atanların dileği gerçekleşmekte ve tekrar burayı ziyarete gelmektedirler.

Şehirde İtalyanların ve turistlerin buluşma noktası olarak ün salmış olan İspanyol Merdivenleri ise diğer bir şaheser olarak karşımıza çıkmaktadır. 135 basamaktan oluşan dünyanın en ünlü merdivenlerinin en üst seviyesinde Trinita Dei Monti kilisesi yer almaktadır.

Şehrin tarihini tam manasıyla yansıtan en önemli köşelerden biri olan Roma Forum antik Roma İmparatorluğu’nun doğup büyüdüğü yer, ticaret, ibadet ve yönetimin kısacası tüm yaşantının gerçekleştiği bölge olarak halen arkeolojik kazıları devam etmektedir.

Büyük meydanları ile ünlenmiş bu şehirde Venezia Meydanı (Vittorio Emanuele II Abidesi), Aziz Petrus Meydanı (Aziz Petrus Bazilikası), Campo de Fiori , Popolo Meydanı, Barberini Meydanı, Palatino Tepesi başlıca görülmeye değer yerler arasında sıralanmaktadır.

Şehrin tarihi ve turistik öneminin dışında öğrencilerin eğitim olarak tercih ettiği şehirlerin başında gelmektedir . Modern Avrupa tarihinin ve modern hukukun temeli bu şehirde atılmıştır. Şehir kuruluşu yüzyıllara dayanan ve dünya sıralamasında önde gelen üniversiteleriyle öğrencilere eğitim alabilme imkanı sunmaktadır. Şehirde yer alan üniversitelerin bünyesinde İngilizce program çeşitliliği oldukça geniştir. Tıp eğitiminden mühendisliğe, moda tasarımından uluslararası ilişkilere kadar birçok alanda tamamen İngilizce eğitim almak mümkündür.

Roma’da Bulunan Başlıca Üniversiteler

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?