İtalya'da Yaşam

Trento Şehri Hakkında

Trento Şehri Hakkında Hakkında Genel Bilgiler

Trento şehri kuzey İtalya’da Adige Nehri üzerinde, Trento bölgesinin başkentidir. Yaklaşık 120.000 nüfusuyla Trento şehri, Alpler’deki üçüncü, Tirol’deki ikinci büyük şehirdir. Bölge esas olarak dağlar ve vadilerden oluşur ve bu özel bölgede Tridentine Alpleri olarak bilinen Alpler ile Monti Pallidi olarak bilinen Dolomitler gibi nadir güzellikteki muhteşem manzaralara sahiptir.

Monti Pallidi

Bu manzara, aralarında ünlü Segonzano Piramitleri (Peri bacalarını andıran), sırayla kayaların üstünden geçen yüksek tepelerin oluşturduğu doğal hazinelerle doludur; muhteşem Nardis Şelaleleri, Dolomitler arasında akarken, nefes kesici göller ve ormanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Bu şehir manzarasının güzelliğinin yanı sıra kar kalitesiyle ünlüdür. Yüzlerce millik yamaçlarla mükemmel bir şekilde donatılmış kayak merkezlerine sahip olması, Trento şehrini kayak meraklıları için favori bir yer haline getirmektedir.

Şehrin mimarisi hem İtalyan Rönesans’ı hem de Roma etkileri ile benzersiz bir havaya sahiptir. Şehir merkezi küçüktür ve Geç Orta çağ ile Rönesans etkileri gözle görülür niteliktedir. Orta Çağ şehir surlarının bir kısmı, Piazza Fiera’da hala görülebilmektedir.

12’nci yüzyıldan kalma bir Romanesk-Gotik katedrali olan Duomo (Aziz Vigilius Katedrali), Katedralin yanında, freskli Rönesans binaları ve Barok Neptün Çeşmesi (Fontana di Nettuno) göze çarpmaktadır.

Sanat ve Kültür Merkezi Trento

Şehir aynı zamanda sanat ve kültür merkezi olarak da İtalya’da dikkat çeken şehirler arasındadır. Rovereto’daki Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi (MART), birçok sanatsal ve kültürel girişim için ana mekân olarak hizmet eder.

Şehir, yaşam kalitesi, yaşam standardı, iş fırsatları açısından genellikle İtalyan şehirleri arasında üst sıralarda yer almaktadır.

Trento şehri Tirol ve genel olarak Kuzey İtalya’da bulunan bir eğitim, bilim, finans ve politik merkezdir.

 Trento Üniversitesi, 1962 yılında kurulmuş, 2009 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine dünyanın en güzel ortamlarından biri olarak giren Dolomites‘de konumlanmış ve İtalya’nın ilk sosyoloji fakültesi olma unvanına sahiptir.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?