Üniversiteler

Venedik IUAV Üniversitesi

Venedik IUAV Üniversitesi (Università Iuav di Venezia)

Venedik IUAV Üniversitesi logoVenedik IUAV Üniversitesi, 1926’da İtalya’daki ilk mimarlık okullarından biri olarak kurulmuştur. Bugüne kadar hala eşsiz statüsünü korumaktadır. Yaşam alanlarının ve ortamların (binalar, şehirler, manzaralar ve bölge) tasarımında ve günlük kullanım nesnelerinin, modanın ve grafiklerin tasarımında öğretim, araştırma ve uygulamaya odaklanan tasarım temalı bir üniversitedir. Görsel sanatlar, tiyatro ve sahne sanatları ve multimedya etkinliklerinin öğretimi, araştırılması ve uygulamalarında daha yeni ancak köklü bir geleneğe sahiptir.

Venedik IUAV Üniversitesi’ne özgü bir öğrenme tekniği, yüksek profilli profesyonellerin ve öğretmenlerin doğrudan gözetimi altında hem öğrenme fırsatları hem de iş deneyimi sunmayı amaçlayan atölye çalışmasıdır.

Venedik IUAV Üniversitesi, La Biennale di Venezia, Teatro La Fenice, Palazzo Grassi, Musei Civici Veneziani, Triennale di Milano, Parsons School of Design, MIT, IIT, CCA ve Tongji University gibi önemli İtalyan ve yabancı kültür kurumları, müzeleri ve üniversiteleri ile anlaşmalar yapmıştır. . IUAV Üniversitesi öğrencileri tüm bu kurumlarla düzenli olarak ilgilenmektedir. IUAV Üniversitesi, şehir, bölge ve çevre, manzara, altyapılar ve hareketlilik, çevre koruma ve koruma, sürdürülebilir tasarım, mimarlık tarihi, tasarımın yeni sınırları ve sanatla ilgili konularda araştırma ve geliştirmeye yatırım yapmaya kararlıdır.

IUAV Üniversitesi, uzmanlar tarafından yönetilen yüksek donanımlı laboratuvarlara sahiptir. Üniversite kütüphanesi, özellikle mimari ve şehir planlamasına odaklanan geniş ve nadir bir kitap, veri tabanı ve dergi koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

Venedik IUAV Üniversitesi’ne yaklaşık 4,200 öğrenci devam etmektedir. Hem lisans hem de yüksek lisans programlarına giriş sınırlıdır. Uluslararası Değişim Programları şu anda 200 Avrupa üniversitesi ile ortaklıklar halinde mevcuttur. Ortak bir Avrupa vatandaşlığı konusunda farkındalık yaratmak, iyi uygulamaları paylaşmak ve araştırmaları paylaşmak için öğrenci ve personel hareketliliğini teşvik ederler. Venedik IUAV Üniversitesi ayrıca 70 Avrupa Birliği dışı kurum ve üniversiteler ile iş birliği ve değişimler kurup, öğrenci hareketliliğini artırmak için 30’dan fazla anlaşma imzalamıştır.

IUAV Üniversitesi’nde okumak, dünyada gerçekte olup bitenlere açık olmak ve mimari, kentsel ve bölgesel planlama, tasarım, görsel ve sahne sanatları alanlarında seçkin kişiliklerle öğrenmek ve çalışmak anlamına gelir. Venedik IUAV Üniversitesi, Carlo Scarpa, Giuseppe Samonà, Manfredo Tafuri, Aldo Rossi, Giovanni Astengo ve Giancarlo De Carlo gibi uluslararası üne sahip mimarlar tarafından kurulmuştur. Gino Valle, Michele De Lucchi, Nanda Vigo ve Egle Renata Trincanato, okulun tarihini yazmıştır. Le Corbusier, Louis Kahn, Frank Lloyd Wright ve daha yakın zamanda Alejandro Aravena, Judith Clark, Richard Serra gibi önemli bilim insanları ve profesyoneller IUAV Üniversitesi’nde misafir profesör olarak ağırlanarak yıllar boyunca öğrencilerine ders vermişlerdir.

Venedik IUAV Üniversitesi, kuruluşundan bu yana eğitim programlarının kalitesini iyileştirmek amacıyla uluslararası akademik faaliyetler geliştirmiştir. Bunu, üniversite eğitiminin ve bilimsel araştırmanın taşıdığı sosyal rolün farkında olarak, özgür akademisyen ve araştırma ilkelerine ve serbest bilgi dolaşımına uyarlayarak yapmıştır.

Kampüs ve Barınma

Üniversitenin binaları, Venedik şehrinin tarihi bölgesinde yer almaktadır. Öğrenciler şehirdeki tüm hizmetlere ve toplu taşıma araçlarına kolayca erişebilirler. ESU Venezia tesisleri de kafeteryaya yakın konumdadır.

IUAV Üniversitesi bir devlet üniversitesidir ve şu anda öğrenci yurtlarını ve kantinlerini yöneten ve düzenli olarak üniversiteye kaydolan veya bir değişim programına katılan öğrenciler için yurtlarda yer ayıran resmi bir bölgesel organizasyon olan ESU Venezia ile ortaktır. Öğrenciler, Venedik’e varışlarında veya öncesinde konaklama için başvurabilirler.

Üniversitenin sunduğu konaklama seçenekleri dışında kendi imkanlarınızla da kiralık oda ve daire bulabilirsiniz. Venedik’te odaların aylık fiyatı 250-350 Euro arası, dairelerin aylık fiyatı ise 600-1000 Euro arasındadır.

Venedik’te Yaşam

Venedik, kuzeydoğu İtalya’da bir şehir ve Veneto bölgesinin başkentidir. Yaya köprüleriyle birbirine bağlanan 100’den fazla adadan oluşan sığ bir lagünde bulunan bir takımada üzerine inşa edilmiştir. Yolların yerini kanallar aldığı için insanlar şehir içinde yürüyerek ve tekneyle dolaşırlar. Aslında Venedik, Avrupa’nın en büyük modern şehir içi araçsız şehridir.

Şehrin çarpıcı tarihi, mimari ve sanat zenginliği ile karakterizedir, çünkü tarihi Venedik Cumhuriyeti Orta Çağ ve Rönesans döneminde gelişen bir ticaret limanı ve büyük denizcilik gücüydü, bu nedenle şehrin bazı yerleri UNESCO’nun Dünya Mirası Alanları listesine dahil edilmiştir.

Renkli bir geçmişe ek olarak, Venedik, çağdaş sanat ve kültür merkezi olmaya devam ettiği için aynı derecede canlı bir yapıya sahiptir.

Venedik IUAV Üniversitesi Lisans Programları

 • Mimarlık
 • Planlama ve Kentsel Tasarım
 • Endüstriyel Tasarım ve Multimedya
 • Moda Tasarım ve Multimedya Sanatları

Yüksek Lisans Programları

Ücretler ve Burs Olanakları

 • Lisans eğitimi: 2.779 Euro
 • Yüksek lisans eğitimi: 2.779 Euro

(Aile gelirine göre bu fiyatlar değişebilir, ayrıca burs imkanı da sağlanabilir.)

Kabul Şartları

 1. Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi veya bir üniversitenin ilk yılını tamamlamak.
 2. ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında barajı geçmek.
 3. İngilizce eğitim almak isteyenler için sözlü mülakat yeterli ise bu mülakatı geçmek ya da TOEFL/IELTS sahibi olmak.
 4. İtalyanca eğitim almak isteyenler için konsolosluğun öngördüğü İtalyanca seviyesine gelmek.
 5. Ayrıca kendi sınavını yapan üniversitelerde bu sınavdan başarılı bir puan almak.
 6. Portfolyo

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?