İtalya'da Yaşam

Venedik Şehri Hakkında

Venedik Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Venedik şehri İtalya’nın kuzeydoğusunda bulunan ve içinde 62 adet adayı barındıran Venedik lagünün merkezinde yer alır. Adriyatik Denizi’ne 3 yerden açılan lagünün yaklaşık 7000 yıl önce oluştuğu bilinmektedir. Lagünün üzerinde halen bulunmakta olan boş adacıklar ve bataklıklar şehrin kurulmadan önceki coğrafi durumu ile ilgili bilgi vermektedir.

Bu eşsiz güzellikteki binalar Slovenya’dan deniz yoluyla yüzdürülerek getirilen ağaç kütüklerin toprağa çakılması ile zamanla taşlaşmış  milyonlarca kazığın üzerine inşa edilmiştir. Nüfusu yaklaşık 56 bin civarı olan şehir aynı zamanda İtalya’nın 20 bölgesinden biri olan Veneto’nun da başkentidir. Tarihi şehir merkezi olarak adlandırılan adanın yanı sıra nüfusun çoğunluğu 4km uzaklıktaki  anakaradaki ‘mestre’ ve ‘margera’ olarak adlandırılan yerleşkelerde ikamet etmektedir.

Adriyatik Denizi kıyılarında kurulu ‘sular şehri’ 118 adanın bir araya gelmesinden ve bu adalar arasında bulunan 170 adet kanaldan oluşmaktadır. Bu kanallar üzerine kurulu 400 adet köprüyle adacıklar arasında geçiş sağlanmaktadır

Venedikliler asırlardır ulaşımlarını şehrin simgesi haline gelen gondollarla sağlamışlardır. Günümüzde gondolculuk babadan oğula geçen bir meslek olarak halen devam etmekte ve Venedik şehrinin simgesi olarak şehre gelen turistleri şehrin masalsı görüntüsü içerisinde gezdirmek için kullanılmaktadır.

venedik

Tamamı UNESCO Dünya Mirası Listesinde olan şehir kuşkusuz insan eliyle yapılan dünyada eşi benzeri olmayan en güzel şehirdir. Şehrin kalbi San Marco Meydanı ismini,  şüphesiz İtalya’daki en dikkat çekici eser olan San Marco Bazilikası’ndan almakta. Bizans mimarisinin harika bir örneği olan bazilikanın içinde ve dışında yer alan altın rengindeki mozaikler bu yapıya aynı zamanda ‘Altın Kilise’ denmesine neden olmuştur. Kilisenin içinde bulunan müzede çeşitli ülkelerden haçlı seferleri sırasında getirilen eserler de sergilenmektedir.

San Marco meydanında tüm ihtişamıyla  göze çarpan bir başka başyapıt, bazilikanın hemen yanındaki Dükler Sarayı. Gotik tarzda inşa edilen ve yaklaşık 1000 yıl boyunca düklerin yönetim binası olarak kullanılan sarayın  halen bir kısmı şehrin yönetim binası olarak kullanılmakta ve ‘Ahlar Köprüsü’ olarak adlandırılan köprüyle şehrin hapishanesine bağlanmaktadır. Şehrin sembolü olan ve hemen hemen her yapıda bulunan ‘Kanatlı Aslanlar’ aynı zamanda San Marco Bazilikası’nda mezarı bulunan Aziz Mark’ın da simgeler.

Venedik demek kanallar diyarı demek. Şehrin kalbi büyük kanal üzerinde bulunan 1180 yılında inşa edilen ve şehirle özdeşleşmiş Rialto Köprüsü en önemli noktalardan. Şehrin kuzeyinde yer alan ve yüzyıllardır cam işçiliği, dantel ve diğer el işleri ile dünyaca ünlü Murano ve Burano adaları. Yüzyıllar boyunca ihtişamın merkezi olmuş Şehir günümüzde birçoğu müze olarak hizmet veren 450 adet sarayı ile dünyada tek. Leonardo Da Vinci’nin ünlü çizimi Vitruvius Adamı’nın bulunduğu Accademia Müzesi diğer görülmeye değer müzelerden sadece bir tanesi. Adriyatik Denizi’nin 1600 yaşındaki kraliçesi yüzyıllar boyunca Avrupa’nın en seçkin şehirlerden biri olarak yetiştirdiği sanatçılarla ve onların eserleriyle büyük bir üne sahip. Gentile Bellini, Antonio Vivaldi, Marco Polo, Jakoba Kazanova Venedik denilince ilk akla gelen isimlerden.

İlklerin Şehri

  • 16 yüzyılda bugünkü kitap formatını oluşturan ilk modern kitap burada basılmıştır.
  • Dünyanın ilk modern sigorta poliçesi ticari malların ve gemilerin sigortalanması yoluyla bu şehirde düzenlenmiştir.
  • İlk üniversite mezunu kadın Venedikli Elena Cornaro 1678 yılında Padova Üniversitesi’nden mezun olmuştur.
  • Dünyanın modern ilk kumarhanesi 1638 yılında bu şehirde açılmıştır.
  • Dünyanın en eski kafesi 1720 yılından günümüze dek faaliyette olan Cafe Florian Venedik’tedir.

1162 yılında bir savaş galibiyetini kutlamak maksadıyla San Marco meydanına toplanıp çeşitli eğlenceler düzenleyen halkın başlattığı festivaller her sene Şubat ayında 1 ay boyunca Venediklilerin eski Venedik yaşantısını yansıtan kıyafetler ve maskelerle kutladıkları ünlü Venedik Festivaline dönüşmüştür.

Tarihin En Önemli Ticaret ve Finans Merkezlerinden Biri Olan Venedik Şehrindeki Başlıca Üniversiteler

Venedik Ca’Foscari Üniversitesi: 1868 yılında İtalya’nın ilk işletme ve ekonomi okulu olarak kurulan üniversitedir.

Venedik IUAV Üniversitesi: Mimarlık, şehir bölge planlama ve tasarım üzerine eğitim veren İtalya’nın en prestijli üniversitelerinden biridir.

Uluslararası Venedik Üniversitesi: Küreselleşme programı adını verdiği öğrencilere çok kültürlü ve Uluslararası programlar sunmaktadır.

Günümüzde küresel ısınmanın sebep olduğu iklim değişiklikleri nedeniyle şehir her sene 1-2 milimetre denizine batmaktadır. Bilim insanlarına göre 2100 yılına kadar şehir tamamen sular altında kalabilir. Bu tehlikeye karşı halen çeşitli yöntemler geliştirmeye çalışılmaktadır.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?