İtalya'da Yaşam

Modena Şehri Hakkında

Modena Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Modena şehri Kuzey İtalya’da Po Nehri ovasında, Emilia-Romagna bölgesinde kendi ismini taşıyan ilin merkezidir. 185 bin civarı nüfusuyla Modena şehri, İtalya’nın en önemli sanat ve kültür şehri olarak kabul edilmektedir.

Eski şehrin duvarları şimdi gezinti yollarına dönüştürülmüştür. Şehrin merkezinde Romanesk tarzında 1099’da başlayan ve heykelsi dekorasyonuyla ünlü katedral göze çarpmaktadır. Katedral ve ana meydan UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Şehrin sembolü olan 1319’da tamamlanan çan kulesi (Torre Ghirlandina) ve şimdi bir askeri akademi olan görkemli dük sarayı meydanda yer alan diğer önemli mimarilerindendir.

Palazzo dei Musei

Palazzo dei Musei şehrin en dikkat çeken müzesi olarak, 18 yüzyılda inşa edilmiş ve 1881 yılında müze haline getirilmiştir. Este Galerisi ve Müzesi (Rönesans döneminin en kıymetli eserleri burada sergilenmektedir) ve ışıklı el yazmaları koleksiyonuyla dikkat çeken Este Kütüphanesi de dahil olmak üzere belediye koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Dünyaca ünlü tenor Luciano Pavarotti’nin doğduğu şehir, Modena şehri

Şehir ‘otomobil motorları başkenti’ olarak tanınmaktadır. Dünyaca ünlü İtalyan lüks spor otomobil üreticileri  Ferrari, Maserati, De Tomaso ve Pagani, Modena şehrinde konumlanmıştır.

Stanguellini Araba Müzesi

Araba tutkunları için en ilgi çeken yerlerden bir tanesi 1990 senesinde açılmış olan Stanguellini Araba Müzesi‘dir . Stanguellini, şehirde üretilen ilk araba markasıdır. Müzede tarihteki ilk araba modellerinden günümüzde arabaların değişimini görebileceğiniz ve Stanguellini arabalarının tarihinin anlatılıp markanın en hızlı arabalarının sergilendiği iki bölüm bulunmaktadır.

Bu güzel şehri ziyaret eden herkesin görmeden dönmediği yerlerden bir diğeri ise Ferrari Müzesi’dir. Bu müze yılda yaklaşık 250 bin kişiyi ağırlamaktadır. Müze, Modena’ya yaklaşık 3 saat uzaklıkta bulunan Maranello kasabasında yer almaktadır. Enzo Ferrari’nin evinin müzeye dönüştürülmüş olması ise burayı daha da çekici bir yer kılmaktadır.

Enzo Ferrari Müzesi

Müzede hem Enzo Ferrari’nin hayatı anlatılmakta hem de aşağı yukarı tüm Ferrari modelleri sergilenmektedir.

Modena şehrinin en büyük özelliklerinden bir tanesi, herkesin bütçesine uygun bir seçenek bulabileceği Ferrari arabalarından birini kiralama şansının olmasıdır. Kasabada yüzlerce Ferrari sürücüsünü aynı anda görmek mümkün. Ferrari marka otomobilin önemli bir modeli (360 Modena) şehrin ismini taşır ve Ferrari’nin özel bir ün kazanan otomobil rengi ‘Modena sarısı’ ise Modena şehrinin simgesidir.

Avrupa’nın en eski ve en köklü üniversitelerinden biri olan Modena Üniversitesi (UNİMORE) 1175 yılında kurulmuş olup, eğitim ve araştırma üniversitesi olarak İtalya’nın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Öğrenciler için özellikle şehrin son zamanlarda yeniden yapılandırılması, geniş yolları ve parkları sayesinde yürümek, bisiklet ile gezinti yapmak ve doğanın tadını çıkarmak keyifli bir dönüşüm olmuştur.

Tortellini, Zampone, Parmigiano ve Reggiano peyniri, Lambrusco şarapları ve geleneksel balsamik sirke gibi tatları ile de ün yapmış bir şehirdir. Emilia Romagna bölgesinin kalbinde yer alan Modena şehri, Verona, Padova, Bologna şehirlerine 1 saatlik mesafede, Floransa, Venedik ve Milano’ya ise 2 saatlik mesafede bulunmasından dolayı öğrenciler sıklıkla ve kolaylıkla seyahat edebilmektedir.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?