İtalya'da Yaşam

Pandemi Sürecinde İtalya’da Eğitim

Pandemi Sürecinde İtalya'da Eğitim

Pandemi sürecinde İtalya’da eğitim diğer ülkelerdeki gibi etkilense de bu sürece en kolay adapte olan ülkelerden biri oldu. 2020 yılında tüm dünyayı sarsan Covid-19 salgınının başlangıcında Çin’den sonra en çok etkilenen ülke İtalya oldu. Covid-19 salgınının dünya çapında birçok cephede yıkıcı bir etkisi oldu; sadece sağlık ve ekonomi sektörlerini ağır bir baskı altına almakla kalmadı, aynı zamanda eğitimde de önemli bir karışıklığa neden oldu. İtalya’nın en çok etkilenen bölgelerinde okul ve üniversiteler Şubat sonunda kapatıldı, 9 Mart’ta da ülke çapında tüm okul ve üniversiteler kapatıldı. İtalya o zamandan beri, herkesin anayasal eğitim hakkını yerine getirmeye devam etmek için uzaktan eğitimi kural olarak belirlemiştir. O zamandan beri İtalya, eğitimin kesintiye uğramaması için şu önlemleri almıştır: Okullarda meydana gelebilecek salgın hastalıkların azaltılması ve alınacak önlemlerin yer aldığı bir web sayfası oluşturuldu. Ayrıca uzaktan eğitime adanmış bir portal açılmış, programın ilk gününden bu yana yaklaşık 2.000 öğretmen uzaktan eğitim seminerlerine katılmıştır. Öğrencilere bilgisayar ve internet desteği sağlandı.

Pandemi Sürecinde İtalya’da Eğitim

Mart’tan beri devam eden bu durumla birlikte çoğu okul ve öğrenci uzaktan eğitime iyi adapte olmuş olsa da, öğrenme ile eğitimin nasıl değerlendirileceği ve sınavların nasıl olacağı konusunda tartışmalar devam etmektedir. Pandemi sürecinde İtalya’da eğitimde uzaktan eğitime en iyi adapte olanlar arasında İtalyan üniversiteleri yer alır. Örnekler arasında Milano, Padova, Cenova, Floransa, Roma, Napoli ve Palermo bulunmaktadır. Öğrenciler yalnızca eğitimlerine devam etmeyi başarmakla kalmayıp, aynı zamanda artık online olarak mezun olabiliyorlar. Ayrıca birçok bölge ve okul geliri düşük öğrencilere internet, bilgisayar ve tablet desteği sağlamak adına kampanya ve yardımlar gerçekleştirmiştir.

Pandemi sürecinde İtalya’da eğitimde Bakanlar Kurulunun almış olduğu karar ile, salgın sürecinin ilk dönemlerinde yükseköğretimde örgün eğitim yerine uzaktan eğitime geçildi. Tedbir olarak Covid-19’un önüne geçilmesi için dersler askıya alındıktan sonra üniversiteler Mart 2020 itibariyle “uzaktan eğitim” planına başladı ve pek çok üniversite Microsoft Teams platformu aracılığı ile oluşturulmuş ve akademik senenin 2. dönemde planlanan derslerin akışını sağladı.

İtalya’dan Haberler

İtalya’nın en tanınan gazetelerinden La Repubblica’da yayınlanan Torino Üniversitesi ile yer alan haberde, Rektör Stefano Geuna üniversitede yapılan bir araştırmada, öğretmenlerin uzaktan eğitimi desteklediklerini, sistemin bir hayli iyi çalıştığını ve %75’inin memnun olduğunu hatta bu çoğunluğun % 57’sinin mesleki becerilerini artırdıklarına inandıkları ve pek çok durumda katılan öğrenci sayısının arttığını belirtti.

Aynı haberde üniversite başkanı Gaetano Manfredi, üniversite sisteminin bir bütün olarak bu acil duruma iyi yanıt verdiğini, sınav puanlarının ve mezun sayılarının önceki yıllarla aynı olduğunu belirtti. Katılımcıların oranı azalmadı, aksine % 22 arttığı gözlemlendi.

İtalya’da 18 Ocak 2021 tarihi itibariyle, üniversitelerde kısmen, kırmızı bölgeler haricinde, sarı ve turuncu bölgelerde hem uzaktan hem yüz yüze olmak üzere her iki öğretim tekrar uygulanmaya başlandı.

Padova Üniversitesi’nin web sitesinde yayımladığı üzere, sağlık otoritelerinin verilerine uygun olarak ve bakanlık yönergeleri doğrultusunda yüz yüze öğretim faaliyetlerine devam etmeye hazırlanıyor.

Akademik Senato ve Yönetim Kurulu tarafından onaylanan Üniversite “Koronavirüs Zamanında Öğretim Aşaması 3 Yönergesi” kapsamında, dersler hem uzaktan hem de esas olarak sınıflarda kullanılabilecek karma bir öğretim yöntemi ile verilebilecek.

Laboratuvar faaliyetleri, pratik uygulamalar ve deneysel faaliyetler mümkün olduğu ölçüde tüm öğrencilere fiziki ortamda sağlanacak, güvenlik mesafelerine uyumu sağlamak amacıyla lojistik ve vardiya sistemleri ile ilgili uygun müdahaleler düzenlenecek.

Covid-19 pandemi süresince İtalyan Hükümetinin öğrenci vizesi ile alakalı uygulamaları devam etti. Dil okulunda eğitim almak için vize müracaatları kapalıydı fakat İtalya’da lisans ve yüksek lisans okuyan öğrenciler için D tipi (uzun dönem) vize müracaatı daima açık tutuldu. İçinde bulunduğumuz dönem içerisinde de İtalya ve Türkiye arası uçuşlarda herhangi bir sorun yaşanmıyor. İtalya’ya girişte 14 gün mecburi karantina uygulaması yapılıyor. PCR testi ise istenmiyor ve İtalya Büyükelçiliğine bağlı vize ofislerine işlem almaya, müracaat kabul etmeye devam ediyor.

2020-2021 eğitim yılının başlamasıyla birlikte üniversite başvurularının önceki yıllara göre düşüşe geçmesi beklenirken, İtalya’da üniversite başvuruları sayısının arttığı görüldü. Normalde İtalya’nın Kuzey şehirlerine Güney’den çok öğrenci gelirken, bu sene öğrenciler evlerine yakın okulları tercih etti, bu sayede de Kuzey’e olan ulusal talep azaldı. İtalya’nın kendi öğrencileri böyle bir yolu tercih ederken, yurtdışından İtalya’ya olan talep daha da çok arttı.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?