Genelİtalya'da Yaşam

Dünyanın En Ünlü 8 İtalyan Mimarı

En Ünlü İtalyan Mimarlar ve Eserleri

İtalya, tarihin antik çağlarından itibaren edebiyat, resim, müzik, heykel,mimari ve mühendislik gibi daha pek çok alanda dünyada söz sahibi olmuş kişiler yetiştiriyor.

İtalyan mimarisi ise “comodità, perpetuità, bellezza” mottosu ile eşsiz mimari eserlerle gelişmeye devam ediyor. Türkçe karşılığı “kullanışlılık, kalıcılık ve güzellik” olarak belirtilen bu motto ise mimarinin İtalyan kültüründeki eşsiz yerini anlatmak için yeterli oluyor.

Peki, İtalya yetiştirdiği hangi ünlü mimarları ile tanınıyor? Sarayları, köprüleri, kanalları ve katedralleri ile ünlü İtalyan şehirleri hangi mimarlara ilham veriyor? Gelin, bu yazımızda en büyük İtalyan mimarları ve onların eşsiz eserlerini tanıyalım.

Gian Lorenzo Bernini

Giovanni Lorenzo Bernini, 1598 yılında Napoli’de doğar. Barok döneminin en ünlü heykeltraş ve mimarlarından birisidir. Santa Maria della Vittoria Kilisesinde bulunan “Estasi di santa Teresa d’Avila” adlı eseri Barok dönemin en önemli heykellerindendir.
Roma’daki Santa Bibiana Kilisesi’nin yeniden tasarlayarak ilk mimari eserini oluşturur. Ardından Papa’nın görevlendirmesiyle San Pietro Bazilikası’nın içine sembolik bir eser yapar. Bu eser “Baldacchino” olarak tanınır.
Bernini’nin inşa ettiği çeşmeler bugün bile Roma şehrinin sokaklarında görülebilir. Bu çeşmelerin en ünlüsü ise Piazza Barberini de bulunan Fontana dei Trotoni’dir.

Filippo Brunelleschi

Brunelleschi, 15.yüzyılda Floransa’da yaşayan bir mimardır. Rönesans mimarisinin kurucusu olarak bilinir. Floransa Katedrali’ne inşa ettiği kubbe Brunelleschi’ye uluslararası bir ün kazandırır. Yetimler için bir ev olarak tasarladığı ‘Ospedale degli Innocenti’ ve Andrea Pazzi için tasarladığı ‘Pazzi Chapel’ en önemli eserleri arasındadır.

Raphaello Sanzino

Raphaello, Rönesans Dönemi’nin en ünlü ressam ve mimarlarından biridir. ‘La Donna Velata’ tablosu yaptığı en güzel resim olarak değerlendirilir. Vatikan’da yaptığı ‘Stanze di Raffaello’ ve ‘Scuola di Atene’ ise şaheserleri arasındadır.
Rönesans ve Barok mimarisini harmanlayarak oluşturduğu ‘La Cappella Chigi’ şapeli ile bu iki dönemin de ustalık eserlerinden biri olarak görülür.

Renzo Piano

Renzo Piano, 1998 Pulitzer ödüllü bir mimardır. Üniversite eğitimini Politecnico di Milano’da tamamlar ve 1968 yılına kadar bu üniversitede öğrenim görevlisi olarak bulunur.
Japonya’da Kansai Uluslararası Havalanını ve Hollanda’da Nemo Bilim Merkezi’nin tasarımını yapar. 2007 yılında tamamlanan The New York Times Building ise Amerika’nın en ünlü binaları arasındadır.
1998 yılı Pulitzer Ödülü Jürisi, Renzo Piano’nun yeteneğinin Michelangelo ve Leonardo da Vinci ile eş değer olduğuna kanaat getirirler. Piano’nun modern ve postmodern mimariyi yeniden tanımladığına inandıkları için kendisini bu ödüle layık görürler.

Andrea Palladio

İtalyan Rönesans Döneminin mimarlarından olan Palladio yaptığı kiliseler ve saraylarla tanınır. Veneto bölgesinde yaptığı 24 villa UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınır.
Mimarlık hakkında yaptığı çalışmaları ‘I Quattro Libri Dell’architettura’ adlı kitabında teorileştirerek yayınlar. Roma Cumhuriyeti’nin mimari özelliklerini modern organizasyonlara uyarlamak konusunda yazılan bu kitap, mimariye ilgi duyan herkesin başucu kitabı olur.

Donato Bramante

Bramante, Rönesans mimarisini Milano’da geliştiren kişidir. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Santa Maria delle Grazie Kilisesi’nin tasarımını yapmıştır. Ünlü ressam Leonardo da Vinci, Son Akşam Yemeği freskini bu kilisenin duvarlarına resmetmiştir.
Vatikan Sarayındaki ‘Cortile del Belvedere’ 1505 yılında Bramante tarafından inşa edilmiştir. Kullandığı bu konsept Batı Avrupa’daki mimari eserlerde sıklıkla uygulanmıştır.

Leon Battista Alberti

italyan mimar

Rönesans’ın ünlü mimarlarından Battista, eğitimini dünyanın eski üniversitesi olan Bologna Üniversitesi’nde tamamlar. Ardından Floransa’da bulunan Basilica di Santa Maria Novella‘sının cephe tasarımını bitirir. Bu bazilika Floransa’nın ilk büyük bazilikası ve Dominikan Mezhebi’nin kilisesi oldu. Alberti, Brunelleschi tarafından tasarlanan Pitti Sarayı’nı da tamamladı. Son yapıtı ise Sant Andrea Kilisesi ise Mantova kentinde ziyaret edilebilir.

Aldo Rossi

ROSSI

Rossi, 20. yüzyılın en önemli mimarlarından birisidir. Teorik mimari, teknik çizim ve ürün tasarımı konusunda uluslararası bir üne sahiptir. Mimarı dalında Pulitzer ödülü alan ilk İtalyan olan Rossi, postmodern tarzın öncüleri arasında yer alır.
Eğitimini, Politecnico di Milano Üniversitesinde tamamlar. ‘Scritti scelti sull’architettura e la citta’ adında, mimarideki şehir formlarını inceleyen bir kitap yazar.

 

Politecnico di Milano Üniversitesi hakkında detaylı bilgi almak için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?