Genel

İtalya’da Okumayı Seçmek İçin 10 Neden

İtalya'nın Uluslararası Önemi nedir?

Tarih kokan şehirleri, enfes yemekleri, zengin dil ve kültürüyle hayran olduğumuz İtalya’nın önemi bunlarla sınırlı kalmıyor. Tarih boyunca dünyadaki en önemli gelişmelere ev sahipliği yapmış olan ülkelerden biri olan İtalya’yı bu kadar önemli kılan şeyler nelerdir, gelin birlikte inceleyelim.

İşte İtalya’da okumayı seçmek için 10 neden:

  1. Unesco Dünya Kültür Mirası Listesinde en çok esere sahip ülke İtalyadır.

İtalya, Unesco tarafından “Dünya Kültür Mirası” listesine eklenmiş 55 eser barındırır. Roma’nın antik çağlardan kalan eserleri Colosseo ve Pantheon bu mirasın en önemlileri arasındadır. Milano’da yer alan ve bir Dominikan manastırı olan Santa Maria delle Grazie, kuzey duvarına Leonardo da Vinci tarafından çizilmiş “Son Akşam Yemeği” resmi ile listedeki bir başka şaheserdir. Rönesans Sanatının doğduğu şehir olan Floransa’nın şehir merkezinde Santa Maria del Fiore Katedrali ile; Giotto, Brunelleschi, Botticelli, Michelangelo gibi ustaların eserlerini bu listede görmek mümkündür.

İtalya’da okumayı keyifli kılacak şeylerden biri, dünyanın en ünlü tarihi eserlerine canlı canlı tanık olma imkanına sahip olacak olmanızdır.

  1. İtalya Avrupa Birliği’nin en büyük üçüncü ekonomisine sahiptir.

İtalya Avrupa Birliği’nin en gelişmiş ekonomilerinden birine sahiptir. Avrupa Kıtasının ise en büyük ikinci üretim merkezidir. Enerji sektöründe ise büyüyen bir ihracat kapasitesini bünyesinde barındırır.

İtalya’da okumayı seçen öğrenciler, öğrencilikleri süresince okullardaki kariyer ofislerinden yardım alarak, Avrupa’nın en önemli şirketlerinde çeşitli alanlarda staj yapma şansına sahip olabilirler.

 

  1. Dünya’da üzerinde en çok çalışılan sekizinci dil İtalyanca’dır.

Antik çağlardan beri Avrupa’nın sanat ve bilim dili olan İtalyanca, bugün de önemini korumaktadır. İtalya Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı anket sonuçlarına göre ise İngilizce, İspanyolca ve Fransızcadan sonra en çok kullanılan dördüncü dil olmaya adaydır.

Üniversitelerde yabancı öğrencilere sunulan İtalyanca dersleri sayesinde, İtalya’da okumaya karar veren öğrenciler en az B2 seviyesinde İtalyanca öğrenmeden dönmeyeceklerdir.

 

  1. 2019 yılında turistik ziyaretlerde en çok tercih edilen beşinci ülke İtalya’dır.

İtalya turizm sektöründeki popülerliğini çağlar boyunca biriktirdiği sanatsal ve doğal mirasından alır. Ülkenin en ücra köşelerine dahi yayılmış 4,026 müze, 570 anıt ve anıtsal kompleks, 293 arkeolojik alan, galeri ve koleksiyonlarla turizmin her daim canlı kaldığı bir coğrafyadır.

 

  1. 2020 yılındaki verilere göre Avrupa’dan en çok sığınma başvurusu yapılan beşinci ülke İtalya’dır.

Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Dairesi Frontex’in tahminlerine göre, Avrupa’ya gelen göçmenlerin bir önceki yıla göre artış gözetmesi bekleniyor. İtalya ise sağladığı hayat konforu ile bu göçmenlerin tercih ettiği bir ülke oluyor.

 

  1. Dünyanın en eski üniversitesi İtalya’nın Bologna şehrindedir.

1088 yılında bir öğrenci locası tarafından kurulan Bologna Üniversitesi dünyada üniversite eğitimi veren en eski kurumudur. İtalyan şair Dante Alighieri, ünlü yarış pilotu Enzo Ferrari, bilimsel bir çalışma alanında üniversite diploması alan ilk kadın ünvanına sahip Laura Bassi, güneş merkezli evrensel modelin mucidi Nicolaus Copernicus ve İtalyan filozof Umberto Eco bu okulun yetiştirdiği mezunlar arasındadır.

Bologna Üniversitesi hakkında detaylı bilgi için “Bologna Üniversitesi” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

7.   2020 yılında şarap ihracat hacmi en geniş ülke İtalyadır.

Roma Business School tarafından yapılan bir araştırma, İtalyan şarap pazarının hem yerel hem küresel ölçekte büyüdüğünü ortaya koydu. Şarap üretimi yeni üreticilerin ve uluslararası pazarında etkisiyle genç girişimciler için en çok tercih edilen sektörlerden biri haline geldi.

 

  1. Covid sonrası dönemde yapılan iyileştirme çalışmaları için en çok fon ayıran ülke İtalya’dır.

İtalya, Avrupa Birliği’nin Covid salgını sonrası ekonomik ve sosyal hayatta ortaya çıkan zararları telafi etmek adına oluşturduğu İyileştirme ve Dayanıklılık Programı için kaynak olarak 191.5 milyar euro ayırıyor.

 

9.   Avrupa’nın dördüncü büyük savunma endüstrisine sahip olan ülke İtalya’dır.

İtalya, Avrupa’da yörüngede en çok uydu barındıran ikinci ülkedir. Bu özelliği ile uzay ve savunma alanında öncü ülkelerden sayılır. Avrupa Uzay Ajansının üçüncü yatırımcısı olarak da uluslararası savunma sistemlerinde stratejik bir rol oynar.

 

  1. İtalya Avrupa’nın en geniş bitki ve hayvan biyoçeşitliliğine sahip ülkesidir.

İtalya’nın Akdeniz havzasındaki merkezi konumu ve sahip olduğu iklim çeşitliliği birçok türe ev sahipliği yapmasına olanak tanır.

 

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?