İtalya'da Yaşam

Bari Şehri Hakkında

Bari Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Bari şehri İtalya’nın güneydoğu kıyısında Adriyatik Denizi’ne bakan , Dubrovnik’in karşı kıyısında yer alan bir liman kentidir. Puglia bölgesinin (İtalya’nın topuk bölgesi) merkezi ve başkentidir. 350.000 ‘e yaklaşan nüfusu ile Güney İtalya’nın Napoli’nin ardından en büyük ikinci ekonomik merkezi olarak hizmet vermektedir.

BariTarih boyunca Romalılar, Bizanslılar ve belli bir süre Osmanlı hakimiyeti altında kalan şehir oldukça zengin bir tarihe sahiptir. Şehrin merkezinde bulunan eski şehri, tarihi mimarinin ve Castel Svevo gibi dünyaca önemli kalesiyle fantastik bir görüntü sağlarken, modern şehir ayrıca müzelere ve alışveriş caddelerine ev sahipliği yapmaktadır. Adriyatik kıyısındaki bu sahil kentinde eskinin ve yeninin birleşimi harika bir görüntü sergilemektedir.

Bari Şehrinde Görülmesi Gereken Yerler

Bari Old Town: Şehrin merkezinde başta Piazza Mercantile olmak üzere birbirinden güzel ve  ünlü meydanı barındırmaktadır.

Castello Svevo: 1110 senesinde temelleri atılan  bu muazzam Norman kalesi yüzlerce yıldır Roma İmparatorluğu, Bizanslılar ve Osmanlı İmparatorluğu’na hizmet etmiş ve halen mükemmel bir şekilde ayakta durmaktadır. Müze olarak kullanılmakta olan kalede Puglia bölgesinin farklı bölgelerinden gelen bir çoğu Roma İmparatorluğu dönemine ait arkeoloji müzesi bulunmaktadır.

San Nicola Bazilikası: 1197 yılında inşa edilmiş Bari’nin merkezindeki bu muazzam kilise, fantastik tasarımı ve gösterişli iç mekanı ile göze çarpmaktadır. Aziz Nicola’nın (Noel Baba) kemiklerinin bu kilisede olduğuna inanıldığı için Katolikler için önemli bir hac yeridir.

Teatro Petruzelli: İtalya’nın dördüncü büyük ve mimarisiyle göz kamaştıran tiyatrolarından bir tanesi.

Teatro Petruzelli

Museo del Succorpo della Cattedrale: 1292  yılında inşa edilmiş katedral günümüzde müze olarak kullanılıyor, Roma dönemine ait eserler sergileniyor.

Şehir Adriyatik kıyısınca uzanan göz kamaştırıcı sahilleri ayrıca Orta Çağ’dan kalma köyleri ve kasabalarıyla da göz doldurmakta. Bunlardan en önemlileri şöyle sıralayabiliriz: Tamamı UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Alberobello, Monopoli, Polignano a Mare, Castellana Grotte.

Bari aynı zamanda bir üniversite şehri olarak da bilinmektedir. 1925 yılında kurulmuş ve Güney İtalya’nın saygın okullarından biri olan Bari Aldo Moro Üniversitesi‘ne ve Politecnico di Bari‘ye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite adını önde gelen öğrencileri arasında bulunan devlet adamı Aldo Moro‘dan almaktadır. İtalya’nın diğer bölgelerine oranla sakin bir şehir olan Bari şehri öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?