Eğitim

TOLC Sınavı Nedir

TOLC Sınavları Hakkında Genel Bilgiler

TOLC, Test OnLine CISIA’nın kısaltmasıdır. Kayıttan önce ön bilgilerin değerlendirilmesini gerektiren bir lisans programına kaydolmak için yapılan bir testtir. Değerlendirilecek bilgi, seçilen bölüme bağlıdır.

TOLC her öğrenci için farklıdır ve CISIA TOLC veri tabanından seçilen sorulardan oluşur. Aynı türdeki tüm TOLC’ların benzer veya karşılaştırılabilir bir zorluk seviyesi vardır. Toplamda 10 tür sınav vardır.

Her soru için, yalnızca biri doğru olan beş olası cevap vardır. İtalyanca sınavlar, İngilizce dilinin değerlendirilmesi için bir bölüm içerir.

TOLC Ne İçin Kullanılır?

Sınav, üniversite çalışmalarını başarıyla yürütmek için gereken temel bilgilerin değerlendirilmesini sağlar. Üniversiteler, başvuran öğrencilerin başvurdukları lisans programına uygun olup olmadıklarını belirlemek için bu sınavını kullanır.

Ne Zaman ve Nerede Girilebilir?

Sınavın yapıldığı iki format vardır:

 • İtalya’da belirlenen üniversitelerde bilgisayar üzerinden,
 • Evde bilgisayar üzerinden. (TOLC@CASA)

Covid-19 sebebiyle şu anda sadece evde bilgisayar üzerinden yapılmaktadır. TOLC sınavları her ay birkaç kez gerçekleşir.

Sınav İçerikleri

 1. TOLC-I: Matematik, Mantık, Bilim ve Okuduğunu Anlama. (50 soru-110 dakika, İngilizce bölümü ile birlikte 80 soru-125 dakika)
 2. TOLC-E: Mantık, Okuduğunu Anlama ve Matematik. (36 soru-90 dakika, İngilizce bölümü ile birlikte 66 soru-105 dakika)
 3. TOLC-F: Biyoloji, Kimya, Matematik, Fizik ve Mantık. (50 soru-72 dakika, İngilizce bölümü ile birlikte 80 soru-87 dakika)
 4. TOLC-B: Temel Matematik, Biyoloji, Kimya ve Fizik. (50 soru-110 dakika, İngilizce bölümü ile birlikte 80 soru-125 dakika)
 5. TOLC-S: Temel Matematik, Akıl Yürütme ve Problemler, Okuduğunu Anlama ve Temel Bilimler. (50 soru-110 dakika, İngilizce bölümü ile birlikte 80 soru-125 dakika)
 6. TOLC-SU: Metni Anlama ve İtalyanca Dil Bilgisi, Okulda Edinilen Bilgi ve Beceriler, Mantıksal Akıl Yürütme. (50 soru-100 dakika, İngilizce bölümü ile birlikte 80 soru-115 dakika)
 7. TOLC-AV: Biyoloji, Kimya, Fizik, Matematik, Mantık ve Okuduğunu Anlama. (50 soru-100 dakika, İngilizce bölümü ile birlike 80 soru-115 dakika)
 8. İngilizce TOLC-I: Matematik, Mantık, Fen Bilimleri ve Okuduğunu Anlama alanlarındaki İngilizce sorularından oluşur. (50 soru-110 dakika)
 9. İngilizce TOLC-E: Mantık, Okuduğunu Anlama ve Matematik. (36 soru-90 dakika)
 10. İngilizce TOLC-F: Biyoloji, Kimya, Matematik, Fizik ve Mantık (50 soru-72 dakika)

Değerlendirme ve Sonuçlar

‘İngilizce Dilinin Değerlendirilmesi’ haricindeki her sınav sonucu, aşağıdakilere göre toplam puana eklenen doğru, yanlış ve boş cevapların sayısı ile belirlenir:

 • Her doğru cevap için 1 puan;
 • Her boş cevap için 0 puan;
 • Her yanlış cevap için 0.25 puanlık bir ceza.

‘İngiliz Dilinin Değerlendirilmesi’ bölümünde yanlış cevap cezası yoktur ve puan şu şekilde belirlenir: Her doğru cevap için 1 puan, her yanlış cevap ve boş bırakılan sorular için 0 puan.

Sınavın sonunda öğrenci, testin özet verilerini, her bölümün puanını, mutlak terimlerle ifade edilen toplam puanı ve İngilizce sınavının puanını hemen görüntüleme fırsatına sahiptir.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?