Eğitim

İtalya’da İngilizce Eczacılık Eğitimi

İtalya'da İngilizce Eczacılık Eğitimi Hakkında Genel Bilgiler

İtalya’da İngilizce eczacılık eğitimi almak isteyen öğrenciler için seçenekler bulunmaktadır. Eczacılık, her türlü tedavi edici madde ve ilacın keşfi, üretimi, bertarafı, güvenli ve etkin kullanımı ile ilgilenmekle birlikte, tıp bilimini kimya ile bütünleştiren klinik bir sağlık birimi olarak tanımlanmaktadır. İlaçların bir araya getirilmesi ve dağıtılması gibi rolleri kapsayan eczane uygulamasının yanı sıra eczacılar, ilaçlar ve ilaçların etkin mekanizmaları, yan etkileri, etkileşimleri, vücuttaki hareketleri ve toksisitesi gibi konularda üst düzey bilgi sahibi olması gerekmektedir. Eczacılığın uzmanlık alanlarından biri olan klinik eczacılıkta da kişilerin tıbbi verilerin ve laboratuvar verilerinin değerlendirilmesi hakkında yeterliliğe sahip olmasıyla başka niteliklerde de uzman olması gerekir.

Eczacılık, farklı disiplinleri bünyesinde barındıran sentetik bir kimya dalıdır. Bu disiplinler, farmasötik kimya, farmakoloji, organik kimya ve biyokimyadan oluşmaktadır. Bununla birlikte hastaların klinik yanıtlarını, alerjilerini ve ilaçların metabolizmasını etkileyen genetik bağlantılı varyantların incelemesi olan ‘farmakogenomik’ dalıyla da yıllar içinde çokça etkileşimde bulunmuştur.

İtalya’da İngilizce Eczacılık Eğitimi

İtalya’da İngilizce eczacılık eğitimi Bologna ve Roma Tor Vergata üniversitelerinde verilmektedir. Her iki üniversitede de eğitim tamamen İngilizce verilmekle birlikte toplamda 5 yıl sürmektedir. Yani, İtalya’da İngilizce eczacılık eğitimi yüksek lisans derecesiyle mezun etmektedir.

‘Single cycle’ olarak da geçen ve yüksek lisans derecesiyle mezun olduğunu gösteren eczacılık programı, kişilerin profesyonel eczacı olarak pratik yapmalarını ve farmasötik ilaç ile sağlık ürünleri alanında uzman olarak çalışmalarını sağlar. Sağlam bilimsel temellere sahip olan mezunlar, kozmetik ürünler, diyet ürünleri ve gıda takviyeleri, bitkisel ürünler, tıbbi cihazlar, sıhhi ürünler ve daha fazlasında yetkin olacak şekilde eğitim alırlar.

İtalya’da İngilizce eczacılık eğitiminde eczacılığın yanı sıra kişilerin şu alanlarda profesyonel yetkinliğe ulaşması hedeflenir:

 1. Sağlık eğitimciliği rolünü yerine getirmek ve sağlık hizmetinin çeşitli alanlarında kamu idaresi ile iş birliği içinde yürütülen kurumsal kampanyalara katılmak
 2. Farmasötik ilaçları dağıtırken, hastaya bu tür ilaçların kullanımından önce ve sonra nitelikli bilgi, talimat, uyarı, tavsiye ve değerlendirme sağlamak
 3. Hasta, doktor ve ulusal sağlık hizmeti tesisleri arasında kilit bir irtibat rolü oynamak

Eczacılık mezunları ayrıca, doktora veya ikinci derece yüksek lisans programlarına geçiş yaparak akademik kariyerlerine devam edebilirler.

İtalya’da İngilizce Eczacılık Eğitimi Programı

Eczacılık programda ilk iki yıl temel disiplinlerde eğitim alınırken sonraki üç yılda öğrenci için uzman disiplinlere odaklanan ve bu disiplinlere uygun staj programları içeren aşamalı eğitim verilir. Bu yapı, kişinin multidisipliner eğitim almasını sağlar. İlk iki yılda çalışan disiplinler şöyledir:

 • Temel fizik-matematik, istatistik-bilişim ve kimya
 • Temel biyoloji ve fizyoloji

Sonraki üç yıl boyunca öğrenciler aşağıdaki alanlar altında gruplandırılan eğitimlerle uzmanlık alanlarına devam ederler:

 • Fizyopatoloji, genel patoloji ve klinik alanlar
 • Farmakoloji ve toksikoloji alanları
 • Kimya – eczacılık alanı
 • Teknolojik – yasal ve mesleki eğitim alanları

İtalya’da İngilizce Eczacılık Eğitimi Veren Üniversiteler

Bologna Üniversitesi’nde İngilizce Eczacılık Okumak

Bologna Üniversitesi’nde İngilizce eczacılık eğitimi, Rimini kampüsünde verilmektedir. Bologna Üniversitesi’nde İngilizce eczacılık eğitimi teorik ve pratik alandaki becerilerinizi geliştirerek ilgi alanlarınıza en uygun olan bölümlerde profesyonel olarak uzmanlaşmanızı sağlar.

Bölümden mezun olduğunuzda alacağınız ‘eczacı’ unvanı, tüm dünyada geçerli olmakla birlikte özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde prestijle kullanılabilir ve mezun kişilere uluslararası boyutta çalışma fırsatı sunar.

Bologna Üniversitesi’nde İngilizce Eczacılık Eğitimi Almanız için 5 Neden

 • Bir sıhhat uzmanı ve insanların sağlığı için önemli bir referans uzmanı olursunuz
 • Dinamik bir kampüste ve Rimini gibi heyecan verici bir şehirde kişiye özel hazırlanmış eğitim alırsınız
 • Eczacılık ilaç, sağlık, biyoloji ve kimya bilimlerinin buluşma noktası olma özelliği taşır
 • Öğrenciler doğrudan eczacılık çalışmalarına ve diğer Avrupalı ülkelerinin farklı uluslararası gereklilikleri konusunda sizi yetkin hale getirir
 • İlaç ve sağlık ürünlerinin tedarik zincirinde çeşitli iş fırsatları sunar

Roma Tor Vergata Üniversitesi’nde İngilizce Eczacılık Okumak

Roma Tor Vergata’daki eczacılık eğitimi, kişinin eczacı olarak çalışabilmesi için bilimsel temelin yanı sıra teorik ve pratik yeterlilikler sağlaması, yani ilaç ve sağlık ürünleri gibi (kozmetik, diyet ve besin takviyeleri, bitkisel ürünler, kimyasal – klinik ürünler, tıbbi cihazlar, sıhhi gereçler vb.)  alanlarda uzmanlaşması amaçlanır.

Eğitim, yerel ve hastane eczanelerinde eğitim faaliyetleri de dahil olmak üzere teorik ve pratik derslerden oluşur. Özel eğitim sınıflarının yanı sıra akademik kurs, dermatofarmakoloji, dahili tıp ve beslenme bilimleri gibi diğer tıbbi konular ve İtalyan ve Avrupa İlaç Hukuku, Ticaret Hukuku gibi düzenleyici süreçlerle geliştirilir.

Eğitim süresince konular ulusal ve uluslararası uzmanlar tarafından işlenen dersler, atölyeler, e-Öğrenme oturumları ile tamamlanır. Ayrıca tamamlayıcı faaliyetler çerçevesinde firmalar ve ilaç endüstrilerinde toplantılar düzenlenir. Nottingham Üniversitesi ile yapılan anlaşma sayesinde her yıl orada stajlar ve burslar organize edilir.

İtalya’da İngilizce Eczacılık Kariyer Opsiyonları

İtalya’da İngilizce eczacılık eğitimi mezunu olan kişiler sağlık sektöründe eczacı olarak, ilaçlarda farmasötik formların endüstriyel hazırlığı alanında, kamu ve özel laboratuvarlarda ilaç kontrolü görevinde, tıbbi cihazların üretiminde ve kontrolünde, piyasaya sürülecek yeni ilaçların yetkilendirilmesi için farmasötik dosyaların değerlendirilmesi ve teknik yazımında; ilaç, kozmetik, diyet ve besin takviyeleri gibi sektörlerde farmakovijilans ve danışman olarak çalışabilirler.

İtalya’da İngilizce Eczacılık Eğitimi Kabul Şartları

 • Türkiye’deki üniversite sınavında her iki oturuma katılarak minimum baraj puanı aşmak
 • B2 seviyesinde uluslararası geçerliliği olan bir dil sertifikasına sahip olmak (IELTS / TOEFL / PTE Academic vb.)
 • İngilizce TOLC-F sınavında başarılı olmak

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?