Burs İmkanları

DSU Bursu

DSU Bursu Hakkında Detaylar

Türkiye’den İtalya’ya lisans ve yüksek lisans eğitimi almak için gitmeyi düşünen öğrencilerin birçoğu için önemli bir konu olan DSU bursu, tam adıyla ‘Diritto allo Studio Universitario’, İtalya devletinin İtalya’da lisans ve yüksek lisans okumaya hak kazanmış İtalya vatandaşı olan ve olmayan öğrencilere sağladığı bir burstur.

DSU bursu alabilmek için kişinin İtalya üniversitelerinde bir lisans veya yüksek lisans programına yerleşmiş olması ilk şarttır. Bu nedenle burs başvurusu, İtalya’da okuma hakkı kazanıldıktan sonra yapılmaktadır.

İtalya, diğer Avrupa ülkelerinin aksine devlet üniversitelerinde uygun fiyatlı bir eğitim sunarken yaşam maliyetli diğer ülkelere göre çok daha düşük maliyetlerdedir. Bütün bu artılara rağmen TL ve Euro arasındaki farkın açılması nedeniyle buradan İtalya’ya giden birçok için burs her geçen gün daha önemli bir hale gelmektedir.

Lisans Eğitimi için DSU Bursu

Lisans öğrencilerine yönelik oluşturulan DSU Bursu programı, en basit haliyle ekonomik düzeyi yeterli olmayan öğrenciler için düzenlenmektedir. Bursun dağıtım sistemi şu şekildedir; her yıl kontenjanlar açıklanır, bu kontenjanlar okullara dağıtılır, okullardan bölümlere dağıtılır ve başvuru yapan öğrenciler değerlendirilerek burslar verilmeye başlanır. Yani, bursu almaya hak kazanıp kazanmadığınız siz üniversitede eğitim almaya başladıktan sonra belli olur.

Yüksek Lisans için DSU Bursu

Burs programının yüksek lisans eğitimi alan öğrencilere ayrılmış bu kısmında da yine aynı sistem geçerli olmaktadır. Yüksek lisans eğitimi almaya hak kazanan öğrenci okula kaydını yaptırdıktan sonra burs almaya hak kazanıp kazanmadığı ortalama Kasım / Aralık ayları gibi açıklanmaktadır. DSU bursunda amaç, öğrenciler arasındaki maddi uçurumları kapatarak ihtiyacı olan öğrencilerin geçinmesini kolaylaştırmak ve fırsat eşitliği yaratmaktır.

DSU Bursu Başvuru Şartları Nelerdir

  • Öğrencinin herhangi başka bir kurumdan burs almaması gerekir
  • Öğrencinin ailesinin geliri yıllık 23.000 Euro’dan az olmalıdır
  • Öğrencinin her sene burs başvurusunu yenilemesi gerekir
  • Bursun devamlılığı için her sene gereken kredileri vermiş olması gerekir

DSU Burs Programına Dahil Olan Üniversitelerden Bazıları

DSU Burs Başvurusu Hangi Tarihte Yapılır

Bursa başvuru yapmak isteyen öğrenciler öncesinde bir İtalya üniversitesine kabul edilmelidir. Her yıl Haziran – Temmuz ayları gibi burs başvuruları üniversitelerinden resmi web siteleri üzerinden öğrencilere duyurulur.

Duyurulardan sonra öğrencilerin, ISEE adının verildiği, kişinin ekonomik durumunu gösteren belgeleri titizlikle hazırlaması gerekir. Başvuru yapılır ve Eylül ayı gibi burs almaya ilk hak kazananlar açıklanır. Bu dönemde burs almaya hak kazananlar, maddi açıdan en çok ihtiyaç duyanlardır. Kasım ayıyla birlikte bursu kazananların tamamı açıklanmış olur. Türkiye’den başvuru yapan birçok öğrenci bu bursu almaya hak kazanmış olsa da her zaman bir olumsuzluk ihtimali vardır! Bu nedenle öğrencilerin tüm planlarını DSU Bursu üzerine yapmamış olmasını önermekteyiz.

DSU Bursuyla İlgili Önemli Bilgiler

  • DSU Bursu almaya hak kazanan öğrenciler üniversite bünyesindeki spor tesislerinden, yeme – içme mekanlarından, kültür sanat etkinliklerinden ücretsiz veya indirimli faydalanabilmektedir.
  • DSU Bursu, Aralık – Ocak ve belirli kredi dersi tamamladıktan sonra olmak şeklinde genellikle iki taksit halinde verilir. Bursun büyük miktarı ikinci taksitte ödenir.

DSU Burs ile Ne Kadar Burs Alabilirsiniz

  • Alınabilecek en düşük DSU Bursu miktarı senelik 1188 Euro, en yüksek miktarsa 5139 Euro’dur.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?