Eğitim

İtalya’da Psikoloji Eğitimi

İtalya'da Psikoloji Eğitimi Hakkında Genel Bilgiler

İtalya’da psikoloji eğitimi hakkında daha çok bilgiye sahip olmak için makalemizi okuduktan sonra bizimle iletişime geçin! Birey davranışlarını ve bu davranışlar altındaki nedenleri zihinsel süreçleriyle birlikte inceleyen Psikoloji bilimi, günümüzde hem Türkiye’de hem de dünyada en çok ihtiyaç duyulan alanlardan biridir.

Çağdaş dünyada her geçen gün farklı dalları ortaya çıkan psikoloji biliminin uluslararası literatürde takip edilmesi ve bu bilgilerle güncellenmesi hayati önem taşır. Tam da bu nedenle İngilizce alınan psikoloji eğitimi, güncel bilgilerle donanmayı ve çalışma alanlarıyla bölgeleri genişletmeyi sağlar.

İngilizce psikoloji eğitimi veren Padova Üniversitesi ve Cattolica Üniversitesi, QS Ranking sıralamasında 216 ve 511’inci sıradadır.

Ülkemizde olduğu gibi yurt dışında da İngilizce Psikoloji eğitimi yıllar geçtikçe popüler hale gelmeye başladı. Yurt dışında İngilizce Psikoloji eğitiminde bir seçim yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalarda hangi ülkede eğitim alınması gerektiği ve ülkeden ülkeye değişen programların neler vaat ettiğidir. Bu bağlamda İtalya, Avrupa’da en iyi psikoloji eğitimi veren ülkeler arasında yer almaktadır.

İtalya’da Psikoloji Eğitimi

İtalya’da psikoloji eğitimini hem lisans hem de yüksek lisans programlarında İngilizce alabilirsiniz. Böylece İtalya’da İngilizce psikoloji eğitimi alırken üçüncü bir dili, İtalyancayı da öğrenerek artı bir dille mezun olabilirsiniz. Üstelik İtalya’da İngilizce psikoloji eğitimi, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Padova Üniversitesi’nde bulunmaktadır.

Padova Üniversitesi QS Ranking sıralamasında 216’ncı sırada yer almaktadır. Padova Üniversitesi’nden mezun olan öğrenciler, hem dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan bir üniversiteden mezun olmuş olur hem de üniversitenin ayırdığı kaynaklarla bilimsel çalışmalara rahatlıkla yönelebilir.

İtalya’da İngilizce ve İtalyanca psikoloji lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. 3 yılın sonunda dilerseniz İtalya’da ve/veya başka bir ülkede seçebileceğiniz farklı alanlarda yüksek lisans eğitimi alabilir ya da ‘Mavi Diploma’nız sayesinde İtalya’da iş bularak veya kendi işinizi kurarak yaşamaya devam edebilirsiniz.

Padova Üniversitesi’nin yanı sıra özel bir üniversite olan Cattolica Üniversitesi de öğrencilere İngilizce psikoloji eğitimi alma şansı sunmaktadır. Cattolica Üniversitesi de tıpkı Padova Üniversitesi gibi dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alır. QS World University Rankings’te 511’inci sırada olan üniversite, öğrencilerinin verdiği oylarla da 4.3 yıldıza sahiptir.

Neden İtalya’da Psikoloji Eğitimi

  • İtalya’da psikoloji eğitimi 3 yıl sürmektedir. Devamında 2 sene yüksek lisans yaparak dilediğiniz bir alanda uzmanlaşabilirsiniz.
  • İngilizce psikoloji eğitimi veren Padova Üniversitesi ve Cattolica Üniversitesi, QS Ranking sıralamasında 216 ve 511’inci sıradadır.
  • İtalya’da devlet üniversitelerinde yıllık ödenecek harçlar aile gelirine göre belirlenir, devlet üniversiteleri için yıllık 156 ile 2.500 Euro arasında değişmektedir.
  • Cattolica Üniversitesi’nde İngilizce psikoloji yıllık eğitim ücreti 8.040 Euro’dur. Cattolica Üniversitesi kendi bünyesinde verdiği (UCSC International Scholarship) yüklü miktarda verdiği burslarla öğrencilerini destekler.
  • İtalya da ayrıca öğrencilere yaşam destek bursu alma imkânı verir.
  • Mezun olduktan sonra 1 yıl daha kalabilir, bu süreçte iş bulur veya kurarsanız Avrupa’da yaşamaya devam edebilirsiniz.

İtalya’da İngilizce Psikoloji Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da İtalyanca Psikoloji Eğitimi Veren Bazı Üniversiteler

İtalya’da Psikoloji Eğitimi için Gerekli Şartlar

İtalya’da psikoloji okumak için Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi bitirmiş olmanız gerekir. Ülkemizde düzenlenen üniversite sınavına girip iki oturumda da baraj puanı aşmalısınız.

Eğer İtalya’da İtalyanca psikoloji eğitimi almak istiyorsanız, İtalya konsolosluğunun öngördüğü şekilde B2 seviyesinde İtalyancanız olması gerekmektedir. İngilizce psikoloji okumak içinse IELTS ve TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavlardan B2 sertifikası alması gerekir.

İtalya’da İtalyanca psikoloji eğitimi almak istiyorsanız üniversitelerin hazırlamış olduğu sınava girmelisiniz. Bu sınav matematik, mantık, biyoloji ve İtalyan dili konularından oluşur.

İtalya’da Psikoloji Eğitimi Ücreti

Cattolica Üniversitesi yıllık ücreti 8.040 Euro’dur. Okul, öğrencilerine burs verir. Padova Üniversitesi ise okul ücretini aile gelirine göre belirlemektedir.

Pisa Edu Neler Yapar?

Pisa Edu, İtalya’da psikoloji eğitimiyle ilgili tüm detayları öğrencileriyle paylaşarak onları sınavlara hazırlar. İtalyanca eğitim almak isteyen öğrencilerini kitaplarla destekler. Özel derslerle eksiklerini gidermelerini sağlayarak sınava tam anlamda hazır olmalarını sağlar.

Bunun yanı sıra sınav ve okul başvurularından vizeye, İtalya’da karşılanmadan burs başvuruları ve diğer bürokratik işlemlerin tamamlanmasına kadar her aşamada öğrencisinin yanında olur.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?