Üniversiteler

Napoli Orientale Üniversitesi

Napoli Orientale Üniversitesi (Università degli Studi di Napoli L'Orientale logo)

Napoli “L’Orientale” Üniversitesi logoNapoli Orientale Üniversitesi, İtalya’nın Napoli şehrinde bulunan bir üniversitedir. 1732 yılında Matteo Ripa tarafından kurulmuş ve dört fakülte halinde düzenlenmiştir. Avrupa kıtasının en eski Sinoloji ve Doğu Çalışmaları okulu ve dünyanın her yerinden üniversitelerle araştırma ve çalışma anlaşmaları ile Avrupa dışı diller ve kültürlerin çalışılması konusunda uzmanlaşmış İtalya’daki ana üniversitedir. Asya kültürleri ve dilleri açısından dünyanın en prestijli üniversitelerinden biridir.

“Orientale” adı, kurumun kökeninin bir göstergesidir. 17. yüzyılın ortalarında, Mançular Çin’de Qing İmparatorluğunu kurdu ve batıya doğru kayda değer bir açıklık dönemi başlattı. Bu, Hıristiyan misyonerleri ve rahipleri karşılamayı da içeriyordu. Bu kişilerden biri, 1711-1723 yılları arasında Kangxi İmparatoru imparatorluk sarayında ressam ve bakır oymacısı olarak çalışan Napoli Krallığı Propaganda Fide’nin misyoneri Matteo Ripa idi. Dört genç Çinli Hristiyan, hepsi anadillerinin öğretmenleri; Papa XII.Clement tarafından 1732’de misyonerlere Çince öğretmek ve böylece Hristiyanlığın Çin’de yayılmasını ilerletmek için onaylanan Napoli’nin “Çin Enstitüsü”nün çekirdeğini oluşturdular.

Okul binaları, Capodimonte sınırında yer alan Complesso dei Cinesi ve Rione Sanità’dan oluşuyordu. Eskiden özel bir saray olan bina, Saint Francesca Romana’ya adanmış bir manastır ve kiliseye dönüştürülmüştü. Matteo Ripa yönetiminde, kompleks Çin’deki misyonerler için bir seminer oldu. Okul ayrıca Oostende Şirketi için Hint ve Çin dillerinde uzmanlar yetiştirecekti.

İtalya’nın 1861’de birleşmesinden sonra kurum “Kraliyet Asya Koleji”ne dönüştürüldü ve müfredata Rusça, Hindustani ve Farsça gibi diğer diller eklendi.

Kurum genel olarak doğu dillerinin ve daha sonraki yıllar boyunca Afrika dillerinin ve aslında tüm modern Avrupa dillerinin incelenmesi için seküler bir okul haline geldi. Bugün 50’den fazla dil öğretiliyor.

Napoli Orientale Üniversitesi’nde okumak, farklı dil, kültür, din ve sosyal geçmişlere sahip insanların bilgisine açılmak ve birlikte yaşamayı öğrenmek anlamına gelir. Öğrenciler, bir lisans programına kaydolmaya karar verebilir ve bunu tamamladıktan sonra, çalışmalarına devam edip etmeyeceklerine, bir yüksek lisans programına veya işe başlayıp başlamayacaklarına karar verebilirler. Napoli Orientale Üniversitesi’nin özel bir özelliği, dünyanın her yerinden üniversitelerle araştırma ve öğretmen ve öğrenci değişimlerini desteklemek için mevcut olan iletişim ve çalışma fırsatları ağıdır. Pek çok öğrenci, üniversite kariyerlerini yurtdışında bir süre eğitim alarak, yabancı üniversitelerin, derneklerin veya kurumların misafirleriyle, ne derece yaptıklarına bağlı olarak bitirmek için bu ağdan yararlanır.

Napoli Orientale Üniversitesi ayrıca öğrencilere kütüphane, barınma, spor tesisleri, mali yardımlar ve / veya burslar, yurtdışında eğitim ve değişim programları ve idari hizmetler dahil olmak üzere çeşitli akademik ve akademik olmayan tesisler ve hizmetler sunmaktadır.

Kampüs ve Barınma

Napoli Orientale Üniversitesi 1932’de şu anki genel merkezi olan Palazzo Giusso’ya taşındı. Ancak, İtalya’daki çoğu üniversite gibi, Napoli Orientale Üniversitesi’nin de tek bir ana “kampüsü” yoktur, şehrin çeşitli yerlerine yayılmıştır. Orientale’nin eğitim tesislerini oluşturan birkaç bina var. Bunlar arasında Napoli’nin tarihi merkezindeki Palazzo Giusso; Napoli katedralinin yakınındaki büyük Santa Maria Porta Coeli manastırı; ve yeni Palazzo Mediterraneo. Palazzo Mediterraneo şu anda, Centro Interdipartimentale dei servizi Linguistici ed Audiovisivi’nin kısaltması olan CILA’ya ev sahipliği yapmaktadır – “dil laboratuvarı”, uluslararası programlama için uydu TV, etkileyici bir kayıt stüdyosu ve İnternet’e anında erişim için bilgisayarlara sahip ödüllü bir tesis.

Okulun sunduğu konut ve barınma hizmetleri dışında da kendi imkanlarınızla da birçok yer bulabilirsiniz. Napoli’de aylık kiralık oda ücreti 200 Euro civarı, aylık kiralık daire ücreti ise 300 ile 1000 arasındadır.

Napoli’de Yaşam

Campania bölgesinde bulunan Napoli, İtalya’nın 3. en büyük şehridir. Mutfak tarihinden, gezeceğiniz caddelerine kadar tüm dünyada İtalya’nın en bilinen şehirlerinden biridir. Hiç şüphesiz asla unutulmayacak bir yerdir.

Birçok kültürün himayesinde kaldığından, birçok mimari tarza sahiptir Napoli. Görebileceğiniz en farklı ve güzel mimarilerden birine sahiptir. Dünyaca ünlü kendine özel pizzası vardır. Bolca sahil ve plajları bulunur, iklimi de genellikle çok uygundur.

Sıralamalar

 • Dünya’da 2302. sıradadır.
 • İtalya’da 50. sıradadır.
 • Napoli “L’Orientale” Üniversitesi, uluslararası sıralamaya göre dünya üniversiteleri arasında ilk yüzde 5 içinde yerini almıştır.

Napoli Orientale Üniversitesi Lisans Programları

 • Doğu ve Afrika Dilleri ve Kültürleri (İngilizce)
 • Karşılaştırmalı Dil ve Kültürler (İngilizce)
 • Avrupa ve Amerika’nın Dilleri, Edebiyatları ve Kültürleri (İngilizce)
 • Dilbilimsel ve Kültürel Arabuluculuk (İngilizce)
 • Siyasi bilimler ve Uluslararası İlişkiler
 • Eski Medeniyetler ve Arkeoloji: Doğu ve Batı

Yüksek Lisans Programları

 • Arkeoloji: Doğu ve Batı
 • Asya ve Afrika Dilleri ve Kültürleri
 • Avrupa Bölgesinde Diller ve Kültürlerarası İletişim
 • Asya ve Afrika’nın Uluslararası İlişkileri ve Kurumları
 • Uluslararası ilişkiler
 • İtalyan Kültürü ve Yabancı Dil Olarak İtalyanca
 • Karşılaştırmalı Edebiyatlar ve Kültürler
 • Avrupa ve Amerikan Dilleri ve Edebiyatları
 • Özel Amaçlı Çeviri

Ücretler ve Burs Olanakları

 • Lisans eğitimi: 622 Euro
 • Yüksek lisans eğitimi: 622 Euro

(Aile gelirine göre bu fiyatlar değişebilir, ayrıca burs imkanı da sağlanabilir.)

Kabul Şartları

 • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi veya bir üniversitenin ilk yılını tamamlamak.
 • ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında barajı geçmek.
 • İngilizce eğitim almak isteyenler için sözlü mülakat yeterli ise bu mülakatı geçmek ya da TOEFL/IELTS sahibi olmak.
 • İtalyanca eğitim almak isteyenler için konsolosluğun öngördüğü İtalyanca seviyesine gelmek.
 • Ayrıca kendi sınavını yapan üniversitelerde bu sınavdan başarılı bir puan almak.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?