Eğitim

İtalya’da En Çok Tercih Edilen Bölümler

İtalya'da En Çok Tercih Edilen Bölümler

İtalya’da en çok tercih edilen bölümler arasında ilk sıralarda tıp, mimarlık, mühendislik, işletme ekonomi ve hukuk gibi programlar gelmektedir. Aslında bunlarla birlikte hemen hemen birçok bölüm için İngilizce dilinde eğitim almak mümkündür.

Her yıl daha fazla öğrenci üniversite eğitimi için İtalya’yı tercih ediyor. Elbette bunun belli başlı nedenleri var. Nedenlerden ilki devlet üniversitelerinin neredeyse ücretsize yakın olması. İtalya’daki devlet üniversitelerinde yıllık ödenecek ücret aile gelirine göre belirleniyor. Bu rakam genellikle 156 Euro ile 3.500 Euro arasında değişiklik gösteriyor.

İtalya’da En Çok Tercih Edilen Bölümler

İtalya’nın en çok tercih edilmesinin bir diğer sebebi, üniversitelerinin çoğunlukla ilk 500’de ve 1000’de yer alması. İtalya’daki üniversitelerin neredeyse tamamı dünya listelerinde ilk 1000’de yer almaktadır. AB’nin kurucu üyeleri arasında yer alan İtalya, dünya listelerinde en çok üniversitesi bulunan ilk 3 ülkeden biridir.

Tüm bu nedenlerin yanı sıra bir diğer artı da yaşam maliyetlerinin uygunluğudur. İtalya’da enflasyon gibi bir problem bulunmamaktadır. Bu nedenle ürünlerin fiyatlarında yüksek artışlar yaşanmaz, yaşam maliyetlerinde büyük değişiklikler gözlenmez. İtalya’da bir öğrencinin aylık yaşam gideri her şey dahil ortalama 800 – 1000 Euro arasında değişmektedir.

Gelelim İtalya’da en çok tercih edilen bölümleri yakından tanımaya…

İtalya’da Tıp Eğitimi

İtalyanca ‘tıp’, ‘medicina’ olarak söylenir ve Lantince ‘medicus’tan gelir ve “hastalıkları tedavi ederim” kelimesinden türemiştir. Eğer siz de hastalıkları tedavi eden kişi olmak istiyorsanız İtalya’da 6 yıllık, 360 kredili eğitimi tamamlamanız gerekir. Tıp fakültesine girebilmek içinse;

 • 12 genel kültür
 • 10 mantık
 • 18 biyoloji
 • 12 kimya
 • 4 fizik ve 4 matematik sorusundan oluşan IMAT sınavına girmeniz gerekmekte.

Mezun olduktan sonra üniversite polikliniklerinde, hastanelerde, sağlık merkezlerinde ve şirketlerin hastanelerinde pratisyen hekim olarak staj yapmalısınız. Stajın ardından üniversite hocalarından oluşan komisyon önünde final sınavına girer böylece eğitimi bitirirsiniz. Tıp eğitiminden mezun olduktan ve İtalyan devlet sınavını geçtikten sonra hekim olarak Tabipler Birliği’ne kaydolabilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda CENSIS tarafından farklı kriterlere göre çeşitli şekillerde sınıflandırılmış en çok tercih edilen üniversiteleri görebilirsiniz.

CENSIS İtalya'da tıp eğitiminde en çok tercih edilen üniversiteler

40.000’den fazla öğrenciye sahip olan, Bologna Üniversitesi (91.5), Padova Üniversitesi (88.5), Floransa Üniversitesi (86.2) ve Roma La Sapienza Üniversitesi (85.7)’dir. 20.000 ile 40.000 arası öğrenciye sahip olanlar sırasıyla Perguia Üniversitesi (92.7) ve Pavia Üniversitesi (90.3)’dir.

Bunun yanı sıra İtalya’da İngilizce tıp eğitimi alabileceğiniz devlet üniversiteleri aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • Bari Üniversitesi
 • Bologna Üniversitesi
 • Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi
 • Milano Üniversitesi
 • Milano-Bicocca Üniversitesi
 • Napoli Federico II Üniversitesi
 • Pavia Üniversitesi
 • Padova Üniversitesi
 • Roma La Sapienza Üniversitesi
 • Roma Tor Vergata Üniversitesi
 • Torino Üniversitesi
 • Messina Üniversitesi

İtalya’da Mühendislik Eğitimi

Mühendislik, motorların, makinelerin, yapıların ve elektrik – elektronik sistemlerin tasarımı, inşası ve kullanımıyla ilgilenir. Gelişen her toplum için çok değerli olan mühendislik eğitimi, insanlığın en büyük ihtiyaçlarından biri. Bu nedenle mühendislik eğitimi alan başarılı öğrenciler çoğu zaman eğitimlerini tamamlamadan ve/veya staj döneminde fark edilerek iş teklifi alıyor. Bu eğitimin en önemli parçasını ise ‘problem çözme becerisi’ oluşturuyor. İşverenler, markalar herhangi bir problem karşısında, ona soyut şekilde değil, analitik ve pragmatik şekilde bakan, bunun eğitimini alan öğrencileri çokça tercih ediyor.

Mesleği canı gönülden seçerek yapan öğrenciler, mühendislik alanında çok daha başarılı olmaktadır. Mühendislik mesleği, devamlı gelişen dinamik yapıya sahiptir. Öğrenme, ömür boyu devam eder. Bu nedenle yapılan iş zevk verir, heyecan katar.

Dünyanın 8’inci büyük ekonomisi olan ve güçlü imalat sektörüne, büyük ve orta ölçekteki otomotiv, gemi yapımı, kimyasal ürünler, mobilya, giyim ve tekstil, deri eşya ve ayakkabı, gıda, makine ve aksamları gibi birçok sektöre ev sahipliği yapan İtalya, mühendislik mesleği için en çok tercih edilen ülkelerin başında geliyor.

Eğer mühendis olmak istiyorsanız, İtalyanca ve İngilizce olarak üniversite bünyesinde yapılan ‘Mühendislik Giriş Sınavı’na katılmalısınız. İtalya’da mühendislik eğitimi, diğer lisans programları gibi 3 yıl sürer. Bazı mühendislik bölümlerini tamamen İngilizce okumak mümkündür.

İtalya’da devlet okulunda İngilizce mühendislik eğitimi alabileceğiniz bölümler aşağıdaki gibidir:

Politecnico di Torino

 • Otomotiv mühendisliği
 • Bilgisayar mühendisliği
 • Elektronik ve iletişim mühendisliği
 • Mekanik mühendisliği

Politecnico di Milano

 • İnşaat mühendisliği

Roma Tor Vergata

 • Endüstri mühendisliği

Roma La Sapienza

 • İnşaat mühendisliği
 • Bilgisayar bilimi ve yapay zekâ

İtalya’da Mimarlık Eğitimi

Mimarlık, yapı tasarlama sanatı ve bilimidir. Mimarlık kelimesinin Latincesi ‘architectonice’dir. Kelime ‘teche’ ve ‘architecton’ olarak ayrışır. ‘Teche’ kelimesi teknoloji ifadesinin yanı sıra ‘yaratma’ anlamına da gelmektedir. Özetle mimarlık kelimesi ‘yapış eylemi’ anlamını taşır. Brunelleschi, Leonardo Da Vinci, Michelangelo gibi Rönesans’a damgasını vuran sanatçıların en çok etkilediği alanların başında mimari gelir.

Yüzyıllardan beri Rönesans gibi birçok akıma ev sahipliği yapan ve bu akımlardan etkilenen İtalya mimarisi, sanat, mimari, tasarım gibi alanlarda eğitim almak oldukça avantajlıdır. Hem ülkenin kendisi açık hava müzesi olma niteliği taşır hem de  dünyaca prestijli okullardan eğitim alabilirsiniz.

Bu açıdan uygulamalı mimarlık eğitimi almak isteyen öğrenciler için bir hayli avantajlı bir ülkedir. İtalya’da mimarlık eğitimi, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha uygundur. İtalya devlet üniversitelerindeki eğitim ücretlerinin düşük olması, bunun için en büyük etkendir.

İtalya’da devlet okulunda İngilizce mimarlık eğitimi alabileceğiniz bölümler aşağıdaki gibidir:

 • Politecnico di Milano
 • Politecnico di Torino

QS Ranking ilk 500 dünya sıralamasında, 137. Sırada yer alan Politecnico di Milano ve 308. Sırada yer alan Politecnico di Torino üniversiteleri İtalya’nın en iyi teknik üniversiteleridir.

Bu iki prestijli üniversitenin İtalyanca ve İngilizce olarak bünyesinde düzenlemiş olduğu, Mantık, Genel Kültür, Sanat Tarihi, Görsel Tasarım, Fizik ve Matematik alanlarından oluşan Mimarlık Giriş Sınavını kazanarak okula kabul alabilirsiniz. Mimarlık eğitimi 3 yıl sürmektedir. Programı bütünüyle İngilizce okumak mümkündür.

İtalya’da mimarlık mezunlarının büyük çoğunluğu inşaat branşında çalışıyor (% 57,6), bunu danışmanlık ve mesleki faaliyetler takip etmektedir (% 11,3). Yapılan anketlerde ise mezunların % 74,5’i, elde edilen yeterliliğin mesleklerini yapabilmek için etkili olduğuna ve 1’den 10’a kadar bir ölçekte yapılan işten genel memnuniyetin 7.2 olduğunu göstermektedir.

İtalya’da İşletme-Ekonomi Eğitimi

İşletme, kâr sağlayan kurumların kuruluşunu inceleyen ve üretilen mal ile hizmetlerin finansal olaylarının üretilmesi, pazarlanması, organize edilmesi, yönetilmesi ve izlenmesi için araçlar sağlayan bir sosyal bilimdir. Dünya genelinde de öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bölümlerden birisidir.

Gündemin sosyo-ekonomik mekanizmalarını anlamaya yardımcı olur, tüketim ve tasarruf kavramlarını pekiştirir, hukuk terminolojisine sahip olmak bölümün size kattıkları arasındadır. Mezuniyet sonrası, bankacılık piyasasında çalışabilir, yatırım danışmanı veya finans piyasasında yönetici olabilir ya da kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

İşletme ve ekonomi eğitimi için, Avrupa’da bulunan ülkeler arasında en hesaplı ve eğitimde başarılı ülkeler arasında Türk öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biri İtalya’dır.

İtalya, kuvvetli markaları ve sanayileşmesi nedeniyle nerdeyse dünyanın her yerinde ticari ilişkileri bulunan bir ülke dolayısı ile İtalyanca dili, iş dünyası için bir hayli önemli bir dil. Ülkemizde yatırımı bulunan, yerleşik pek çok İtalyan firması bulunuyor. Bu nedenle İtalyan eğitim sistemi işletme eğitimine ciddi önem vermektedir. Sistemin temelinde, piyasanın gereksinimlerine yönelik bir eğitim politikası izlenmekte yani okulda eğitim alırken, gerçek hayat koşullarına ve sektörün sizden talep ettiklerine göre eğitim alırsınız. Sonuç olarak, bir İtalyan üniversitesinden İşletme ve Ekonomi mezunu olmak hem bu yararları hem de sizin artık İtalyanca bilen bir personel adayı olmuş olmanız tercih edilmenizde büyük avantaj sağlayacaktır.

CENSIS’in devlet üniversiteleri arasında yaptığı sıralamada en iyi 3 işletme fakültesinin bulunduğu üniversite, Padova, Venedik Cà Foscari ve Bologna Üniversitesi’dir.

Venedik Cà Foscari, öğrencilerini lise transkriptini değerlendirerek ve sonasında online yapmış olduğu mülakat ile kabul ediyor. Bologna Üniversitesi Min.1100 puan almanız gerekli olan SAT sınavıyla Torino Üniversitesi ise 13 mantık, 10 sözlü anlama ve 13 matematik sorusundan oluşan TOLC-E sınavıyla kabul almaktadır.

İtalya’da devlet okulunda İngilizce işletme-ekonomi eğitimi alabileceğiniz bölümler aşağıdaki gibidir:

Roma Tor Vergata

 • İşletme ve Ekonomi
 • Küresel Yönetim

Ca’ Foscari Üniversitesi

 • Felsefe, Uluslararası ve Ekonomik Çalışmalar

Pisa Üniversitesi

 • İşletme ve Ekonomi Yönetimi

Bologna Üniversitesi

 • İşletme ve Ekonomi
 • Turizm Ekonomisi
 • Ekonomi ve Ticaret
 • Ekonomi ve Finans

Siena Üniversitesi

 • Ekonomi ve Bankacılık
 • Ekonomi ve İşletme

Torino Üniversitesi

 • İşletme

Milano Üniversitesi

 • Uluslararası Politika, Hukuk ve Ekonomi

İtalya’da Hukuk Eğitimi

Latince “Iustitia omnibus” yani “herkes için adalet” sözünden yola çıkarsak, hukukun birey, toplum ve devletin hareketlerini, birbirleriyle olan ilişkilerini yetkili organlar tarafından usulüne uygun olarak çıkarılan ve kamu gücüyle desteklenen kanunlarla ve bunun için ilgili bütün olasılıkları yürürlükteki normlarla düzenleyen normatif bir bilim diyebiliriz.

Bu bağlamda, akademik yeteneğe, ikna gücüne, sağlam bir mantık ve sezgiye, sabır ve anlayışa, okuma alışkanlığına ve araştırmaya yatkınsanız hukukçu olma yolunda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Hukukçu olmak, toplumda saygın meslek dalları arasında görüldüğünden, hukuk fakültesini tercih etmek isteyen öğrenci sayısı da bir hayli fazladır.

Yurtdışında hukuk okumak ise, size prestijli bir kariyerin yanında yüksek kazanç da getirecektir. Hukuk mezunları, dünyanın en çok kazanan meslek gruplarından sayılır.

Hukuk fakültesi tercihlerinizde tercih ettiğiniz okulun ismi, akademik kadrosu ve size sunacağı fırsatlar önem arz eder, tam da bu sebeple İtalyan üniversitelerinde eğitim almak daha cazip hale gelmekte.

Mezun olduktan sonra bir yıl avukatlık stajı yaparak, staj sonunda avukatlık ruhsatınızı alıp mesleğe başlama hakkına sahip olursunuz. Dilerseniz kendi büronuzu açarak isterseniz diğer bir avukatla çalışarak avukatlık mesleğini yapabilirsiniz. Hakimlik- savcılık sınavına girerek bu meslek dallarını da tercih edebilirsiniz. Avukat olduktan sonra noterlik başvurunuzu yapabilirsiniz. Akademisyen, kaymakam veya özel bir kurumda hukuk danışmanı olabilirsiniz.

Avrupa’da hukuk okumak sizi global platformda iş, ekonomi, siyaset, çevre, insan hakları, global ilişkiler ve ticaret gibi konularda dünyanın önde gelen şirketlerinde çalışma olanağı sağlar. Aynı zamanda İtalya’da hukuk yüksek lisansı yaparak eğitim aldığınız ülkede akademik olarak da kariyer yapma fırsatı elde edebilirsiniz.

Mezun olduktan sonra yurt dışında kariyer yapabilmek için özgeçmişinizi daha donanımlı göstermenizin en etkili yolu iyi bir İtalyan üniversitelerinde alacağınız İngilizce hukuk eğitimiyle edineceğiniz İngilizce dil bilgisi, yüksek bir not ortalaması ve ikinci bir yabancı dil olarak İtalyancanız size büyük ve fırsat dolu kariyer kapılarını açmanızda yardım edecektir.

İtalya’da Uluslararası Hukuk bölümünü İngilizce olarak da mevcuttur ve lisans eğitim süresi 3 senedir. İngilizce hukuk okuyabileceğiniz en iyi iki üniversiteden bir tanesi olan Torino Üniversitesi öğrencilerini, özgeçmiş değerlendirmesi ve online yapmış olduğu mülakat ile kabul ediyor. Trento Üniversitesi ise B2 İngilizce yeterlilik sertifikasının beraberinde kendi içinde yapmış olduğu sınavla öğrenci kabulü vermektedir.

Mezun olduktan sonra İtalyan devletinin yaptığı sınavda başarılı olursanız İtalya’da avukatlık yapabilirsiniz. Türkiye’de avukatlık yapmak dilerseniz fark derslerini Türkiye’deki baroların anlaşmalı olduğu üniversitelerde vermeniz gereklidir. Bu denklik eğitimi de minimum 1, maksimum 2 yıl sürmektedir.

İtalya’da devlet okulunda İngilizce hukuk eğitimi alabileceğiniz bölümler aşağıdaki gibidir:

Trento Üniversitesi

 • Karşılaştırmalı, Avrupa ve Uluslararası Hukuk Çalışmaları

Torino Üniversitesi

 • Küresel Hukuk ve Ulusötesi Hukuk Çalışmaları

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?