Eğitim

İtalya’da Mühendislik Eğitimi

İtalya'da Mühendislik Eğitimi Hakkında Genel Bilgiler

İtalya’da mühendislik eğitimi oldukça değerlidir. Mimarlık, mühendislik, tasarım gibi konularda ilk akla gelen Avrupa ülkeleri arasında yer alan İtalya gerek mimari yapıları gerek motorlu taşıtlar üzerine uzmanlığı gerek makine-kimya üzerine deneyimiyle mühendisliğin ana vatanlarından biri olma özelliği taşıyor. Avrupa Birliği’nin kurucu ülkeleri arasında yer alan İtalya hem mimaride hem tasarımda hem de mühendislik sektöründe dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapıyor.

Turizm, otomotiv, tasarım, tekstil gibi sektörlerde önde gelen İtalya, öğrencilerine yalnızca teknik bilgiyi vermekle kalmıyor; İtalyan üniversiteleri, sahip oldukları yüksek araştırma bütçeleriyle mühendislik araştırmalarını ve dolayısıyla öğrencilerini destekliyor. Hem İtalya’da hem de Avrupa’da birçok önemli firmayla yakın ilişkilerde bulunan üniversiteler, İtalya’da mühendislik eğitimi alan öğrencilerini stajlar ve farklı programlarla destekleyerek onları geleceğe hazırlıyor. Bugünün ve geleceğin mesleği olan mühendislik, İtalya’nın da en çok yaptırım yaptığı alanlar arasında bulunuyor, İtalya’daki mühendislik programları, dünyanın her yerinde ilgi görüyor.

İtalya’da Mühendislik Eğitimi

Çağdaş insanın ihtiyacını karşılayan mühendislik bilimi, günümüz dünyasının en büyük ihtiyaçlarına cevap vermekte. İtalya’da İngilizce mühendislik eğitimi alarak hem dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim alabilir hem de sizlere sağlanan uluslararası ortamla çok uluslu kültürün size sunduğu avantajlardan faydalanabilirsiniz.

İtalya’nın mühendislik alanındaki başarılarını görmek için yalnızca otomotiv sektöründeki faaliyetlerini bile incelemek yeterlidir. Ferrari, Ducati, Lamborghini, Alfa Romeo, Vespa gibi marklarıyla inovasyon, otomasyon, elektronik ve bilgisayar gibi alanlarda kendini onlarca kez kanıtlayan İtalya ve eğitim sistemi, üretim, işletme ve pazarlama gibi alanlarda da adından sıkça söz ettirir. Bunun yanı sıra liman şehirlerinde de yat ve tekne gibi yine değerli mühendislik alanlarında kendini göstermektedir. Bütün bu artılarla birlikte, tasarım alanında da farklı bir bakış açısı kazanmanız kesindir.

Neden İtalya’da Mühendislik Eğitimi

  • İtalya mühendislik alanında kendini geliştirmiş, dünya sıralamasında yukarılarda bulunan üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır.
  • Politecnico di Milano ve Politecnico di Torino, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 170. (Milano) ve 308. (Torino) sıradadır.
  • Mezuniyette alınan ‘Mavi Diploma’ sayesinde mühendislik diplomanız tüm dünyada geçerli sayılır.
  • Yıllık eğitim ücreti 156 – 2.500 Euro arasında değişmektedir.
  • Burs alma şansınız bulunur.
  • İtalya’da mühendislik eğitimi 3, tezli yüksek lisans 2 yıl sürmektedir. 5 yıl sonunda ‘Yüksek Mühendis’ olarak mezun olursunuz.
  • Mezun olduktan sonra 1 yıl daha kalabilir, bu süreçte iş bulur veya kurarsanız Avrupa’da yaşamaya devam edebilirsiniz.

İtalya’da İngilizce Mühendislik Eğitimi Veren Üniversiteler

Politecnico di Milano 

İnşaat mühendisliği

Politecnico di Torino

Otomotiv mühendisliği
Bilgisayar mühendisliği
Elektronik ve iletişim mühendisliği
Mekanik mühendisliği

Roma Tor Vergata Üniversitesi

Engineering Sciences

Roma La Sapienza Üniversitesi

İnşaat mühendisliği
Uygulamalı bilgisayar bilimi ve yapay zekâ

Genova Üniversitesi

Denizcilik bilimi ve teknolojisi

İtalya’da Mühendislik Eğitimi İçin Gerekli Şartlar

İtalya’da mühendislik okumak için Türkiye’de ilkokul ve lise dahil toplamda 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olma şartı aranmaktadır. Ülkemizde düzenlenen üniversite sınavının her iki oturumunda da baraj puanı aşmış olmak gereklidir. Eğer İtalya’da İtalyanca mühendislik eğitimi almak istiyorsanız, İtalya konsolosluğunun öngördüğü şekilde B2 seviyesinde İtalyancanız olması gerekmekte. İtalya’da İngilizce mühendislik eğitimi içinse en az B2 seviyesinde okulların kabulüne göre IELTS / TOEFL veya PTE Academic sertifikasına sahip olmalısınız. Okul tarafından düzenlenen sınavda başarılı olduktan sonra eğitim almaya başlayabilirsiniz.

İtalya’da Mühendislik Eğitimi Ücreti

Devlet üniversitelerinde öğrencinin ödeyeceği yıllık harç, aile gelirine göre belirlenmektedir. Bu miktar yıllık 156 ile 2.500 Euro arasında değişkenlik gösterir.

Pisa Edu ile Mühendislik Sınavına Hazırlan

İtalya’da İngilizce mühendislik ve İtalya’da İtalyanca mühendislik derslerimiz genellikle birebir şeklinde işlenmektedir. Değerli öğrencilerimize yapmış olduğumuz deneme sınavlarının devamında bir çalışma programı yapılır, birebir veya grup dersleriyle öğrencilerimizi en iyi şekilde İtalya’da mühendislik sınavına hazırlamaktayız.

2020 yılında 56 mühendislik öğrencimizin 56’sının da yerleşimini yaptık, yüzde 100 başarı oranına ulaşmanın gurunu yaşıyoruz.

Pisa Edu Neler Yapar?

Pisa Edu, öğrencilerini mühendislik programları ve mühendislik giriş sınavı hakkında bilgilendirir, kaynak kitaplar ve denemelerle sınava hazırlar, mentör öğrenci desteği ve WhatsApp gruplarıyla öğrencisini psikolojik olarak da destekler.

Bütün bunların yanı sıra mühendislik giriş sınavı başvurusundan, üniversite kayıt işlemlerine, burs ve vize başvurusundan bürokratik süreçlerin tamamlanmasına kadar her konuda öğrenciye danışmanlık verir ve işlemlerini yürütür.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?