Eğitim

İtalya’da İşletme Ekonomi Eğitimi

İtalya'da İşletme Ekonomi Eğitimi Hakkında Genel Bilgiler

İtalya’da işletme ekonomi eğitimi, ülkenin şu anki durumuyla oldukça ilintilidir. Dünyanın en büyük ekonomileri arasında ilk 10’da, Avrupa’nın en güçlü ekonomileri arasında ilk 5’te bulunan İtalya, yalnızca ekonomik gücüyle değil, aynı zamanda nam salmış ekonomistleriyle de ünlü. İtalya’da İngilizce işletme ekonomi eğitimi alma şansı sunan ülke, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra hızlı bir şekilde ekonomisini toparlayarak özellikle 1953’ten 1960’ların sonuna kadar olan dönemi ‘İtalyan ekonomik mucizesi’ (il miracolo economico) olarak tarih sayfasına yazdı.

Çok güçlü akademik kadroya sahip olan üniversitelerde aynı zamanda iş hayatının içinde bulunan nüfuzlu iş insanlarından da ders alma şansına sahip olursunuz

Her ülkede oldukça popüler olan işletme ekonomi benzeri bölümler, müfredatta ağırlık verilen alana göre ‘İşletme Yönetimi, İşletme ve Ekonomi, Ekonomi ve Yönetim’ gibi farklı isimlendirilir. Bu bölümlerde eğitim alan öğrenciler, büyük şirketlerin en önemli departmanları arasında yer alan yönetim kısmında görev alabilecek bilgileri edinmiş olurlar.

Türkiye’de her üniversitede bulunan işletme ekonomi bölümlerinin her sene binlerce öğrenci mezun etmesi nedeniyle kariyerinde fark yaratmak isteyen öğrenciler için oldukça değerli bir alternatif olan İtalya, özellikle uluslararası, büyük ölçekli firmalarda görev almak isteyen öğrencilere birçok fırsat sunmaktadır. Bütün bunların yanı sıra uluslararası alanda işler yapan firmalarda çalışan yöneticiler, yurt dışında eğitim almış çalışan istihdamına fazlasıyla önem verir. İyi konumlarda çalışan kişilerin CV’leri incelendiğinde neredeyse hepsinin yurt dışında eğitim aldığını göreceksiniz.

İtalya’da İşletme Ekonomi Eğitimi

İtalya, dünya standartlarındaki eğitim sistemi, en iyiler arasındaki üniversiteleri ve üniversitelerin iş birlikleri doğrultusunda sunduğu iş staj bulma yardımlarıyla özellikle son dönemde Türkiye’den pek çok öğrencinin dikkatini çekmiştir. Her yıl binlerce yabancı öğrenciyi karışlayan bu eğitim ülkesi sadece olanaklarıyla değil, alanında duayen eğiticileriyle de dikkat çekmektedir. İtalya, işletme ekonomi alanında İngilizce dilinde eğitim alma şansı tanıyan üniversiteleri, burs imkanları, düşük okul ücretlerinin peşi sıra düşük yaşam maliyetli öğrenci dostu bir ülkedir.

Dünyanın ve Avrupa’nın en büyük ekonomileri arasında ilk sıralarda bulunan İtalya, Avrupa’da Almanya’dan sonra en büyük dış ticaret hacmine sahip olan ülkedir. Bu bağlamda işletme, ekonomi gibi bölümlerde İtalya, ilk tercihler arasında gelir. İtalya ekonomisi turizm, otomotiv sanayi ve makine sanayinde oldukça iyi konumdadır.

İtalya’da işletme, ekonomi alanında İngilizce eğitim veren birçok üniversite bulunmaktadır. Bu alanda en çok tercih edilen üniversitelerden bazıları şöyle sıralanabilir; Bocconi Üniversitesi, Bologna Üniversitesi, Torino Üniversitesi, Roma Tor Vergata Üniversitesi. Çok güçlü akademik kadroya sahip olan üniversitelerde aynı zamanda iş hayatının içinde de bulunan nüfuzlu iş insanlarından da ders alma şansına sahip olursunuz.

Neden İtalya’da İşletme Ekonomi Eğitimi?

  • İtalya uluslararası öğrencilere sunduğu imkanlarla Avrupa’daki en iyi alternatifler sıralamasında üst sıralardadır.
  • 10’dan fazla üniversitede İtalya’da işletme ekonomi eğitimi İngilizce alabilirsiniz.
  • İtalya, ‘dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi’ sıralamasında en çok üniversitesi bulunan 2. Avrupa ülkesidir.
  • İtalya’da İngilizce işletme ekonomi eğitimi veren üniversitelerin birçoğu bu alanda kendini geliştirmiş, ekonomi işletme eğitiminde söz sahibi olan üniversitelerdir.
  • İtalya’da işletme ekonomi eğitimi veren üniversiteler, staj ve iş bulma konularında öğrencilerini destekler. Böylece eğitim alırken çalışma ve lisans eğitimi sonrasında çalışmaya devam etme gibi konularda avantajlı olursunuz.
  • İtalya’da işletme ekonomi eğitimi, lisans ve yüksek lisans eğitimi veren üniversiteler, ülkenin üretim yapısı gereği birçok farklı alanda faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası firmayla anlaşmalara sahiptir.
  • İtalya’da işletme ekonomi eğitimi lisansı 3 yıl sürer ve hazırlık eğitimi yoktur. Lisansın devamında 2 yıllık yüksek lisans yaparak toplamda 5 yılda işletme ekonomi alanında kendinizi çok iyi donanımla yetiştirebilirsiniz.

İtalya’da İşletme Ekonomi Eğitimi için Gerekli Şartlar

İtalya üniversitelerine başvuru yapmak için aranan ilk şart 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmaktır. Devamında öğrencilerin üniversite sınavına girerek her iki oturumda da baraj puanı aşmaları istenir. İngilizce işletme – ekonomi eğitimi alacak öğrencilerin IELTS veya TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlarla B2 seviyesindeki İngilizcesini belgelemeleri gerekmektedir. İtalyanca işletme – ekonomi eğitimi almak isteyen öğrencilerse İtalya tarafından kabul edilen B2 sertifikasına sahip olması istenir. Üniversite bazında bölüme kabul sınavları olabilmektedir.

İtalya’da İngilizce İşletme Ekonomi Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da İtalyanca İşletme Ekonomi Eğitimi Veren Bazı Üniversiteler

İtalya’da İşletme Ekonomi Eğitim Ücreti

İtalya devlet üniversitelerinde yıllık ücretler ailenin gelirine göre belirlenmekle birlikte yıllık 156 – 2.500 Euro arasında değişmektedir. Bocconi Üniversitesi özel bir üniversitedir, yıllık ücreti yaklaşık 13.000 Euro’dur. Luiss Guido Üniversitesi’nin yıllık ücretiyse 11.300 Euro’dur.

Pisa Edu Ne Yapar?

Pisa Edu, öğrencilerinin akademik başarısı, istekleri ve hedefleri doğrultusunda onlara akademik danışmanlık sağlar. Danışan öğrencilerini yalnızca derslerle değil, mentor öğrencileriyle psikolojik olarak da destekler.

Bütün bunların yanı sıra üniversite tercihinden başvuruların yapılmasına, burs, bölüm ve sınav başvurularını öğrencilerimiz adına yapıyor, gerekli tüm belgeleri birlikte hazırlıyoruz. Öğrencilerin havalimanından karşılanması, yurt – oturum izni başvurularından sim kart çıkarılması ve banka hesabı açılmasına kadar her işlemde öğrencimizin yanında oluyoruz.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?