Eğitim

İtalya’da Üniversite Okumak

İtalya’da Üniversite Okumak Hakkında Genel Bilgiler

İtalya’da üniversite okumak, dünyanın en iyi üniversitelerinde ücretsiz eğitim almak, eğitim alırken üniversitelerin sunduğu prestijli kurumlarda staj yapmak ve bu süreçte sizlere tanınan hakla Avrupa’da serbestçe gezme şansına sahip olmak demek.

Bugün adı sanat, edebiyat, moda, yemek, mühendislik, kaliteli ve ücretsiz eğitimle anılan İtalya, tarih boyunca Asya’dan Afrika’ya dünyanın farklı bölgelerine medeniyeti taşımış eşsiz bir kültür merkezi. Düşük yaşam maliyeti, eğitim sonrası olanaklar ve ücretsiz eğitimle, kaliteli eğitim almak isteyen öğrenciler için adeta bir cennet olan İtalya, başta tıp, mimarlık ve mühendislik olmak üzere, işletme – ekonomi, hukuk, bilim ve felsefe gibi alanlarda verdiği yüksek kaliteli eğitimle tüm dünyadaki öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

Her geçen yıl üniversiteler, İngilizce dilinde sundukları eğitim programlarına bir yenisini eklerken İtalya’da üniversite okumak birçok öğrenci için daha da mantıklı bir seçenek olmaktadır. Mezuniyetten sonra İtalya’da kalarak çalışmak isteyen öğrenciler, özellikle moda, tekstil, otomotiv ve mühendislik, tıp alanları ve hastaneler, gıda, mimarlık ve ticaret gibi alanlarda iş bulurken; dünyaya adını duyurmuş olan Barilla, Ferrero, Dolce & Gabbana, Versace, Ferrari, Ducati, Garage Italia gibi markalarla da çalışma imkanlarına sahip olabilmektedir.

İtalya’da Üniversite Okumak

İtalya’da üniversite okumak için İtalyanca bilme zorunluluğu yoktur. Eğer okumak istediğiniz bölüm İtalyan üniversitelerinde İngilizce olarak veriliyorsa uluslararası geçerliliği olan bir B2 İngilizce dil sertifikası ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak İtalya’da staj yapmayı ve hatta sonrasında İtalya’da yaşamayı düşünüyorsanız İtalyancayı eğitim aldığınız süreçte öğrenmeniz gerekecektir. İtalyan üniversiteleri yabancı öğrencilerine ücretsiz İtalyanca kurslar sunmaktadır. Eğer eğitiminizi İtalyanca almak istiyorsanız, İtalya’da hazırlık programları bulunmadığı için İtalyanca dil seviyenizi B2’ye getirdikten sonra başvurunuzu yaparak eğitime başlayabilirsiniz.

İtalya lisans programları 3 yıl, tıp ve diş hekimliği bölümleri 6 yıl sürmektedir. Tezli yüksek lisans programları 2 sürer. Böylece toplamda 5 yılda yüksek lisansınızı bitirerek mezun olabilirsiniz. Bununla birlikte İtalya’da tıp, İtalya’da mühendislik ve İtalya’da mimarlık bölümleri sınavla kabul vermektedir. Ekonomi, işletme ve psikoloji gibi bölümlerde SAT istenebilir, bazı okullar kendi sınavlarını yapar, bazıları ise öğrenci lise transkriptine bakarak kabul verir.

Bologna Üniversitesi

İtalya’da Üniversite Okumak Demek Büyüleyici Kültürle İç İçe Yaşam Demek

Dünya kültür ve tarihine köklü geçmişiyle büyük katkılarda bulunan İtalya, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde 53 kültürel bölgesi ile ilk sıralarda yer alırken, Rönesans hareketi ile tüm Avrupa ve dünyayı etkisi altına aldı ve mimariye, heykelciliğe, resme, teknolojiye yön verdi. Kültürel zenginliğini denizcilik ve ticarette öncü Venedik ve Cenevizlilere, Roma İmparatorluğu’nun Avrupa’dan Asya’ya ve Afrika’ya yaydığı gelenek ve göreneklerine borçlu olan İtalya, Michelangelo, Leonardo da Vinci, Botticelli, Caravaggio, Bernini gibi önemli sanatçılar yetiştirdi.

İtalya'da Üniversite Okumak (2)

İtalya’da Üniversite Okumak Demek Dünyanın En İyi Üniversitelerinde Eğitim Almak Demek

Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde en çok üniversitesi bulunan üçüncü Avrupa ülkesi İtalya, İlk 800’de 52 tane üniversitesi ile dikkat çekmektedir. Bu üniversitelerden başlıcaları şunlardır:

İtalya’da Üniversite Okumak Demek Milano’dan Messina’ya Göz Alıcı Şehirlerde Yaşamak Demek

İtalya’da üniversite okumak demek, ‘Ebedi Şehir’ olarak adlandırılan Roma’dan, modanın başkenti Milano’ya, dünyanın en güzel sahil kentlerine Genova, Bari’den, turizm kenti Venedik’ten Messina’ya kadar Avrupa ve dünyanın en güzel şehirlerini, sahil kasabalarını, kırsal alanları gezmek demek. Sıcak kanlı insanları sayesinde bir anlamda kendinizi evinizde hissedebileceğiniz İtalya, mimarisi, tarihi, güneşli iklimi sayesinde hafızanıza unutulmaz anılar katacak.

Milano şehri

İtalya’da Üniversite Okumak Demek Kariyer İmkânı Demek

İtalya, dünya çapında bilim, sanat, tıp, mühendislik, mimarlık alanında birbirinden ünlü isimlere ev sahipliği yaparken, öğrencilerini araştırmalar konusunda büyük fonlarla destekleyen, en yüksek standartlarda eğitim veren üniversiteleriyle ünlüdür. Yukarıda da bazılarından bahsetmiş olduğumuz üniversiteler, araştırmalara ayırdığı yüksek fonlar sayesinde araştırma ve akademik kariyer planları yapan öğrencilerini desteklerken, yerel ve uluslararası kurumlarla yaptığı anlaşmalar doğrultusunda iş hayatına atılmayı planlayan öğrencilerine eşsiz profesyonel iş ağları, stajlar ve iş imkanları sunar. Böylece birçok öğrenci henüz üniversiteden mezun olmadan kariyer adımlarını başlatmış olur ve hatta bazı öğrenciler, üniversite eğitimi biter bitmez staj yaptığı yerlerde tam zamanlı olarak çalışmaya başlar.

İtalya'da Üniversite Okumak (3)

İtalya’da Üniversite Okumak Demek Mezuniyet Sonrası Avrupa’da Yaşam Hakkına Sahip Olmak Demek

İtalya’da üniversite okuyan öğrenciler, lisans ve yüksek lisans programlarının her ikisi için de geçerli olmak üzere, üniversite eğitimleri bittikten sonra 1 sene daha İtalya’da iş arama hakkına sahiptir. Bu süreç içinde çalışmaya başlayan veya kendi iş yerlerini açanlar, eğitim oturumlarını çalışma oturumuna çevirerek İtalya’da yaşamaya devam edebilir.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?