Liseler

İstanbul İtalyan Lisesi (Liceo Italiano IMI)

İstanbul İtalyan Lisesi (Liceo Italiano IMI) Hakkında Genel Bilgiler

İstanbul İtalyan Lisesi (Liceo Italiano IMI) logo1861 yılında İtalyan diplomatların girişimiyle İstanbul’daki İtalyan aileler için ilk temelleri atılan İstanbul İtalyan Lisesi (Liceo Italiano IMI), 1919 yılında İtalyan Ortaokulu ve Lisesi olarak Tom Tom Kaptan Sokak’ta bulunan şimdiki binasına taşınmıştır.

Özel İtalyan Lisesi iki ulusal eğitim sisteminden oluşmaktadır. Türk olan yabancı özel okul, İtalyan olan ise devlet okulu statüsündedir. Bu sebepten dolayı Türk öğrenciler, İtalyan öğrencilerle aynı haklara sahiptir ve yasal olarak İtalyan diploması alma şansları bulunmaktadır. İtalyan diploması yasal bir sertifika ve denkleştirilmeye ihtiyaç duymayan tüm Avrupa Birliği sınırları içerisinde ve başka diğer ülkelerde tanınmış bir diplomadır. Öğrencileri için bu diploma, İtalya’daki tüm üniversitelerin fakültelerine giriş yapma avantajı sağlamaktadır.

İstanbul İtalyan Lisesi’nde Eğitim

Gerek Türk gerek İtalyan öğretmen ve yöneticiler ile geleceğin profesyonellerini yetiştiren ayrıcalıklı bir okuldur. “Esame di Maturità” denilen lise bitirme sınavıyla mezun olan Türk öğrencileri İtalyan üniversitelerinde rahatlıkla eğitim alabilirler.

Ana öğretim dilleri İtalyanca ve Türkçedir. Yabancı dil olarak İngilizce ve antik dillerden Latince öğretilir. İtalyan öğrenciler ise Türkçe dersi alabilirler.

İtalyanca, İngilizce gibi yabancı dil derslerinin yanı sıra Matematik, Fen, Fizik, Kimya ve Biyoloji gibi temel bilim derslerini de İtalyan öğretmenler vermektedir. İtalyan Lisesi, bir yıl hazırlık süreci ile birlikte toplam beş yıllık lise eğitimi vermektedir. Hazırlık sınıflarında öğrenciler 21 saat İtalyanca dersi alırlar, bu ayrıcalık öğrencilere İtalya’da istedikleri üniversitelerde öğrenimlerine devam etme şansı tanımaktadır.

Massimo di Segni okul müdürü olarak görev yapmaktadır. Özgür Doğu Türk müdür başyardımcılığı, Nida İntiba müdür yardımcılığı görevlerini yürütmektedirler.

Eğitimin yanı sıra kişisel gelişimi de önemseyen okulda pek çok aktivitenin olduğunu söylemek mümkün. Bilim laboratuvarları, gastronomi kulübü, tiyatro salonu, iki açık- bir kapalı 3 adet spor salonu öğrencilerin sanatsal ve spor faaliyetlerine katılımını sağlamaktadır. Öğrencileri için her türlü yardım ve psikolojik destek sağlayan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisi bulunmaktadır.

İstanbul İtalyan Lisesi Okul Ücreti

Okulun, 2020-2021 öğretim yılında hazırlık sınıfı için açıklamış olduğu öğrenim bedeli 49.500 TL’dir. Ödemeler peşin ya da okulun anlaşmalı olduğu bankalarda kredili mevduat hesabı açılarak taksitle yapılmaktadır.

İlk yıla mahsus olmak kaydıyla en yüksek puan ile kayıt yaptırmış öğrenciye %100, en yüksek puan ile kayıt yaptırmış ilk 10 öğrenciye ise %20 indirim hakkı tanınmaktadır.

İstanbul İtalyan Lisesi Başvuru Şartları

Özel İtalyan Lisesine başvuru yapmak isteyen öğrenciler, öncelikle ortaokuldan sonra MEB’in sınavına girmek zorundadırlar. Seviye belirleme sınavında okulun açıkladığı taban puanı yakalamak gerekmektedir. Liselere Giriş Sınavı sonrasında alınan puan okulun taban puanını karşılıyorsa, okula giderek bireysel başvuru yapılabilir. İsteyenler için online olarak kayıt imkanını da sunulmakta, tüm bu kayıtların ise sadece bir ön kayıt olduğunu belirtmekte yarar var.

Ön kayıt sonrasında yapılan başvuruların değerlendirilmesi ile asıl listede olan öğrenciler kesin kayıtlarını yaptırabilmektedir. Diploma notunun ya da okul puanlarının Özel İtalyan Lisesine başvuru şartları arasında yer almaz, okul sadece Milli eğitim Bakanlığının yaptığı sınavı baz almaktadır.

  • Aldo Kaslowski, Organik Holding Yönetim Kurulu Başkanı, TÜSİAD Başkan Vekili
  • Leyla Gencer, Opera sanatçısı
  • Giovanni Scognamillo, Yazar
  • Mehmet Günsür, Aktör
  • Can Yaman, Türk oyuncu, okulun önemli mezunları arasında yer almaktadır.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?