Liseler

Galileo Galilei İtalyan Lisesi

Galileo Galilei İtalyan Lisesi Hakkında Genel Bilgiler

Galileo Galilei İtalyan Lisesi logoBugünkü adıyla Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Sultan Abdülaziz’in fermanıyla 1870 yılında açılmıştır. Türkiye’de ikamet eden İtalyan çocuklara, anaokulu ve ilkokul olmak üzere iki kademede eğitim veren kurum, daha sonraları bünyesine Türk öğrencileri de kabul etmeye başlamıştır.

Okula adını veren Galileo Galilei, 5 Şubat 1564’te İtalya’nın Pisa kentinde dünyaya gelmiştir. İlk önce tıp eğitimine başlamış, sonra matematik ve felsefeyle ilgilenmiştir. 25 yaşında matematik profesörü olan Galilei, 1609’da üstün teleskoplar geliştirmiş ve uzay hakkında daha detaylı gözlemler yapmıştır. 8 Ocak 1642’de ölen Galilei, modern gözlemsel astronomi, modern fizik, bilim ve modern bilimin atası olarak tanımlanmaktadır.

Galileo Galilei İtalyan Lisesi’nde Eğitim

2000 yılından itibaren okul bugünkü halini almıştır. Gerek İtalyan gerekse Türk kültürlerini barındıran ve her iki ülkenin de Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından tanınan bir eğitim kurumudur. Öğrencileri, bir yıllık İtalyanca hazırlık eğitiminin ardından dört yıllık lise eğitimi almakta ve bu sürecin son iki yılında ilgi alanlarına göre ders seçimi yapmaktadırlar.

İtalyan Dili ve Edebiyatı, Latin Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Resim ve Sanat Tarihi, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji ve Beden Eğitimi dersleri okulun ders programı kapsamındadır. Müfredat gereği Türkçe yapılması zorunlu olanların dışındaki dersler İtalyan öğretmenler tarafından yapılmakta olup, kadronun çoğu İtalyan öğretmenlerden oluşmaktadır. Maria Susanna Bernardi okul müdürü olarak görev yapmaktadır. Deniz Hadımoğlu ve Renata Yapaöz ise müdür yardımcılığı görevlerini yürütmektedirler.

Okul, 2004-2005 öğretim yılında İtalya’daki liselerle denklik belgesi almıştır. Denklik belgesi sayesinde, lise eğitimini tamamlayan öğrencilerin Türkiye ve İtalya başta olmak üzere tüm ülkelerde diplomaları geçerli sayılmaktadır. Türk öğrenciler, “Maturità” adı verilen İtalyan devletinin uyguladığı sınava girerek İtalyan diploması alma hakkına da sahip olurlar. Bu diploma kendilerine İtalya’da istedikleri üniversitelerde öğrenimlerine devam etme ayrıcalığı sağlar.

Alanlarında tecrübeli öğretmenlerin rehberliğinde çalışan eğitsel kulüpler, satranç, sanatsal etkinlikler (tiyatro, resim ve müzik odaları, korolar orkestralar) ve spor faaliyetleri (futbol, masa tenisi, voleybol, basketbol takımları) okulun sunduğu imkanlar arasındadır.

Okulda öğrencilerin sorunlarıyla ilgilenen, sınıf içi ya da bireysel psikolojik destek sağlayan bir Psikolojik Danışma ve Rehberlik öğretmeni bulunmaktadır.

Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi 18 Eylül 2016 yılında İsviçre’nin Cenevre şehrinde “Dünya Kalite Ödülü” de almıştır.

Galileo Galilei İtalyan Lisesi Okul Ücreti

Okulun, 2020-2021 öğretim yılında hazırlık sınıfı için açıklamış olduğu öğrenim bedeli 53.000 TL’dir. Ödemeler peşin ya da okulun anlaşmalı olduğu bankanın kredili sistem protokolü ile taksitle yapılmaktadır. Öğrencinin gelir durumu ve başarı gibi ölçütleri esas alınarak, Bursluluk Komisyonu tarafından belirlenen oranlarda, okul mevcudunun yüzde 3’ü kadar öğrenciye burs verilmektedir.

Galileo Galilei İtalyan Lisesi Başvuru Şartları

2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı için, okulun açıklamış olduğu giriş puanı 500 tam puan üzerinden 425 taban puandır. Liseye öğrenci kayıt kabul işlemleri, taban puan ilanı ve ilan edilen kayıt takvimi çerçevesinde ön kayıt ve kesin kayıt sistemiyle yapılmaktadır. Okula kabul için, Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan 8. sınıf merkezi sınavına katılmış olmak, sınavın geçerli sayılmış ve okula başvuruda bulunmuş olmak gereklidir. Okulun açıkladığı taban puana eşit veya üzerinde puan almış her öğrenci başvuruda bulunabilir.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?