İtalya'da Yaşam

Pavia Şehri Hakkında

Pavia Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Pavia şehri İtalya’nın kuzeybatısında Milano şehrine 35 km uzaklıkta Lombardia bölgesinde 190 komünden oluşan yaklaşık 72.000 kişilik  nüfusa sahip bir şehirdir. Antik Romalılar döneminde ‘’Ticinum’’ adıyla anılan şehir bir dönem Lombard Krallığı baş şehri olmuştur.

Şehrin merkezinde bulunan Pavia Üniversitesi sayesinde şehirde öğrenci nüfusu oldukça yüksektir. Bir bisiklet şehridir, gencinden yaşlısına büyük çoğunluk ulaşımını bisiklet aracılığı ile yapmaktadır. 2014 yılında ‘Avrupa Spor Şehri’ ilan edilmiş, şehirde çeşitli dallarda düzenlenen spor etkinlikleri ve yarışmalara katılmak üzere ülkenin dört bir yanından gelen sporculara ve diğer okullara ev sahipliği yapmıştır.

Roma İmparatorluğu zamanında stratejik ve politik konumundan ötürü şehir 1872 yılına kadar askeri bir kale olarak etrafı surlarla ve tabyalarla çevrili şekilde korunmuş, 1901 yılında ise duvarlar yıkılarak şehir içine ulaşım için yollar yapılmıştır.

Şehir Orta Çağ geçmişinden günümüze birçok tarihi eser ve anıtın sergilendiği açık hava müzesini andırmaktadır. Bunlardan birkaçı şöyle sıralanabilir:

  • Roma döneminden kalma kalıntıların yanı sıra Lombard döneminden kalma heykeller ve bir sanat galerisine ev sahipliği yapan 13. yüzyılda inşa edilmiş Visconti Kalesi.
  • Kuzeyinde heykel ve fresk süslemelere sahip bir Rönesans manastır kompleksi olan Certosa Di Pavia yer almaktadır.
  • Görkemli kiliseleri arasında, İtalya’nın en büyük kubbelerinden birine sahip Romanesk başyapıtı olan Basilica di San Michele’dir.
  • Bir başka cazibe merkezi II. Dünya Savaşı sırasında yıkılan 13. yüzyıldan kalma bir köprünün yeniden üretimi olan kapalı köprüdür; Beytüllahim‘deki Santa Maria Kilisesi’nin bulunduğu Borgo Ticino’ya götürür.
  • Barok başyapıtlarından biri olan 1773 yılında inşa edilmiş Teatro Fraschini şehrin merkezinde göze çarpmaktadır.
  • Piazza della Vittoria, Duomo di Pavia, Piazza Leonardo Da Vinci; Pavia şehrindeki önemli meydanlar arasındadır.

Pavia Üniversitesi

Şehir 1361 yılında kurulan İtalya’nın en eski ve en köklü üniversitelerinden birine, Pavia Üniversitesi‘ne ev sahipliği yapmaktadır ve öğrenci dostu bir şehir olarak bilinir.

Avusturya Krallığı’nın bir dönem egemenliğini sürdüğü şehirde İmparatoriçe Maria Theresia tarafından Pavia Üniversitesi‘nin desteklenmesi ile şehrin entelektüel hayatı canlanmış, Kuzey İtalya’nın ana eğitim ve bilim merkezi olarak seçilmiştir.

Üniversite tarihi boyunca ünlü şairler, matematik ve fizik alanında keşifler yapan bilim insanları yetiştirmiştir. Alessandro Volta, Camillo Golgi, ünlü kaşif Christopher Columbus, devrimci Ugo Foscolo üniversitenin mezunları arasında yer almaktadır.

Şehrin merkezinde bulunan üniversite sayesinde şehirde öğrenci nüfusu oldukça yüksektir. Pavia şehri bir bisiklet şehridir, gencinden yaşlısına büyük çoğunluk ulaşımını bisiklet aracılığı ile yapmaktadır. Pavia şehri 2014 yılında ‘Avrupa Spor Şehri’ ilan edilmiş, şehirde çeşitli dallarda düzenlenen spor etkinlikleri ve yarışmalara katılmak üzere ülkenin dört bir yanından gelen sporculara ve diğer okullara ev sahipliği yapmıştır.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?