Eğitim

İtalya’da Diş Hekimliği

İtalya'da Diş Hekimliği Hakkında Genel Bilgiler

İtalya’da diş hekimliği, tıp bölümü gibi bütünleşik eğitime (ciclo unico) tabidir. Toplamda 6 yıl süren diş hekimliği eğitimi, yalnızca devlet üniversitesi olan Siena Üniversitesi ve özel sermayeli Roma UniCamillus Üniversitesi’nde İngilizce olarak verilmektedir.

Diş hekimliği bölümü eğitimi, Avrupa’nın değerli diş hekimliği okullarını toplayan Avrupa kurumu ADEE (Avrupa Diş Hekimliği Eğitimi Birliği) ile uyumlu ilerlemektedir.

İtalya’da diş hekimliği eğitimi, tıp eğitimi gibi 6 yıl sürmenin yanı sıra tıp bölümlerinde yapıldığı gibi IMAT sınavıyla kabul veriyor. Öğrenciler fizyoloji, patoloji gibi diş hekimliğiyle ilgili tıbbi konular ve diğer tüm alan derslerini aldığı bu bölümden yüksek lisans derecesiyle mezun olmaktadır.

İtalya’da diş hekimliği programı geleneksel eğitimin en iyi kavramlarını öğreterek yüksek uluslararası standartların gerektirdiği bilgi ve birikimi öğrenciye aşılar, ileri teknoloji aletlerini de en iyi şekilde kullanabilen öğrenciler mezun eder. İtalya’da İngilizce diş hekimliği bölümünde eğitim gören yabancı öğrenciler, uluslararası ve kültürler arası yaşam ve eğitim deneyimi elde eder, üniversitelerin bilimsel araştırmalara ayırdığı bütçelerle kendilerini bu çalışmalar alanında da geliştirir, klinik araştırmalarda olduğu kadar profesyonel eğitimde de ileri teknoloji dijital cihazları kullanarak eşsiz bir deneyimi kesesine koyar.

İtalya’da diş hekimliği bölümünde beşinci ve altıncı sınıfta öğrencilerin tamamı son teknoloji diş hekimliği araçlarını ve malzemeleri kullanarak hastalar üzerinde klinik stajlarını yapma imkanına sahip olur.

İngilizce Diş Hekimliği Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalyanca Diş Hekimliği Eğitimi Veren Üniversiteler

Kabul Şartları

İtalya’da diş hekimliği eğitimi almak isteyen öğrencilerin Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmaları istenir. Buna takiben kişilerin üniversite yerleştirme sınavına girerek iki oturumda da baraj puanı aşmaları istenir.

İngilizce diş hekimliğini Siena Üniversitesi’nde okumak isteyen öğrenciler IMAT sınavına girerek yeterli puanı elde etmelidir. Roma UniCamillus Sağlık Bilimleri Üniversitesi ise kendi sınavını yapmaktadır.

İtalyanca diş hekimliği okumak isteyen öğrenciler IMAT sınavının İtalyanca versiyonuna girmeli ve yeterli puanı yakalamalıdır. Bunun yanı sıra B2 İtalyanca dil sertifikası istenmektedir.

Diş Hekimliği Eğitim Ücreti ve Burs Seçenekleri

Devlet üniversitelerinde senelik harçlar öğrencinin ailesinin gelirine göre belirlenir, yıllık 156 ile 2.500 Euro arasında değişmektedir. Roma UniCamillus Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin yıllık ücretiyse 21 bin Euro’dur.

Bununla birlikte öğrencilerin bir devlet bursu olan DSU bursuna başvurma hakları bulunur.

Kariyer İmkanları

Diş hekimliği bölümünden mezun olan öğrenciler hekim olarak devlet ve özel hastanelerde çalışabilir, dileyen öğrenciler doktora yapabilir, ağız cerrahisi veya ortodonti bölümlerinde uzmanlık programlarına katılabilirler.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?