İtalya'da Yaşam

İtalya’da Eğitim Sistemi

İtalya'da Eğitim Sistemi Hakkında Genel Bilgiler

İtalya’da eğitim sistemi ülkemizde olduğu gibi beşe ayrılır: anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite. Yasaya göre zorunlu okuma yaşı 6 ve 16 arasıdır.

İtalya’da Eğitim Sistemi

Anaokulu (scuola dell’infanzia) 3-6 yaş içindir ve zorunlu değildir. Fakat İtalya’da çocuklar 6 yaşında ilkokula  (scuola elementare/scuola primaria) başlamak zorundadırlar. 6-11 yaşlarında aldıkları ilkokul eğitimi İtalyanca, İngilizce, tarih, coğrafya, matematik, fen, müzik, resim, beden eğitimi ve teknoloji derslerinden oluşur.

Ortaokul (scuola media inferiore/scuola secondaria di primo grado) eğitimi 11-14 yaşlarını kapsar ve 3 yıl sürer. Ortaokul eğitimi italyanca, matematik, ingilizce, 2. yabancı dil, teknoloji, tarih, coğrafya, fen, müzik, resim, beden eğitimi ve din derslerinden oluşur. Öğrenciler 3 senenin sonunda “esame di stato” isimli bir sınava tabi tutulur. Geçer not (en az 6/10) aldıkları takdirde lise eğitimlerine geçiş yapabilirler.

Lise (scuola media superiore/scuola secondaria di secondo grado) eğitimi 14-19 yaşlarını kapsar ve 5 yıl sürer. İtalya’da birkaç farklı lise türü bulunur:

  • Klasik Lise
  • Fen Lisesi
  • Dilbilim Lisesi
  • Görsel Sanatlar Lisesi
  • Müzik ve Dans Lisesi
  • Beşeri Bilimler Lisesi

Öğrenciler 5 senenin sonunda “esame di maturita” isimli bir sınava girerler ve sınavdan geçtikleri takdirde üniversite veya başka bir yüksek okula başlayabilirler.

İtalyan üniversitelerinde genelde üç ayrı program bulunur: lisans, yüksek lisans ve master. Lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi 2 yıl, master eğitimi ise 1 yıl sürer. Genel olarak sene sayıları bu şekilde olsa da, süreler bölüm ve programa göre değişiklik de gösterebilir.

İtalya’da eğitim sistemi dahilinde yüksek öğrenim kurumlarında notlar 30 üzerinden değerlendirilir. Geçme notu 30 üzerinden 18 puandır. İtalyan eğitim sistemi, öğrenci dostudur denilebilir, öğrenciye, bir sınava 5 kez girme hakkı sağlar. Notunuzu yükseltmek istediğiniz takdirde o dersin ileri tarihteki bir sınavına girerek yeniden şansınızı deneyebilirsiniz. Genellikle sınav sistemi iki aşamadan oluşur; ilk aşama yazılı, ikinci aşama ise sözlü yapılmaktadır.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?